Trądzik torbielowaty – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik torbielowaty, zwany też grudkowo-torbielowatym lub grudkowo-cystowym, to groźna odmiana trądziku. Cechuje się występowaniem zmian skórnych w postaci torbieli, które wypełnione są ropą. Choroba ta nie jest zaraźliwa, jednak jej leczenie może potrwać nawet do kilkunastu miesięcy.
Trądzik torbielowaty – co to jest?
Trądzik torbielowaty to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia odmiana trądziku. Może pojawić się nie tylko u nastolatków, ale również u osób dorosłych. Zmiany można zauważyć najczęściej na twarzy, ale również na pachach i pośladkach, a także plecach oraz dekolcie. Im szybciej zacznie się je leczyć, tym lepiej dla skóry.
Trądzik torbielowaty – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną trądziku torbielowatego jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. W jej wyniku dochodzi do zwiększonej produkcji sebum, które, w parze ze zbyt długo trwającym procesem rogowacenia naskórka, prowadzi do zapchania kanałów łojowych. Z czasem pojawiają się bakterie i stan zapalny. W efekcie powstają zaskórniki, a następnie – trądzik torbielowaty.
Za trądzik guzkowo-torbielowaty odpowiedzialne są hormony płciowe, a konkretnie – androgeny. Zaburzenie ich poziomu związane jest najczęściej z okresem dojrzewania. Jego pojawianiu się sprzyjają również czynniki genetyczne, stres, a także nieprawidłowa dieta.
Inne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się choroby to:
- zbyt tłuste kosmetyki,
- nadmierna potliwość,
- duża wilgoć,
- niektóre leki,
- niektóre substancje chemiczne.
Objawy trądziku torbielowatego
W przypadku trądziku torbielowatego pojawiają się nie tylko zmiany torbielowate, ale i guzkowe. Jedne i drugie występują pojedynczo bądź w grupie – wówczas zlewają się w większą całość. Torbiele wypełnione są białym, ewentualnie żółtym płynem i otoczone czerwoną obwódką. Z wyglądu przypominają czyraki. Na początku zmiany są niewielkie, z czasem mogą osiągać kilka centymetrów. Do tego jest ich coraz więcej, a przy dotykaniu sprawiają ból. Wraz z cystami mogą pojawiać się również wypryski przypominające trądzik pospolity.
Trądzik torbielowaty – leczenie
Leczenie trądziku torbielowatego nie jest łatwe i może trochę potrwać – nawet do kilkunastu miesięcy. Niełatwo wybrać również samą metodę leczenia – dermatolodzy często stosują kilka z nich, zanim wybiorą tę najbardziej skuteczną. Ze względu na nawrotowy charakter choroby, konieczne są regularne wizyty u lekarza.
Dermatolodzy często decydują się na antybiotykoterapię. Dzięki przyjmowanym doustnie antybiotykom można złagodzić stany zapalne oraz wyeliminować szkodliwe bakterie. Wśród tego typu leków najczęściej wykorzystywane są teracykliny, które na początku stosuje się w dużych dawkach, a potem w coraz mniejszych – wraz z poprawą stanu cery.
W celu pokonania choroby lekarze przepisują nieraz retinoidy, zwłaszcza izotretynoinę, która wyróżnia się najsilniejszym działaniem. Leki tego typu hamują wytwarzanie sebum, zmniejszają stany zapalne, a także niwelują działanie bakterii. Pomocne w leczeniu trądziku torbielowatego okazują się również niektóre środki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogenowym.
Zdarza się, że w przypadku szczególnie dużych i bolesnych wykwitów konieczna jest interwencja chirurgiczna, dzięki której można wydobyć zakażenie z rany. Czasem stosuje się także sterydy, które wprowadza się w zmienione chorobowo obszary – pozwala to zmniejszyć torbiel oraz złagodzić stan zapalny. Konsekwencją trądziku guzkowo-torbielowatego często są przebarwienia i blizny, które można z kolei zmniejszyć, wykorzystując peeling chemiczny, krioterapię, mikrodermabrazję lub dermabrazję. Przydatny okaże się także laser frakcyjny oraz zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.
Warto zaznaczyć, że przy trądziku guzkowo-torbielowatym przydatna może okazać się pomoc psychologa. Choroba niejednokrotnie powoduje problemy z samooceną i trudności w kontaktach międzyludzkich. Zdarza się, że czasem prowadzi też do depresji.
Jak leczyć trądzik torbielowaty w domu?
Zastanawiasz się, jak leczyć trądzik w domu? Cóż, bardzo ważne jest to, aby nie wyciskać i nie drapać ropnych zmian – może to sprawić, że zakażenie pojawi się po raz kolejny. Należy też pamiętać, aby nie przemywać ich spirytusem. Warto skorzystać natomiast z maści ichtiolowej, która – dzięki właściwościom bakteriostatycznym – spowoduje odchodzenie ropy z cysty.
Należy również regularnie oczyszczać skórę oraz smarować ją delikatnymi preparatami, przeznaczonymi dla skóry trądzikowej. Dobrze jest także zrezygnować z pewnych kosmetyków, np. podkładów, które zapychają pory. Osoby z tą chorobą polecają olej kokosowy, nakładany na twarz w postaci maseczki. W walce z trądzikiem pomocny będzie również miód, który oczyszcza skórę oraz pomaga wyregulować aktywność gruczołów łojowych. Na trądzik guzkowo-torbielowaty dobrze wpływa także rzucenie palenia.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2585707/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986265/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6715335/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7391011/
Polecamy
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
Czy znane są przyczyny migreny, czy tylko czynniki ją prowokujące?
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Brakuje im sił, by dokończyć zdanie czy ugryźć kęs kanapki. Agnieszka Kułaga: „Chorzy z miastenią czują się nierozumiani”
się ten artykuł?