Przejdź do treści

UOKiK przyjrzał się wózkom dziecięcym. Wykryto liczne nieprawidłowości

Dziecko siedzi w wózku
Na 10 skontrolowanych wózków dziecięcych trzy miały nieprawidłowości mechaniczne/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Eksperci UOKiK zbadali dziesięć modeli wózków dziecięcych. Jak podano w komunikacie, w dwóch z nich wykryto błędy w oznakowaniu, a w trzech wady mechaniczne. Wózki miały m.in. nieskuteczny system zapięć siedzisk, oddzielenie się małego elementu i trwałe uszkodzenie konstrukcji wózka. W dwóch przypadkach wszczęto postępowanie administracyjne.

UOKiK zbadał wózki dziecięce

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadziły kontrolę 10 modeli wózków dziecięcych, w tym czterech z Polski i sześciu z Unii Europejskiej. Jak podano w raporcie, specjaliści zbadali wszystkie produkty w laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w Lublinie. Wózki sprawdzano pod kątem właściwości mechanicznych, czy są stabilne podczas jazdy na powierzchni pochyłej, czy pasy nie rozpinają się samoistnie oraz czy jakiekolwiek krawędzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, takie jak zranienie i zaklinowanie się palców, rąk czy nóg. Eksperci przyjrzeli się także wpływowi kształtu wózka na kręgosłup dziecka. W tym celu badano m.in. kąt nachylenia oparcia, wysokość ścianek czy wytrzymałość kół.

„Sprawdziliśmy oznakowanie i właściwości mechaniczne 10 modeli spacerówek i gondoli. W przypadku dwóch wózków stwierdziliśmy błędy w oznakowaniu” – mówi Jagoda Kruszewska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inspektorzy wśród wykrytych nieprawidłowości wymienili m.in. brak ostrzeżeń umieszczonych na wózku o tym, że nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Odkryli także sprzeczne informacje o wieku dziecka nie tylko na produkcie, lecz także w instrukcji użytkowania wózka. Producenci w zakwestionowanych modelach nie informowali również o maksymalnej wadze dziecka.

Eksperci zakwestionowali także bezpieczeństwo trzech modeli wózków.

„W trzech wózkach eksperci w laboratorium wykryli wady mechaniczne” – dodaje Kruszewska.

W modelach wózków wskazano na nieskuteczny system zapięć siedzisk i oddzielenie się małego elementu, co stwarza ryzyko zablokowania dróg oddechowych dziecka. Odnotowano także trwałe uszkodzenie konstrukcji wózka.

UOKiK poinformował, że w dwóch przypadkach wszczęto postępowania administracyjne. Odnośnie do trzeciego modelu wózka wciąż trwa analiza sprawy.

Samantha Holmes stoi w metrze. Na rękach ma dziecko, które karmi piesią

Które wózki dziecięce zostały skontrolowane?

Lista skontrolowanych wózków dziecięcych:

  • Wózek spacerowy mima Zigi, MI-A301401, kolor: Olive Green – zgodny;
  • Wózek dziecięcy głęboki (gondola) RETRUS model DOMANI – zgodny;
  • Wózek dziecięcy 2w1 Holland 03/CZM w kolorze czarnym (marka BEBETTO) – zgodny;
  • Wózek dziecięcy Stinger Pro – zgodny;
  • Wózek Espiro Wave 210 kolor: deep night – zgodny;
  • Wózek spacerowy SMIKI TRAVEL S-104A – niezgodny (trwałe uszkodzenie konstrukcji wózka; nieprawidłowości w oznakowaniu – sprawa jest w toku);
  • Wózek spacerowy QUATRO model EVO 14 – niezgodny (nieskuteczny system zapięć siedziska; oddzielenie się małego elementu, mieszczącego się całkowicie w cylindrze do badania małych części);
  • Wózek dziecięcy 2 w 1 VENICCI UPLINE ALL BLACK CHASSIS – zgodny;
  • Wózek dziecięcy Bauerkraft X-161B – niezgodny (nieskuteczny system zapięć siedziska; oddzielenie się małego elementu, mieszczącego się całkowicie w cylindrze do badania małych części; trwałe uszkodzenie konstrukcji wózka; nieprawidłowości w oznakowaniu).
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?