Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć? Co stosować na trądzik młodzieńczy
Dojrzewanie to czas tak zwanej burzy hormonów. Z tego powodu u większości nastolatków pojawia się trądzik młodzieńczy. Jest to uciążliwy i nieestetyczny problem, który wymaga odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.
Trądzik młodzieńczy, który pojawia się na twarzy, jest wstydliwym problemem. Dotyka zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Powoduje spadek pewności siebie i niską samoocenę. Nieodpowiednio leczony może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny. Wiele młodych osób szuka skutecznego leku i sposobu na trądzik młodzieńczy.
Co to jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy jest zapalną chorobą skóry, która występuje u nastolatków w okresie dojrzewania, między 11. a 20. rokiem życia. W wyniku intensywnych zmian hormonalnych w organizmie dochodzi do pobudzania gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji sebum i łoju. W konsekwencji zostają zatkane przewody odprowadzające wydzielinę na zewnątrz. Łój jest pożywką dla bakterii, które namnażają się pod skórą i prowadzą do powstania stanu zapalnego.
Trądzik młodzieńczy – przyczyny
Główną przyczyną pojawienia się trądziku młodzieńczego są intensywne zmiany hormonalne w organizmie, które mają miejsce w okresie dojrzewania. Nagły wzrost męskich i żeńskich hormonów płciowych (androgenów) wpływa na pracę gruczołów łojowych. Poza tym większe predyspozycje do powstania zmian skórnych mają osoby, których rodzice w młodości także cierpieli na tę dolegliwość.
Na trądzik młodzieżowy wpływa również styl życia i nawyki. Czynniki, które sprzyjają zatykaniu się przewodów łojowych i stanom zapalnym to:
- stres,
- złe nawyki żywieniowe: spożywanie fast foodów, pokarmów przetworzonych, ostrych przypraw, słodyczy (głównie czekolady),
- alergia pokarmowa,
- brak lub nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- okres okołomiesiączkowy,
- stosowanie niektórych leków (przeciwpadaczkowych, kortykosteroidów),
- nadmierne opalanie się.
Jak wygląda trądzik młodzieńczy – objawy
Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się wystąpieniem na skórze różnego rodzaju wykwitów. Pojawiają się one głównie na twarzy, a u części osób także na szyi, plecach, ramionach i dekolcie. W pierwszej kolejności powstają zaskórniki, czyli umiejscowione pod skórą czopy składające się z łoju i martwego naskórka. Mają czarny lub żółty kolor. Jednak bardzo szybko dochodzi do namnażania się w nich bakterii i rozwinięcia się stanu zapalnego. Powstają wtedy ropne krostki i grudki. Skóra wokół nich jest zaczerwieniona, bolesna, a niekiedy także obrzęknięta. Występują pojedynczo lub w większych skupiskach, mogą mieć mieszany charakter.
W cięższych przypadkach z początkowych zmian skórnych tworzą się nacieki ropne i cysty, po których zostają nieestetyczne blizny do końca życia. Tak samo dzieje się, kiedy wyciska się i wydusza pryszcze. Odpowiednia wiedza, jak pozbyć się trądziku młodzieńczego jest niezwykle ważna, aby zapobiegać powikłaniom.
Zobacz także
Co na trądzik młodzieńczy – leczenie
Leczenie trądziku młodzieńczego wymaga konsultacji dermatologicznej i wykonania kilku badań krwi, głównie poziomu stężenia hormonów, aby określić dokładną przyczynę powstawania zmian skórnych. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od nasilenia objawów. Farmakoterapia polega na stosowaniu antybiotyków o działaniu miejscowym lub ogólnym. Najczęściej stosowane są tetracykliny, erytromycyna, doksycyklina i azytromycyna. Inne leki na trądzik młodzieńczy (tabletki i maść) zawierają w swoim składzie substancje pomocnicze: witamina A i E, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy. Ich zadaniem jest zmniejszenie wydzielania sebum.
W cięższych przypadkach lekarz może zaproponować leczenie retinoidami, które są pochodnymi witaminy A. Są to wysoce skuteczne leki na trądzik młodzieńczy, jednak mają długą listę skutków ubocznych.
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy
Najprostszym domowym sposobem na zmiany skórne jest odpowiednia i sumienna pielęgnacja skóry:
- Codzienne mycie twarzy delikatnym żelem, który nie zawiera mydła.
- Przemywanie skóry bezalkoholowym tonikiem.
- Stosowanie kremu nawilżającego.
- Wykonanie raz w tygodniu peelingu, jeżeli nie ma stanu zapalnego i ropnych krostek.
Preparaty i kosmetyki na trądzik młodzieńczy powinny być naturalne i zawierać w swoim składzie jak najmniej substancji chemicznych, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę. Składniki, które mają pozytywny wpływ na leczenie zaskórników, krostek i grudek to: witamina A i C, rumianek, wyciąg z nagietka, olejki eteryczne (herbaciany, lawendowy), propolis, siarkę lub kwas migdałowy.
Pomocne są również domowe maseczki na trądzik młodzieńczy. Należy stosować je minimum raz w tygodniu. Jedną z lepszych jest maseczka z miodu, oliwy z oliwek i soku z cytryny.
Jak leczyć trądzik młodzieńczy – dieta
Pokarmy, które spożywamy mają duży wpływ na stan skóry i cery. Produkty zawierające dużo cukru, ostre przyprawy, tłuszcze przyczyniają się do nasilenia trądziku młodzieńczego. Dieta, która pomoże w leczeniu powinna opierać się na owocach i warzywach oraz produktach bogatych w błonnik, cynk, witaminy z grupy B. Smażone potrawy należy zastąpić gotowanymi na parze. Ważne jest picie co najmniej 2 litrów wody, która bierze udział w usuwaniu toksyn z organizmu.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?