Przejdź do treści

USG jąder to ważne badanie, które warto wykonywać regularnie

Na zdjęciu: urządzenie do USG jąder
USG jąder to ważne badanie, które warto wykonywać regularnie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

USG jąder to jedno z tych badań, które mężczyźni powinni wykonywać regularnie – zignorowanie go może prowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Pozwala ono ocenić wielkość, kształt i lokalizację omawianych przez nas organów i na tej podstawie stwierdzić ewentualne patologie. 

Czym jest USG jąder? 

USG jąder (określane też mianem USG moszny) to badanie obrazowe, które pozwala wykryć patologie w okolicach jąder, najądrzy, powrózka nasiennego oraz jamy moszny. Jest ono bezinwazyjne, bezpieczne i nie powoduje żadnych powikłań, dlatego – w razie potrzeby – można je wielokrotnie powtarzać. Nie wywołuje ono również bólu. Rekomenduje się jego przeprowadzanie mężczyznom przynajmniej raz na rok (lub częściej, jeśli zauważysz coś niepokojącego podczas samobadania jąder). 

Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać?

Przygotowanie do USG jąder 

Do USG jąder nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Warto jednak przed badaniem dokładnie umyć okolice intymne. Czy trzeba się golić? Jak się okazuje: nie, nie jest to wymagane. Jeśli masz ze sobą inne wyniki, koniecznie zabierz je ze sobą. Wskazane jest również założenie wygodnych ubrań, które można łatwo zdjąć. Przed wykonaniem USG powiedz też lekarzowi, w którym miejscu odczuwasz silny ból jąder lub inne dolegliwości, które skłoniły cię do diagnostyki. Poinformuj także o ewentualnej otwartej ranie na mosznie (wówczas trudniej wykonać badanie). 

Jak wygląda USG jąder? 

Przed wykonaniem USG jąder przeprowadzany jest krótki wywiad lekarski. Później pacjent musi zdjąć spodnie oraz bieliznę. Następnie zwykle kładzie się on na plecach, choć czasem badanie przeprowadza się również na stojąco. Lekarz prosi o podniesienie prącia, dzięki czemu można odsłonić mosznę 

Na badaną okolicę specjalista aplikuje żel, dzięki któremu fale ultradźwiękowe lepiej wnikają w głąb ciała. W kolejnym kroku przesuwa on głowicę aparatu po skórze, a wspomniane fale odbijają się od tkanek i tworzą obraz, który ogląda na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Całe badanie trwa maksymalnie 30 minut. Kiedy wykonuje się je na stojąco? Przede wszystkim wtedy, gdy istnieje podejrzenie żylaków powrózka nasiennego I. stopnia. 

Żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do bezpłodności, na zdjęciu młody mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych- Hello Zdrowie

Wskazania do USG jąder 

Główne wskazania do USG jąder to: 

  • opuchlizna jąder, 
  • bóle jąder, 
  • bóle w okolicach krocza, 
  • urazy jądra, 
  • powiększenie moszny, 
  • wyczuwalne zmiany w obrębie moszny. 

Czasem USG moszny przeprowadza się również po to, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi właściwe efekty. 

Co wykrywa USG jąder? 

Badanie USG jąder umożliwia wykrycie takich problemów jak: 

  • wodniaki jądrowe, 
  • zmiany po urazach, 
  • skręt jądra, 
  • ruchome zwapnienia, 
  • guzy jądra lub najądrza, 
  • stany zapalne, 
  • krwiaki. 

Jaki lekarz przeprowadza USG jąder? 

Zastanawiasz się, jaki lekarz przeprowadza USG jąder? Zazwyczaj wykonuje je urolog, włączając w to również lekarzy, którzy mają jeszcze węższą specjalizację – mowa tu o urologach andrologach. Kwalifikacje do wykonywania takiego badania mają też radiolodzy oraz chirurdzy. 

Cena USG jąder 

Ile kosztuje USG jąder? Zazwyczaj jego cena utrzymuje się na poziomie od 100 do 200 zł. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość przeprowadzenia tego badania na NFZ. Jeśli mężczyzna jest nim zainteresowany, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego, który – w razie potrzeby – wyda mu odpowiednie skierowanie. 

 

Bibliografia: 

  1. Kühn A. L., Scortegagna E., Nowitzki K. M., Kim Y. H., Ultrasonography of the scrotum in adults, Ultrasonography 2016, 35(3), s. 180-197. 
  2. Yang D. M., Choi H., Kim H. C., Kim S. W., Moon S. K., Lim J. W., Small testes: clinical characteristics and ultrasonographic findings, Ultrasonography 2021, 40(3), s. 455-463. 
  3. Tyloch J. F., Wieczorek A. P., Standards for scrotal ultrasonography, Journal of Ultrasonography 2016, 16(67), s. 391-403. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.