Przejdź do treści

Ugryzienie pluskwy – jak wygląda? Co zrobić z miejscem ukąszenia?

ugryzienie przez pluskwy
Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pluskwy, wbrew pozorom, spotkamy nie tylko w kiepskich hostelach czy brudnych knajpach. Kilka lat temu głośno zrobiło się o brazylijskiej modelce Sabrinie Jales St. Pierre, która została pogryziona w renomowanym kalifornijskim hotelu. Taka nieprzyjemna przygoda może się więc nam przydarzyć niemal w każdym miejscu, nawet w komunikacji publicznej. Zapytałyśmy internistę, Michała Sutkowskiego, jak złagodzić dolegliwości towarzyszące ugryzieniom oraz kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Pluskwy – czym są?

Pluskwy to bardzo małe, zaledwie kilkumilimetrowe owady, które zaliczamy do pasożytów. Ich żywicielem jest między innymi człowiek. Żyją w materacach, kołdrach, kanapach, połączeniach mebli czy zagłębieniach ścian. Mogą zamieszkać zarówno w drogim hotelu, siedziskach w autobusie, jak i w kanapie w górskim schronisku. Lekarz rodzinny z Warszawy, Michał Sutkowski, tak opisuje specyfikę tych zwierząt:

Pluskwy wędrują między domami i ludźmi. Nie mają wielkich wymagań, więc wcale nie musimy czuć się winni, jeśli nas pogryzły. Błędem jest kojarzenie ich wyłącznie z brudem czy meblami na śmietnikach. Chociaż oczywiście tam także je znajdziemy

Lek. med. Michał Sutkowski

Pokarmem pluskiew jest krew, a na żer wychodzą zazwyczaj w nocy. Dzięki wstrzykiwaniu substancji o właściwościach znieczulających, ich obecność nie przerywa naszego snu. Dopiero w ciągu dnia, gdy na skórze pojawią się charakterystyczne ślady ukąszeń, zdajemy sobie sprawę z problemu.

Pluskwy – jak rozpoznać ich ugryzienia?

Po pierwszej nocy spędzonej w pokoju z pluskwami liczba ugryzień może być niewielka. Specjalista Michał Sutkowski zwraca uwagę, że będą to pojedyncze zaczerwienione i swędzące plamki, najczęściej na brzuchu, plecach, w pachwinach oraz górnych częściach ud. Skala reakcji organizmu na ugryzienia jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Niektórzy będą więc odczuwać znacznie silniejsze dolegliwości od innych. 

Przy kilku ugryzieniach pluskwy mogą zostać wzięte za pająka czy komary. Druga noc pozwala jednak pewniej ocenić sytuację. Wzrasta liczba plamek, a ich rozmieszczenie zaczyna przypominać “ścieżki”, które wskazują drogę przebytą przez pasożyty. Co robić w takiej sytuacji?

Kiedy pogryzły nas pluskwy, konieczna jest zmiana miejsca, w którym śpimy. Sama wymiana pościeli czy łóżka niewiele pomoże, bo owady prawdopodobnie znalazły sobie już bardziej “bezpieczny” dom. Jeśli tego nie zrobimy, po każdej kolejnej nocy będą pojawiać się kolejne ukąszenia. Trzeba też wyprać wszystkie ubrania, które znajdowały się w pomieszczeniu (w temperaturze przynajmniej 60 stopni).

W ten sposób zabijemy owady, które mogły się w nich znaleźć. Buty oraz inne przedmioty, które mogą stanowić miejsce ich bytności, a których nie upierzemy, najlepiej wyrzucić. Pamiętajmy, że przywiezienie do domu rzeczy z pluskwami sprawi, że “zamieszkają” one także u nas. To samo dotyczy przenoszenia przedmiotów z pokoju do pokoju.

Ugryzienia pluskiew – jak złagodzić dolegliwości?

Ugryzienia pluskiew należą do jednych z najbardziej uciążliwych. Swędzą tak mocno, że trudno powstrzymać się od drapania. Lekarz Michał Sutkowski uspokaja jednak, że zwykle nie powodują wielkich szkód dla organizmu. W większości przypadków objawy złagodzimy środkami z apteki:

Wystarczy zastosowanie łatwo dostępnych leków przeciwświądowych z lekkim sterydem, na przykład maści. Dolegliwości ustępują po kilku dniach. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Zaliczamy do nich zmiany ropne, zmiany o charakterze pokrzywki czy objawy ogólne, na przykład zawroty głowy. Jak na wszystko inne – na ugryzienia pluskiew możemy być uczuleni. Wtedy należy zgłosić się do lekarza

Lek. med. Michał Sutkowski

Specjalista podkreśla, że ugryzienia pluskiew raczej nie stanowią zagrożenia. Problemem jest natomiast zakłopotanie wynikające z powszechnej opinii na temat ich przyczyn, która nie jest do końca zgodna z prawdą. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?