Podwyższony cholesterol u twojej mamy? Sprawdź, jak możesz jej pomóc
Twoja mama zrobiła badania krwi i twierdzi, że „W zasadzie wszystko jest w porządku, tylko ten cholesterol mam trochę za wysoki”. Zdenerwowałaś się, bo bardzo zależy ci na jej zdrowiu. Co możesz zrobić? Kardiolog Hanna Kalotką-Kręglewska pomaga nam opracować plan działania!
Wysoki cholesterol
Dlaczego za wysoki cholesterol jest niebezpieczny? To jeden z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy. Nie wiesz, jak zinterpretować wyniki badań mamy? Zgodnie z europejskimi wytycznymi profilaktyki chorób układu krążenia stężenie cholesterolu powinno u kobiet wynosić:
- dla cholesterolu całkowitego < 190 mg/dl (5 mmol/l),
- dla cholesterolu LDL < 115 mg/dl (3 mmol/l),
- dla cholesterolu HDL ≥ 45 mg/dl (1,2 mmol/l),
- dla cholesterolu nie-HDL < 145 mg/dl (3,8 mmol/l).
Jednak, jeśli twoja mama jest w grupie zwiększonego ryzyka schorzeń układu krwionośnego, bo np. przeszła zawał serca czy choruje na cukrzycę typu 2 to lekarz może interpretować badania według bardziej rygorystycznych norm. Niestety hipercholesterolemia w Polsce to problem powszechny, występuje nawet u co drugiej osoby. Co zrobić, by już dziś zacząć zapobiegać rozwojowi zmian miażdżycowych u twojej mamy?
Umówcie się na cotygodniowe obiady „mama i córka”
Mama wyszła od lekarza z tajemniczym zaleceniem: „Proszę zmienić dietę!”. Tylko jak? Tu rozpoczyna się twoja rola! Zaproponuj mamie, że raz w tygodniu spędzicie razem popołudnie, wspólnie przygotujecie obiad, porozmawiacie, będziecie cieszyć się swoim towarzystwem.
– W Polsce spożywa się bardzo mało ryb, które powinny być jedzone minimum 2 razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest wyręczenie mamy w przygotowaniu obiadu i pokazanie jej, jak przyrządzić rybę. Nic nie działa tak, jak wspólne działanie. Nie wystarczy tylko mówić odstaw słodycze, nie jedz śmietany, schudnij. Bardzo ważna jest empatia i zaangażowanie w życie rodzica – mówi Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.
Dla ciebie to okazja, by przemycić propozycje na zdrowe dania, pokazać, że:
- razowy makaron jest równie smaczny, co biały,
- korzystając z dobrej patelni można smażyć beztłuszczowo,
- że ryby nie są trudne w przygotowaniu,
- że ciasto można posłodzić puree z suszonej śliwki zamiast cukrem.
Za każdym razem możesz przemycić inną, nową zasadę zdrowej diety! Subtelnie i bez nacisku! Bardzo ważna jest także logistyka i planowanie posiłków, także wtedy, gdy nie ma ciebie w pobliżu.
– Pokażmy mamie, jak sprytnie planować posiłki. Raz ugotowana zupa nie musi być jedzona codziennie, przez 5 dni z rzędu. W takiej sytuacji lepiej zjeść 2 porcje, a resztę zamrozić. Dzięki temu po jakimś czasie w zamrażalce będzie kilka różnych zdrowych zup warzywnych, na każdy dzień inna – podpowiada Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.
Podsuń mamie wege książkę kucharską
Badanie INTER-HEART przeprowadzone w 52 krajach z udziałem blisko 32 tysięcy osób wykazało, że jednym z najważniejszych czynników chroniących układ krążenia jest odpowiednie spożycie warzyw i owoców. Dlaczego? Warzywa zawierają błonnik pokarmowy, który ogranicza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu z przewodu pokarmowego. To także dobre źródło naturalnych antyoksydantów, które chronią naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi. Bardzo dobrym sposobem, by chronić składniki antyoksydacyjne w trakcie przygotowania jest zastosowanie parowaru. Spraw go mamie przy najbliższej okazji i nie zapomnij pokazać, jak używać!
