Przejdź do treści

Unikasz past do zębów z fluorem? Stomatolożka wyjaśnia, czy dobrze robisz

Mycie zębów / istock
Mycie zębów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fluor szkodzi? I to najbardziej ten w dziecięcych pastach do zębów? To nie do końca prawda. Wielu dentystów uspokaja: teorie o negatywnym działaniu fluoru na nasz organizm są mocno przesadzone. O tym, jak fluor oddziałuje na zdrowie pytamy lek. dent. Małgorzatę Turno-Kornafel z Medicover Stomatologia oraz lek. med. Joannę Ciołek z Centrum Medycznego Damiana.

Fluor – suplementacja

Fluor jest pierwiastkiem, który szkodzi zarówno w nadmiarze, jak i w niedoborze. Właśnie z tego powodu nie warto zażywać preparatów z fluorem bez konsultacji z lekarzem. Nie chodzi tutaj jednak o ten, który zawierają pasty do zębów!

– Fluor nie szkodzi, gdy jest stosowany w odpowiednich, fizjologicznych ilościach, których nasz organizm potrzebuje. Jeżeli nie zażywamy dodatkowo fluoru np. w tabletkach, nie pijemy zbyt dużej ilości wody zawierającej fluor, nie spożywamy produktów, które go zawierają, to nie jesteśmy narażeni na jego nadmiar.

Oczywiście poziom fluoru w organizmie można zbadać, ale należy mieć świadomość, że jego stężenie nie zawsze będzie wiarygodne, ponieważ często dochodzi do nagromadzenia fluoru w tkankach. Można badać ilość fluoru wydalanego z moczem, ale ma to pewne ograniczenie, dlatego wynik nie zawsze będzie wymierny – wyjaśnia lek. med. Joanna Ciołek z CMD.

Uśmiechnięta kobieta

Fluoryzacja – warto?

Do niedawna woda w krajach UE była fluorowana. Po ostatnich doniesieniach zrezygnowano jednak z tego pomysłu, by nie narażać się na niepożądane działanie nadmiaru pierwiastka. W celu profilaktyki przeciwko próchnicy stosowano także tabletki z fluorem, które podawano dzieciom i nastolatkom.

Jak jest obecnie? Za najlepszą i najbardziej bezpieczną metodę uznaje się środki podawane zewnętrznie na zęby. Mowa tutaj o zabiegu fluoryzacji czy lakierowania zębów. Tylko stomatolog wie, jaka dawka fluoru będzie potrzebna.

Fluoryzacja spełnia ważne zadanie w trosce o mocne i zdrowe zęby. Zaliczana jest do podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii i ma za zadanie wysycić szkliwo zębów fluorem, który posiada właściwości przeciwpróchnicowe. Sam zabieg jest bardzo szybki i zupełnie nieinwazyjny. Jest to bardzo prosta procedura stomatologiczna, która polega na pokryciu zębów preparatami bogatymi we fluor.

Stężenia i dawki są indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta. Jest to szczególnie ważne, bowiem szkliwo zabezpieczone preparatem z fluorem jest lepiej chronione przed niszczącym działaniem bakterii i przed rozwojem próchnicy. Systematycznie przeprowadzana profilaktyka fluorowa u dzieci i dorosłych sprzyja prawidłowemu rozwojowi oraz wzmocnieniu zębów, chroni również zdemineralizowane, osłabione, popękane szkliwo, gdzie fluor działa na zasadzie remineralizatora – mówi lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.

Pasta z fluorem – co na to rodzice?

Jak wynika z raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” zrealizowanego na zlecenie Medicover Stomatologia, ponad połowa dzieci używa pasty z fluorem, a przeszło 1/5 rodziców nie ma pojęcia czy pasta ich dziecka go zawiera. Spośród grup dzieci młodszych znacznie mniej osób używa pasty z fluorem niż wśród grup dzieci starszych. Ponadto, wśród rodziców panuje często przekonanie, że fluor jest szkodliwy.

– Decydując się na stosowanie fluoru, powinniśmy rozróżnić fluor zawarty w pastach do zębów czy  lakierach fluorowych, który stosujemy w profilaktyce stomatologicznej, od fluoru który dostarczamy z wodą, pożywieniem. Jego nadmiar może działać na nasz organizm niekorzystnie i powodować tak jak wszystkie przedawkowane leki skutki uboczne – dodaje stomatolożka.

 

Materiał powstał we współpracy z Medicover Stomatologia i 38 Content Communication.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?