Przejdź do treści

Upławy przed okresem są naturalne, czy to objaw infekcji?

Upławy przed okresem są naturalne, czy to objaw infekcji?; na zdjęciu młoda kobieta z zamkniętymi oczami- Hello Zdrowie
Upławy przed okresem są naturalne, czy to objaw infekcji? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed miesiączką wiele kobiet doświadcza objawów takich jak obniżenie nastroju, bóle brzucha czy nabrzmienie piersi. Pojawiają się one przed krwawieniem i znikają do trzech-czterech dni po rozpoczęciu menstruacji. Zwykle są naturalnym elementem cyklu. Zdarza się jednak również tak, że obserwujemy u siebie nieoczywiste symptomy, co budzi wątpliwości, czy to efekt zbliżającej się fazy, czy też choroby. Jak to jest w przypadku upławów przed okresem?

Czy upławy przed okresem są naturalne?

Upławy kojarzą się bardzo często z infekcją pochwy. Wynika to z faktu, że podczas zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego wydzielina faktycznie zmienia swoją konsystencję i niekiedy można w niej wtedy zauważyć wyraźne grudki. O upławach mówi się też jednak w kontekście fizjologicznej wydzieliny, zwłaszcza tej obserwowanej tuż przed miesiączką.

Brązowe upławy przed okresem

Ciemne upławy przed okresem, które mogą się kojarzyć z kolorem brązowym, brunatnym albo różowawym, są naturalnym objawem poprzedzającym miesiączkę, o ile nie towarzyszy im świąd, pieczenie czy ból warg sromowych i przedsionka pochwy. Taka fizjologiczna wydzielina jest dość gęsta, wypływa mniej intensywnie niż faktyczna krew menstruacyjna. Co więcej, może się także pojawić już po okresie, ale powinna zniknąć w ciągu 2-3 dni.

Zdarza się też tak, że brązowe upławy pojawiają się zamiast okresu. Takie plamienie może być efektem implantacji zarodka (kiedy doszło do zapłodnienia), ale także wynikiem zażywania leków hormonalnych czy antykoncepcji. Ciemna wydzielina pojawia się też niekiedy w przebiegu cyklu bezowulacyjnego. Dodatkowe objawy, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, to:

  • wspomniany ból, świąd lub pieczenie, które mogą świadczyć o infekcji pochwy,
  • zaburzenia mikcji, zwiastujące infekcję dróg moczowych,
  • częste plamienia pomiędzy cyklami, co jest charakterystyczne m.in. dla mięśniaków, polipów czy guzów w obrębie endometrium albo jajników.

Żółte upławy przed okresem

Żółte upławy przed okresem mogą być objawem zbliżającej się miesiączki, jeżeli zabarwienie jest bardzo delikatne. Taki kolor wynika wtedy z podbarwienia śluzu krwią menstruacyjną. Podobne symptomy obserwują kobiety w okresie okołomenopauzalnym, gdy nietypowa barwa wydzieliny z pochwy jest efektem przemian hormonalnych.

Jeżeli jednak odczuwasz dyskomfort okolic intymnych albo nieprzyjemny zapach, a upławy są wyraźnie widoczne i mocno żółte, prawdopodobnie rozwinęła się u ciebie infekcja bakteryjna. Żółta wydzielina o konsystencji ropnej może z kolei świadczyć o rzeżączce lub chlamydii. W takiej sytuacji, po zakończeniu menstruacji powinnaś niezwłocznie umówić się na wizytę do ginekologa i rozpocząć leczenie. Inne przyczyny żółtych upławów, które pojawiają się nie tylko przed okresem, to:

  • chroniczna suchość pochwy,
  • nadżerka,
  • choroby weneryczne,
  • zmiana diety,
  • reakcja alergiczna,
  • stan zapalny pochwy,
  • rak szyjki macicy.

Pamiętaj jednak, że każdej patologii będą towarzyszyć również inne objawy charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej. Oczywiście w razie wątpliwości zawsze warto porozmawiać ze swoim lekarzem oraz wykonać badania, które wykluczą poważne przyczyny występowania żółtych upławów.

Białe upławy przed okresem

W fazie lutealnej, która poprzedza menstruację, wzrasta poziom progesteronu, dzięki czemu twój organizm przygotowuje się do przyjęcia zarodka i do ewentualnej ciąży. Hormon ten sprawia, że wydzielina z pochwy staje się mętna oraz biała, zatem białe upławy przed okresem są objawem fizjologicznym i nie powinny budzić twojego niepokoju.

Objawem infekcji grzybiczej jest natomiast biała wydzielina, ale o serowatej konsystencji, którą ciężko pomylić z normalnym śluzem. Zakażeniu towarzyszy silny świąd oraz pieczenie i podrażnienie okolic intymnych. Taki stan wymaga wdrożenia leczenia przeciwgrzybiczego, a więc musisz spotkać się ze swoim ginekologiem.

Zielone upławy przed okresem

Zielone upławy przed okresem nigdy nie są stanem fizjologicznym, a ten nietypowy kolor wydzieliny z pochwy zawsze powinien skłonić cię do wizyty u lekarza w celu diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jednak co konkretnie może oznaczać zielonkawy śluz poprzedzający menstruację?

Zielone upławy przed okresem lub w innym momencie cyklu oznaczają najczęściej chorobę weneryczną, ale mogą też być efektem zakażenia bakteryjnego. Występują z obrzękiem, bolesnością, świądem lub pieczeniem pochwy i warg sromowych. U kobiet zgłaszających ten objaw diagnozuje się niekiedy obecność rzęsistka pochwowego. Taki kolor śluzu pojawia się też przy nadżerkach oraz długo nieleczonych stanach zapalnych.

Objawy przed okresem – po czym poznać, że zbliża się miesiączka., na zdjęciu kobieta tyłem z odkrytymi plecami- Hello Zdrowie

Wodniste upławy przed okresem

Wygląd oraz konsystencja wydzieliny pochwowej zmienia się wraz ze zmianami hormonalnymi charakterystycznymi dla poszczególnych faz cyklu. Tak jak w przypadku białego czy żółtego śluzu, tak i wodniste upławy mogą naturalnie występować zarówno przed okresem, jak i w innych fazach cyklu. Tutaj też kluczowe jest to, czy doświadczasz niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym pochwy. Jeżeli jednak wszystko jest w porządku, wodnista, przezroczysta wydzielina jest zdrowym symptomem.

 

Bibliografia:

  1. Cribby S., Taylor M., Reid G., Vaginal Microbiota and the Use of Probiotics, Interdisciplinary Perspectives on Infectious Diseases 2008, 256490.
  2. https://www.mayoclinic.org/symptoms/vaginal-discharge/basics/definition/sym-20050825?ref=letsgetchecked-blog.ghost.io [dostęp 08.02.2024].
  3. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/vaginal-yeast-infections [dostęp 08.02.2024].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?