Przejdź do treści

Tych „Jajek Niespodzianek” dzieci w święta nie zjedzą. Powód? Salmonella

Wybrane smakołyki Ferrero zawierają w sobie salmonellę \Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Wielkiej Brytanii 63 dzieci zatruło się salmonellą po spożyciu popularnych czekoladek. Podejrzane przypadki zachorowań związane z jedzeniem czekolady odnotowano w co najmniej ośmiu innych krajach. W ramach środków prewencyjnych określone partie słodyczy Ferrero są wycofywane ze sklepów, również z polskiego rynku.

Salmonella po spożyciu czekoladowych jajek?

Dzięki dochodzeniu Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) znaleziono związek między zgłoszonymi przypadkami zatrucia salmonellą w całej Wielkiej Brytanii a popularnymi jajkami Kinder. To właśnie na Wyspach 63 dzieci zaraziło się groźną bakterią. Przypadki odnotowano także w innych europejskich krajach, m.in. w Irlandii, Francji, Niemczech, Szwecji i Holandii.

Produkty, które potencjalnie mogą przenosić bakterie salmonelli to:

  • jajka Kinder Surprise  20 g 
  • trójpaki jajek Kinder Surprise

Produkty te są opatrzone datą przydatności do spożycia między 11 lipca a 7 października 2022 r.

Ferrero dobrowolnie wycofało te produkty ze sprzedaży.  Przedstawiciele Food Standards Agency poinformowali, że wszystkie jajka zostały wyprodukowane w tej samej fabryce w Belgii. Dlatego inne produkty Ferrero nie stanowią zagrożenia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Czy Jajka Niespodzianki znikną z polskich sklepów?

Jajka Niespodzianki to popularne słodycze kupowane w Polsce zwłaszcza przed Świętami Wielkanocnymi. Czy to znaczy, że w tym roku dzieci ich nie dostaną? Nic z tych rzeczy: nie wszystkie partie znikną ze sklepowych półek.

Firma Ferrero zdecydowała o dobrowolnym, zapobiegawczym wycofaniu ze sprzedaży określonych partii produktów:

  • Kinder Niespodzianka Maxi 100g,
  • Kinder Schokobons 46g, 125g, 200 g oraz
  • Kinder Maxi Mix Peluche 133g, zawierających Schokobons,

Słodycze wycofane ze sprzedaży mają datę przydatności do spożycia pomiędzy 14 lipca 2022 a 18 września 2022. Wszystkie te produkty zostały wyprodukowane w Belgii.

Ferrero współpracuje z europejskimi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem żywności w związku ze zgłoszonymi przypadkami salmonelli. Pomimo że w żadnym z produktów Kinder wprowadzonych na rynek nie wykryto salmonelli, a do Ferrero nie wpłynęła żadna skarga konsumencka, to firma traktuje sprawę niezwykle poważnie. Troska o konsumentów jest zawsze najwyższym priorytetem Ferrero – czytamy w komunikacie firmy.

Jednocześnie firma zaznaczyła, że wszystkie produkty Kinder Niespodzianka 20g – dystrybuowane na rynku polskim przez Ferrero Polska – są produkowane wyłącznie w Polsce, w fabryce w Belsku Dużym i w związku z tym wycofanie ich nie dotyczy. A to znaczy, że to jajko o podanej gramaturze oraz inne produkty Ferrero i Kinder dystrybuowane przez Ferrero Polska również nie podlegają wycofaniu ze sprzedaży. Można więc je spożywać bez obaw o swoje zdrowie.

Co z osobami, które zdążyły już kupić niebezpieczny produkt? Producent zaleca, aby go zachować i skontaktować się z zespołem ds. obsługi konsumenta: serwis.konsumencki@ferrero.com.

Współpracujemy ze sprzedawcami detalicznymi, aby zagwarantować, że wycofane produkty nie będą już dostępne w sprzedaży. Jeśli ktoś jest w posiadaniu jednego z tych produktów, nie powinien go spożywać – apelują przedstawiciele firmy

Salmonella: czy jest groźna?

Salmonella to bakteria, która odpowiada za nieżyt żołądkowo-jelitowy. Do zakażenia salmonellą dochodzi najczęściej przez spożycie zakażonego jedzenia – mleka, jaj, mięsa drobiowego lub przez spożycie wody zanieczyszczonej odchodami.

Objawy:

W przypadku łagodnych infekcji nie podaje się antybiotyku. Wskazane jest nawadnianie, przyjmowanie elektrolitów oraz lekkostrawna dieta. Antybiotykoterapia jest wskazana u osób z ciężką biegunką, wysoką gorączką oraz objawami bakteriemii (czyli przedostania się bakterii do krwi). Bardzo często antybiotyk wdraża się u pacjentów o zwiększonym ryzyku zakażenia ogólnoustrojowego (dzieci do 5. roku życia, osoby starsze). Antybiotykoterapię wdraża się na podstawie badania kału i identyfikacji szczepu bakterii.

źródło:www.food.gov.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?