Uczulenie na słońce – jak się przed nim skutecznie chronić?
Uczulenie na słońce daje objawy przede wszystkim w momencie intensywnej ekspozycji ciała na działanie promieni UVA i UVB. Im dłuższa i bardziej intensywna ekspozycja, tym silniejsze są objawy. To przede wszystkim zmiany skórne na przedramionach, ramionach, dekolcie oraz stopach. Dużo rzadziej zmiany te pojawiają się na twarzy.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Uczulenie na słońce wiąże się z kilkoma schorzeniami, które dają nieco inne objawy. Alergię na słońce powoduje fotodermatoza idiopatyczna, reakcja fototoksyczna oraz reakcja fotoalergiczna.
Uczulenie na słońce: objawy i przyczyny
Uczulenie od słońca może dotknąć właściwie każdego, istnieją natomiast schorzenia, które przyspieszają reakcję ciała na nadmierną ekspozycję na słońce. Należy do nich fotodermatoza idiopatyczna, reakcja fototoksyczna oraz reakcja fotoalergiczna. Każde z tych schorzeń daje nieco inne objawy i ma nieco inne przyczyny. Objawy uczulenia na słońce mogą bardzo dużo powiedzieć o przyczynach zmian, co z kolei ułatwia wskazanie pierwotnego czynnika odpowiedzialnego za uczulenie:
- fotodermatoza idiopatyczna wynika ze zbyt małej po zimie ilości melaniny chroniącej przed działaniem słońca;
- reakcja fototoksyczna uruchamiana jest przez substancje chemiczne; za uczulenie na słońce odpowiadają niektóre kosmetyki (szczególnie perfumy), leki przeciwbólowe, antykoncepcyjne oraz niektóre antybiotyki;
- reakcja fotoalergiczna angażuje układ odpornościowy, który uruchomiony zostaje w wyniku wystawienia skóry na działanie fotohaptenu i promieniowania słonecznego (przede wszystkim UVA).
Uczulenie od słońca częściej dotyka osób chorych na bielactwo (ze względu na brak melaniny), toczeń rumieniowaty oraz tych zmagających się z problemami metabolicznymi.
Jak wygląda uczulenie na słońce?
Uczulenie na słońce objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi obejmującymi te miejsca, które zostały wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Najczęściej zmiany obejmują ramiona, przedramiona, szyję, dekolt, czasami stopy. Bardzo rzadko pojawiają się na skórze twarzy.
- Fotodermatoza idiopatyczna objawia się kilka minut po kontakcie skóry z promieniami UV w postaci małych, czerwonych i swędzących bąbli. Ta pokrzywka słoneczna pojawia się tylko na tych partiach ciała, które są odsłonięte i wystawione na bezpośredni kontakt ze słońcem. Inne jej objawy to: osutki świetlne, opryszczki ospówkowate, świerzbiączka letnia, młodzieńcza osutka wiosenna.
- Reakcja fototoksyczna pojawia się po kilku minutach, a czasem godzinach od kontaktu ze słońcem, wyłącznie w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działanie promieni UV. W jej wyniku pojawiają się: rumień, obrzęk, pęcherze, pieczenie, świąd.
- Reakcja fotoalergiczna wiąże się z wypryskiem kontaktowym pojawiającym się około doby po kontakcie ze słońcem. Charakteryzują ją piekące lub swędzące wypryski i grudki, które najpierw pojawiają się na niewielkim obszarze, a potem „rozlewają” na cały obszar wystawiony na działanie promieni UV.
Uczulenie na słońce – czym się smarować i jak się chronić?
Uczulenie na słońce wymaga odpowiedniej ochrony skóry. Przede wszystkim przed wyjściem na plażę lub intensywne słońce należy stosować kremy z filtrami ochronnymi (powinny być one odpowiednio wysokie). Kremy należy stosować nie tylko na ramiona, dekolt czy nogi – równie ważna jest ochrona twarzy.
Przy uczuleniu na słońce warto w upalne dni zrezygnować z używania perfum. Z kolei osoby, które zażywają preparaty z dziurawcem, hormonami, tetracyklinami oraz sulfonamidami powinny unikać słońca. Podobnie osoby przyjmujące leki przeciwpadaczkowe. Parasolka przeciwsłoneczna to zbyt mała ochrona w przypadku osób, które stosują kosmetyki z kwasami owocowymi.
Uczulenie na słońce: leki bez recepty
Uczulenie na słońce u dzieci i dorosłych może dać bardzo nieprzyjemne objawy. Swędzenie i pieczenie można jednak zneutralizować dzięki odpowiednim lekom. Warto przede wszystkim sięgnąć po wapno, które ma działanie odczulające i wycisza objawy uczulenia na słońce. Warto również zastosować leki antyhistaminowe. W aptece można poprosić o specjalne pianki na uczulenia od słońca. Mają one działanie regenerująco-łagodzące ze względu na zawarty w nich panthenol.
Co na uczulenie od słońca?
Uczulenie na słońce na dekolcie, ramionach, przedramionach, szyi lub stopach warto jak najszybciej smarować specjalnymi preparatami po opalaniu. Mają one działanie łagodzące. Sprawdzają się także w sytuacji, gdy grudkom, rumieniom, pęcherzom lub pokrzywce towarzyszy złuszczanie się skóry. Dobrze sprawdza się również maść z cynkiem, która osusza miejsce dotknięte zmianami.
W przypadku uczulenia na słońce kluczowe są przede wszystkim działania profilaktyczne, które powinny obejmować:
- aplikację kremów z filtrem,
- przyjmowanie beta-karotenu oraz selenu przez minimum 2 tygodnie przed np. planowanym urlopem,
- rezygnację ze stosowania uczulających kosmetyków i perfum.
Polecamy
Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
się ten artykuł?