Przejdź do treści

Trzyletnia dziewczynka zakrztusiła się lizakiem. Było o włos od tragedii. Na szczęście z pomocą ruszył policjant

Auta na środku ulicy
Trzylatce, która zakrztusiła się lizakiem, pomógł policjant/ fot. platforma X @KPP_Augustow
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zrozpaczona matka wybiegła z auta na środku ulicy i zaczęła wołać o pomoc. Jej trzyletnia córka zakrztusiła się lizakiem i nie mogła oddychać. Dziewczynce uratował życie sierżant Adrian Ziarko, który przejeżdżał obok. Policjant zatrzymał się i od razu przystąpił do udzielania pierwszej pomocy.

Uratował 3-latkę, która zakrztusiła się lizakiem

„W odpowiednim czasie i miejscu” – piszą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie we wpisie na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter) o zachowaniu sierżanta Adriana Ziarko. Mężczyzna uratował trzyletnią dziewczynkę, która zadławiła się lizakiem. Udostępniony przez policjantów film ze zdarzenia budzi przerażenie i pokazuje, jak ważna – w przypadku zagrożenia życia człowieka – jest szybka interwencja.

Na wideo widzimy, jak na środku drogi zatrzymuje się samochód i wybiega z niego wystraszona kobieta. Jej córka zakrztusiła się lizakiem i nie mogła oddychać.

„Zrozpaczona matka zatrzymała samochód na środku ulicy, wyjęła z niego córkę i wołała o pomoc” – podkreślają policjanci. 

Kobieta trzymała dziewczynkę na rękach i próbowała udrożnić jej drogi oddechowe. Niestety żaden z przejeżdżających samochodów nie zatrzymał się, by sprawdzić, co się dzieje. Przerażonej mamie pomógł dopiero Adrian Ziarko.

Sierżant wybiegł z auta i natychmiast przystąpił do procedury pierwszej pomocy. Jak opisano w komunikacie, udrożnił dziewczynce drogi oddechowe, ułożył na dłoni i zaczął energicznie uderzać w plecy. Trzylatka już po chwili wykrztusiła lizaka i zaczęła samodzielnie oddychać. Gdyby jednak policjanta nie było w pobliżu, sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie.

Ten przykład pokazuje, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy medycznej. Policjanci od początku swojej kariery zawodowej zdobywają wiedzę z tego zakresu. Na szczęście każdy z nas może tego się nauczyć.

Ratownik medyczny z manekinem dziecka pokazuje jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy dziecko się zadławi

Jak postępować w przypadku zakrztuszenia?

Zakrztuszenie spowodowane jest przedostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych. Dochodzi wówczas do podrażnienia dróg oddechowych, co objawia się atakiem gwałtownego kaszlu. Zakrztuszenie może zdarzyć się każdej osobie, jednak zdecydowanie częściej takiej sytuacji doświadczają dzieci. Można zakrztusić się wszystkim: przedmiotem, pokarmem, nawet śliną.

Jeśli przy zakrztuszeniu kaszel będzie efektywny, przedmiot, który znalazł się w drogach oddechowych, wypadnie.

Ciężkim powikłaniem zakrztuszenia jest zadławienie, czyli zatkanie dróg oddechowych. W przypadku opisywanego chłopca doszło do tej sytuacji, bo miał niedrożne drogi oddechowe i siniał.

Kiedy widzimy, że kaszel staje się nieefektywny i bezgłośny, należy dziecko z opuszczoną głową oprzeć o swoją rękę i 5 razy uderzyć między łopatkami dziecka. Równocześnie trzeba kontrolować, czy nie pojawia się sinica lub czy dziecko nie traci przytomności.

Jeśli uderzenia nie pomagają, należy włożyć ręce pod pachy dziecka i jedną z nich złożoną w pięść ułożyć na wysokości nadbrzusza dziecka. Drugą dłonią trzeba objąć pięść, a następnie pochylić dziecko i 5 razy uciskać nadbrzusze, chcąc jakby wypchnąć przedmiot z dróg oddechowych. Jeśli to okaże się nieskuteczne, to tak jak w przypadku niemowląt należy naprzemiennie uderzać okolicę międzyłopatkową oraz uciskać nadbrzusze.

Jeśli dziecko straciło przytomność, należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową: 2 wdechy – 15 ucisków (u dorosłych i starszych dzieci 2 wdechy – 30 ucisków), aż do odzyskania oddechu lub przyjazdu pogotowia, które przejmuje pacjenta.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?