Tworzymy Krótką Instrukcję o Menopauzie. Darmowy poradnik skierowany do kobiet, ich partnerów i partnerek oraz bliskich
Menopauza dotyczy połowy populacji, ale aż dwie trzecie kobiet czuje się nieprzygotowanych i zagubionych, kiedy zaczyna doświadczać jej symptomów. Chcemy zredukować strach i wstyd odczuwany przez kobiety w związku z wejściem w ten etap życia. Dlatego we współpracy z kobietami, ekspertami i ekspertkami z wielu dziedzin tworzymy Krótką Instrukcję o Menopauzie. Bezpłatne kompendium wiedzy, które ukaże się w formie zarówno drukowanej, jak i elektronicznej. Ta publikacja przełamie milczenie panujące wokół menopauzy!
Rozbijmy tabu wokół menopauzy!
„Menopauzę przechodzi ponad połowa populacji, a żyjemy tak, jakby to zjawisko nie istniało. Pomyślcie, jaki tytaniczny wysiłek wykonuje ciało kobiety w ciągu życia. A nauczono nas, by się go wstydzić” – mówiła w jednym z wywiadów Michelle Obama. A Oprah Winfrey, poruszając ten temat, zauważyła: „W swoim dorosłym życiu nie przypominam sobie ani jednej poważnej rozmowy z inną kobietą o tym, czego się spodziewać”. Mimo że temat dotyczy połowy populacji, aż dwie trzecie kobiet czuje się nieprzygotowanych i zagubionych, kiedy zaczyna doświadczać symptomów menopauzy.
Z badań brytyjskich naukowców wynika, że jedna piąta kobiet na początku nadejścia menopauzy nikomu o niej nie powiedziała, a 43 procent czuło się „całkowicie samotnych”. Aż połowa ankietowanych kobiet nie podzieliła się tą informacją ze swoimi partnerami. Co więcej, aż 46 procent kobiet nie wie, czym jest perimenopauza i czym różni się od menopauzy. A jednocześnie niemal co trzecia kobieta rozważała odejście z pracy przez dokuczliwość symptomów i brak wsparcia pracodawcy – wskazuje raport Vira Health.
Jak to możliwe, że dziś, w XXI wieku, coś tak naturalnego jak menopauza i dotyczącego w pewnym momencie każdej dojrzałej kobiety, wciąż jest tak głęboko zakorzenionym tabu, budzącym wstyd i najchętniej zbywanym milczeniem? Dlaczego kobiety wciąż nie wiedzą, czego się spodziewać, do kogo zwrócić się o pomoc, jak porozmawiać o zmianach zachodzących w swoim ciele z partnerem, a nawet przyjaciółkami? Nie wiedzą, czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej jest bezpieczne i wskazane – korzysta z niej zaledwie 4 proc. Polek! Nie wiedzą, kiedy mogą zrezygnować z antykoncepcji. I czują się bardzo samotne. Zmieńmy to!
Trwają prace nad Krótką Instrukcją o Menopauzie
Motto HelloZdrowie to nieustannie: „Rozmawiamy o zdrowiu kobiet. Bez wstydu”. To ono przyświecało nam przy tworzeniu Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi i Krótkiej Instrukcji o Poronieniu. Ich założeniem było wsparcie kobiet i ich bliskich, udzielenie im konkretnych i przydatnych wskazówek oraz zmiana schematów myślenia. Dokładnie tymi samymi wartościami kierujemy się obecnie – tworząc Krótką Instrukcję o Menopauzie.
Chcemy zredukować strach i wstyd odczuwany przez kobiety w związku z wejściem w ten etap życia. Wyposażyć je w przystępnie podaną wiedzę, narzędzia wsparciowe, poprzez otwarcie dyskusji i detabuizację tematu. Z naszym przekazem pragniemy dotrzeć zarówno do nich samych, jak i do środowisk mających wpływ na samopoczucie kobiet w tym czasie, w tym ich partnerów, osób z bliskiego otoczenia, środowisko medyczne, współpracowników i przełożonych.
Chcemy rozprawić się z mitem „przekwitania” – menopauzy jako początku końca i utraty kobiecości, czegoś, czego się wstydzimy, przez co czujemy się gorsze, cierpimy w milczeniu. Otwarta rozmowa o menopauzie odczarowuje tabu, pomaga zacząć radzić sobie z symptomami i je zredukować, a nawet odkryć, że menopauza może być czasem wyzwolenia, spełnienia i poznawania siebie na nowo.
Bezpłatny poradnik stworzony we współpracy z ekspertkami
Do współtworzenia naszej Krótkiej Instrukcji o Menopauzie zaprosiłyśmy ekspertki i ekspertów z takich dziedzin, jak endokrynologia, ginekologia, dietetyka, fizjoterapia uroginekologiczna, psychologia, seksuologia, medycyna holistyczna, fitness i aktywność fizyczna, standardy diagnostyczne medycyny, prawo czy polityka zdrowotna wobec kobiet w miejscu pracy.
Przede wszystkim chcemy jednak usłyszeć głos kobiet będących w okresie perimenopauzy, w trakcie i po menopauzie, ich bliskich, partnerów i partnerki. Chcemy, żeby mężczyźni byli częścią tej dyskusji, bo menopauza dotyka bezpośrednio także ich. Chcemy pomóc im wyposażyć się w wiedzę, jak wspierać partnerkę i jak samemu odnaleźć się jako osoba towarzysząca jej w tym czasie.
Rozmawiajmy o menopauzie we wszystkich kontekstach, w jakich wpływa na życie kobiet: medycznym, psychologicznym, społecznym, ekonomicznym.
W trakcie cyklu warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, będziemy wspólnie próbowały znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące kobiety pytania, rozwiać ich lęki i wątpliwości, przedstawić szanse i alternatywy. Bo Instrukcję tworzymy zarówno dla kobiet, które przechodzą peri- i menopauzę, ale też dla naszych koleżanek, córek, młodszych sióstr, dla kolejnych pokoleń kobiet, żeby nie musiały z obawą „odliczać czasu” do menopauzy.
Stworzone w wyniku tych spotkań kompendium wiedzy – Krótka Instrukcja o Menopauzie – ukaże się jak zawsze całkowicie bezpłatnie w formie zarówno drukowanej, jak i elektronicznej na specjalnie stworzonej stronie internetowej, a PDF-a pobrać będzie mogła każda zainteresowana osoba. Czas przełamać milczenie panujące wokół menopauzy. I zrozumieć, że to nie koniec, to nowy początek!
Zobacz także
„Czas skończyć ze wstydem i horrendalną dezinformacją, które otaczają menopauzę”. Davina McCall oraz dr Naomi Potter prezentują „Menopauzing, czyli nowy początek”
„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo
Eksperci stworzyli nową definicję menopauzy. „Jej fizjologia jest złożona i nie do końca poznana”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
się ten artykuł?