– Jeśli mama twierdzi, że źle się czuje po surowych warzywach możesz poradzić jej, by je delikatnie sparzyć, a potem drobno pokroić. Taki zabieg zwiększa strawność – mówi Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog
Jednocześnie podkreśla się, że w diecie obniżającej stężenie cholesterolu ważne jest ograniczenie białka i tłuszczu zwierzęcego. Dlatego podsuwaj mamie nowe pomysły na dania wegańskie, bez produktów zwierzęcych. Kup jej apetyczną, wege książkę kucharską od której aż ślinka leci, by nie zabrakło jej inspiracji!
Planujcie wspólne badania profilaktyczne
Od dawna mam z mamą taki zwyczaj, że dzwonimy do siebie w określonym terminie i przypominamy sobie o kontrolnych badaniach profilaktycznych. Jeśli mieszkacie w jednym mieście to możecie wspólnie wykonywać potrzebne badania. Obie wpisujecie w kalendarz te same daty i idziecie razem na pobranie krwi! Zyskują dwie strony. Pamięć rzecz zawodna, czasem brakuje też motywacji, a wspólnie będzie wam łatwiej. Jeśli twoja mama leczy się z powodu za wysokiego cholesterolu możesz skorzystać także z kolejnej podpowiedzi naszej ekspertki.
– Dobrym pomysłem jest podarowanie mamie w prezencie pojemnika na leki z podziałem na dni. Osoby z problemami kardiologicznymi często przyjmują kilka różnych leków. Łatwo jest się zgubić i zapomnieć o którymś z preparatów. Regularność przyjmowania leków jest szalenie istotna!
Poszukaj trenerki, która lubi pracować z dojrzałymi kobietami
Regularna aktywność fizyczna i obniżenie masy ciała (jeśli mama ma nadwagę lub otyłość) to kolejne czynniki, które pomogą obniżyć cholesterol.
– Redukcja masy ciała u dojrzałych kobiet powinna następować powoli. Odpowiednie tempo odchudzania to spadek o 10% masy ciała w ciągu 6-12 miesięcy, nie za szybko, bo wtedy nastąpi efekt jo-jo. Warto zaproponować mamie umiarkowaną aktywność fizyczną typu cardio. Sprawdzi się nordic-walking, marszo-biegi, rower, basen – podpowiada Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog
Jak zachęcić mamę do ruchu? Poszukaj trenerki, która specjalizuje się w pracy z dojrzałymi osobami i potrafi dobrać aktywność fizyczną i plan treningowy do ich możliwości. Może uda ci się znaleźć trenerkę w podobnym do mamy wieku? Dzięki temu zmniejszysz barierę międzyludzką, co sprawi, że mama chętniej zacznie się ruszać. Dla układu krwionośnego i nerwowego ważna jest także aktywność umysłowa!
– Pamiętajmy o tym, by angażować mamę nie tylko do opieki nad wnukami. Warto, zadbać, by miała także swoje prywatne życie, czas tylko dla siebie. Świetnie sprawdzają się zajęcia brydża, które zapobiegają demencji, chorobie Alzheimera, pobudzają do myślenia. Osoba samotna wychodzi z domu, spotyka się z ludźmi, poznaje różne historie. Uważam, że poza aktywnością fizyczną to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu dla pań 60+ – sugeruje Hanna Kalotka-Kręglewska.
Konsultacja eksperta: lek. med. Hanna Kalotka-Kręglewska, specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II stopnia
Zobacz także
Kobiety też mają jabłko Adama! Poznaj 5 fascynujących faktów dotyczących kobiecego ciała
„Nawet 40 proc. kobiet po 30. roku życia ma problemy z nadwagą, a na otyłość cierpi 30 proc. z nich” – mówi bariatra dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly
„Zdarza się, że pacjent opisuje objawy, które nie pasują do żadnej z chorób” – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
„Moje nogi podwoiły objętość, skóra bolała, jakby miała pęknąć”. Lekarz tylko wzruszał ramionami: „taka pani uroda”
Cholesterol HDL – co to takiego i dlaczego warto badać jego poziom?
się ten artykuł?