Przejdź do treści

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages
USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podejrzewasz u siebie nowotwór narządów głowy lub szyi? Możesz zdiagnozować się bez wychodzenia z domu, wystarczy badanie ze śliny. To nie scenariusz filmu science fiction, a nowe odkrycie naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Skuteczność testu ze śliny wynosi 94 proc.

Diagnoza nowotworu we własnym domu?

Amerykanie od kilku tygodni mogą samodzielnie przebadać się w kierunku nowotworu narządów głowy lub szyi. Wystarczy, że zamówią zestaw diagnostyczny do samodzielnego pobrania śliny Cancer Detect Test for Oral & Throat Cancer i odeślą pocztą do producenta. Następnie wszystkim zajmie się sztuczna inteligencja, która wykrywa wczesne zmiany rakowe w ludzkich komórkach poprzez analizę RNA.

Kolejnym krokiem są 15-minutowe konsultacje telemedyczne. Pacjenci, którzy mają pozytywny wynik testu, są proszeni o kontakt z ośrodkiem onkologicznym w celu pogłębienia diagnostyki nowotworowej.

Badanie jest przeznaczone zwłaszcza dla osób palących, byłych palaczy i zalecane wszystkim po 50. roku życia.

„Te testy mogą być przełomem w diagnostyce nowotworów głowy i szyi, które są niezwykle trudne do wykrycia we wczesnym stadium choroby. A gdy wykryte są zbyt późno, szansa na wyleczenie spada” – podkreślają lekarze.

Test śliny z dokładnością 94 proc.

Test śliny z dokładnością 94 proc. jest pierwszym, który wykrywa wczesne objawy nowotworu narządów głowy lub szyi w oparciu o technologię, która otrzymała oznaczenie „przełomowego urządzenia” amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. We wstępnym badaniu na grupie 1175 osób domowy test wykazał czułość na poziomie 94 proc. oraz swoistość na poziomie 84-90 proc.

Kiedy testy ze śliny pojawią się w Polsce?

Nie jest jasne, czy domowe testy na raka na podstawie badania RNA śliny zostają wprowadzone w Europie oraz Polsce. Specjaliści jednak proponują, by profilaktycznie przeprowadzali je dentyści podczas kontroli.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?