Przejdź do treści

Trombofilia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy trombofilia w ciąży jest niebezpieczna?

trombofilia - krwinki czerwone
Fot. Narupon / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trombofilia, określana mianem nadkrzepliwości, jest wrodzoną lub nabytą skłonnością do wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, rzadziej tętniczej. Przyczyną tej choroby są wady genetyczne, choć sprzyjają jej także inne czynniki ryzyka.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zalecane w diagnostyce trombofilii badania mają na celu ocenę ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Jeśli wyniki są niepokojące, chory musi zmienić tryb życia. Powinien unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej i przejść na dietę. Takiej osobie zleca się także farmakoterapię. Polega ona na przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych.

Trombofilia –  co to jest?

Trombofilię określa się mianem nadkrzepliwości. Jest to uwarunkowana genetycznie wrodzona lub nabyta skłonność do tworzenia się zakrzepów. Zatory tworzą się głównie w żyłach, rzadziej w tętnicach. Istnieje wtedy duże ryzyko wystąpienia zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu, czego konsekwencją może być nawet zgon chorego.

Na zachorowanie narażone są osoby, u których stwierdzono przypadki trombofilii w rodzinie oraz osoby po 50. roku życia. Na zakrzepicę związaną z trombofilią chorują głównie mężczyźni, choć choroba nie oszczędza też kobiet. Trombofilia w ciąży jest bardzo niebezpieczna, ponieważ konsekwencją nieleczonej nadkrzepliwości może być poronienie, odklejenie się łożyska oraz urodzenie martwego dziecka.

Kobieta w szpitalu

Trombofilia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadkrzepliwości jest mutacja genu protrombiny i czynnika układu krzepnięcia V Leiden. Określa się ją wtedy postacią łagodną, która jest obarczona małym ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Duże ryzyko zakrzepicy towarzyszy homozygotycznym postaciom tych mutacji, zwłaszcza gdy u chorego występuje dodatkowo zespół antyfosfolipidowy i niedobór antytrombiny. Postać trombofilii określa się  wtedy mianem ciężkiej.  Jest ona wrodzona i niezależna od czynników zewnętrznych.

Postać nabyta jest uwarunkowana czynnikami ryzyka, do których należą:

  • choroby autoimmunologiczne i układowe choroby tkanki łącznej;
  • chemioterapia stosowana przy nowotworach;
  • wysoki poziom homocysteiny spowodowany chorobami tarczycy i nerek;
  • zakażenia ogólnoustrojowe;
  • zabiegi operacyjne, które wymagają trwałego unieruchomienia;
  • znikoma aktywność fizyczna;
  • praca wymagająca długotrwałego stania lub siedzenia;
  • urazy naczyniowe;
  • nałogowe palenie papierosów;
  • otyłość.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa spowodowana trombofilią lokalizuje się głównie w kończynach dolnych, a jej pierwszym zwiastunem są zazwyczaj dolegliwości bólowe.

Trombofilia – objawy

Pojawiające się przy trombofilii objawy zakrzepicy bardzo często się lekceważy, ponieważ są mało charakterystyczne. Bóle w okolicy nóg wiele osób tłumaczy zmęczeniem i przepracowaniem, a tymczasem może być to pierwszy zwiastun choroby zakrzepowej. Przy nadkrzepliwości mogą się pojawić także inne symptomy, np.:

  • opuchlizna i obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych;
  • zwiększone napięcie skóry;
  • sinica ud i stóp;
  • przyspieszone tętno;
  • uczucie gorąca na skórze;
  • stan podgorączkowy lub gorączka;
  • złe samopoczucie ogólne.

Takie objawy mogą się pojawić u osób po przebytym zawale, u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną oraz u chorych z zatorowością płucną. Nie powinno się ich lekceważyć.

Zobacz także

Trombofilia –  badania diagnostyczne

Badania pod kątem trombofilii są przeprowadzane ściśle według wskazań medycznych. W pierwszej kolejności powinny je wykonać osoby, które mają podejrzenie choroby zakrzepowej, ale nie stwierdzono u nich konkretnej przyczyny, kobiety borykające się z poronieniami nawykowymi lub martwymi ciążami, chorzy z nawracającą zatorowością płucną i małopłytkowością.

Chorych z podejrzeniem nadkrzepliwości kieruje się na badania genetyczne, które pozwolą na określenie ewentualnych mutacji w genie protrombiny (21210A) i aktywności czynnika krzepnięcia V Leiden. Inne badania, określane mianem pomocniczych, są wykonywane w zależności od rodzaju trombofilii. Bardzo często jest to aktywność czynnika VIII krzepnięcia, białko S i C oraz antykoagulant toczniowy i poziom stężenia homocysteiny we krwi.

Trombofilia – leczenie

Leczenie trombofilii wygląda podobnie jak przy żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Chorym podaje się heparynę niefrakcjonowaną lub drobnocząsteczkową w postaci zastrzyków podskórnych. U niektórych osób konieczne jest przyjmowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych.

Kluczowym elementem w terapii nadkrzepliwości jest aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych. Stosowana przy trombofilii dieta powinna eliminować sól, cukier i tłuszcze zwierzęce. Chorzy powinni też unikać produktów kapustnych, takich jak brokuły, kapusta, szpinak lub brukselka, ponieważ mają one wysoką zawartość witaminy K, która osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych.

Bibliografia

Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2017, s. 1891–1894.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?