Przejdź do treści

Trądzik neuropatyczny – przyczyny, objawy, leczenie odruchu wyciskania i rozdrapywania pryszczy

Trądzik neuropatyczny - przyczyny, objawy, leczenie  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik neuropatyczny to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia trądzików. Wszystko dlatego, że problemy skórne nasilają się na skutek problemów psychicznych. Zmagają się z nim osoby o niskiej samoocenie, które chcą wyglądać doskonale, więc ciągle wyciskają pryszcze i zaskórniki. Jak sobie poradzić z takim trądzikiem i jakie leczenie warto podjąć?

Trądzik neuropatyczny – co to? 

Trądzik neuropatyczny, nazywany trądzikiem przeczosowym, zalicza się do chorób dermatologicznych i psychiatrycznych zarazem. Dotyka nie tylko młode osoby, ale również i te w podeszłym wieku. Jest trudny do wyleczenia. Występuje o u osób, które ciągle, wręcz obsesyjnie wyciskają bądź rozdrapują wszystko, co pojawi się na ich skórze – pryszcze, krostki, zaskórniki, czy grudki różnego typu.  

Rozdrapywanie i wyciskanie skutkuje tym, że na skórze pojawiają się nieestetyczne przeczosy (ubytki naskórka na skutek uporczywego drapania się), a w efekcie blizny, których dość trudno się pozbyć.  

Trądzik neuropatyczny – jak wygląda? 

Trądzik neuropatyczny nieco różni się od trądziku młodzieńczego. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, mają nie tylko krostki, zaskórniki i grudki na skórze, ale także: 

  • widoczne ranki i pęknięcia skóry, 
  • wysięki, 
  • rumienie, 
  • strupy, 
  • blizny 
  • wybroczyny 

Na początku trądzik neuropatyczny pojawia się w takich samych miejscach jak trądzik młodzieńczy, czyli głównie na twarzy, dekolcie czy ramionach. Trądzik neuropatyczny jednak szybko się rozprzestrzenia i po kilku tygodniach może występować na całym ciele. 

Trądzik neuropatyczny / istock

Jakie są objawy trądziku neuropatycznego? 

Trądzik neuropatyczny objawia się tak samo, jak trądzik klasyczny, który ma podłoże hormonalne. Najpierw na skórze pojawiają się wypryski, wągry i zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Są one jednak ciągle wyciskane i rozdrapywane, przez co szybko można zauważyć tworzące się stany zapalne oraz blizny.  

Osoba chora niemalże cały czas, wręcz maniakalnie wyciska pryszcze, traktuje to jako codzienną pielęgnację, która tak naprawdę szkodzi skórze. Dlatego trądzik neuropatyczny jest też czasem nazywany uzależnieniem od wyciskania pryszczy. Chorzy nie są w stanie powstrzymać się przed tym. Oprócz tego wierzą, że samodzielne oczyszczenie twarzy jest potrzebne i spodziewają się, że dzięki temu ich skóra będzie prezentowała się lepiej. Nie zauważają, że swoimi działaniami doprowadzają do czegoś odwrotnego, czyli głębszych ran, zaczerwienień oraz blizn.  

Oczyszczanie skóry u osób zmagających się z trądzikiem neuropatycznym porównywany jest do nerwicy natręctw. Usunięcie wyprysków daje im uczucie zadowolenia, poczcie kontroli nad swoim wyglądem, a nawet ulgę.  

Niestety rozdrapywanie pryszczy sprawia, że szybko pogarsza się stan skóry, szczególnie że często nie są przestrzegane zasady higieny. Pojawia się ich więcej, co źle wpływa na samoocenę i poczucie własnej wartości osoby chorej. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jednorazowe wyciśnięcie wyprysków na twarzy, nie świadczy o tym, że mamy do czynienia z trądzikiem przeczosowym. Dopiero robienie tej czynności cały czas świadczy o tym, że problem ma również podłoże psychiczne. 

Trądzik - co to jest? Rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przyczyny trądziku neuropatycznego 

Bardzo często przyczyną trądziku neuropatycznego jest zbyt niska samoocena. Chorzy wielokrotnie niezbyt korzystnie oceniają siebie i swój wygląd, mają też skłonności do autodestrukcji. Często zmagają się z depresją. Wyciskanie krostek pozwala im na swój sposób rozładować negatywne emocje i przynosi chwilową ulgę. Jest to zamknięte koło, bo pogarszający się przez to stan skóry przyczynia się do jeszcze niższego poczucia własnej wartości i niezadowolenia ze swojego wyglądu.  

Trądzik neuropatyczny – jak leczyć? 

Trądzik neuropatyczny może dotknąć każdego i zaczyna się dość niewinnie, od wyciśnięcia jednego, czy kilku pryszczy. Gdy zmienia się w obsesję, skóra bardzo szybko jest dość mocno uszkodzona. Leczenie tej dolegliwości musi przebiegać dwutorowo, czyli nie tylko farmakologicznie, ale i psychologicznie/psychiatrycznie.  

Najpierw należy odwiedzić dermatologa i kosmetologa. Eksperci oceniają stan skóry i podejmują odpowiednie działania, które pozwolą się jej zregenerować. Być może konieczna będzie antybiotykoterapia, a może wystarczą maści i leki na trądzik, które złagodzą stany zapalne. 

Nie obejdzie się jednak bez wizyty u psychologa bądź psychiatry. Pacjent musi zrozumieć, że mania wyciskania i rozdrapywania pryszczy, jest często spowodowana zaburzonym tokiem myślenia o samym sobie. Chory musi sam chcieć walczyć z odruchem samodzielnego usuwania wyprysków i grudek. 

Pomóc może też odpowiednia codzienna pielęgnacja. Warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki, które pozbawione są alkoholu i różnego rodzaju substancji wysuszających. Sucha, swędząca skóra jest często przyczyną przeczosów. Ważne jest też codzienne nawilżanie skóry, co umożliwi jej odbudowanie bariery ochronnej.  

Podczas leczenia kluczowa może być także dieta. Trzeba też wyeliminować z niej słodycze i przetworzoną żywność. Niewskazane są też różnego rodzaju używki. Istotne jest, by każdego dnia na talerzu znajdowała się odpowiednia ilość warzyw i owoców. Nadmiar cukru, kawa, papierosy sprawiają często, że na skórze wyskakują krosty. A to może spotęgować problem i utrudnić leczenie trądziku przeczosowego. 

Źródła: 

  1. https://e-recepta.net/blog/tradzik-neuropatyczny-przeczosowy-przyczyny-objawy-i-leczenie/ – dostęp: 17.12.2022 r. 
  2. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/o-charakterystycznych-objawach-i-trudnosciach-w-leczeniu-nerwicy-skory-wywiad-z-kosmetolog-kaja-rapinczyk,21278 – dostęp: 17.12.2022 r. 
  3. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/wyciskanie-pryszczy-a-tradzik-czym-jest-tradzik-neuropatyczny-i-jak-sobie-z-nim-poradzic – dostęp: 17.12.2022 r.  
  4. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a5020/Bol-neuropatyczny-u-pacjentow-z-tradzikiem-odwroconym.html – dostęp: 17.12.2022 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?