Przejdź do treści

USG piersi kobiet w ciąży powinno być rutynowym badaniem – mówią eksperci

Podoba Ci
się ten artykuł?

6 października jest dniem Boskich Matek, czyli kobiet, które w trakcie ciąży dowiedziały się, że mają raka. Większość kobiet przekonywana jest do usunięcia płodu. Fundacja Rak’n’Roll wraz z ekspertami apeluje do kobiet w ciąży o zachowanie czujności onkologicznej i wykonywanie rutynowych badań USG piersi.

Zespół 25 ekspertów w dziedzinie onkologii, ginekologii i położnictwa pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia oraz prof. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii, opracował i opublikował „Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”, aby uporządkować i upowszechnić wiedzę na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym. Niedawno odbyła się konferencja, podczas której mówiono o konieczności badań.

Mitem jest dość częste wciąż przekonanie, że USG piersi w ciąży nie ma sensu. Jest wręcz przeciwnie - badanie to może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi. Z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, w tym szczególnie raka piersi, co jest związane z coraz późniejszym macierzyństwem.

Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll, inicjatorka programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka

Zachorowalność na nowotwory nasila się wraz wiekiem

Z przedstawionych danych GUS z 2014 roku wynika, że Polki najczęściej rodzą w wieku 25-34 lat (przypadało na nie 65 proc. porodów).

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie mówi, że na kobiety poniżej 45. roku życia przypada ponad 10 proc. zachorowań na raka piersi, przy czym dominującą grupę stanowią pacjentki w wieku 35-45 lat. Obecnie mediana ciężarnych z tym nowotworem to 34 lata – dodaje.

Rak piersi u kobiet w ciąży jest zwykle wykrywany w późnym stadium. Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Dodatkowo kobietom jak i lekarzom często wydaje się, że rak piersi nie może się pojawić u młodej osoby. W efekcie diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest o od 2 do 7 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów – wyjaśnia specjalistka.

Ciąża chroni przed rakiem piersi?

Ciąża ani karmienie piersią nie chronią przed rakiem piersi, a czujność onkologiczna w tym okresie powinna być nawet większa ze względu na podobieństwo wielu objawów – mówi podpisany pod tym zaleceniem prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Wojciech Rokita.

– Z przeprowadzonych przez nas wywiadów wynika, że kobiety, które zachorowały na raka piersi, nierzadko zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak guzki, obrzęki, zaczerwienia skóry piersi, ale (…) były uspokajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie miną – powiedziała Marta Ozimek-Kędzior podczas spotkania z okazji Dnia Boskich Matek.

Jak wykryć raka piersi u ciężarnych?

Eksperci uważają, że w wykryciu raka piersi u kobiet w ciąży powinno się wykonać rutynowe USG piersi. Takie jest też przedstawione dziennikarzom nowe zalecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Jak twierdzi Dr Jagiełło-Gruszfeld, która również parafowała nowe rekomendacje,  profilaktyczne USG piersi jest zalecane u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia w I i II trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet młodszych przed ukończeniem 35 lat można je rozważyć, nawet w sytuacji kiedy brak jest objawów, w badaniu palpacyjnym piersi nie wyczuwa się guza oraz nie ma rodzinnych lub genetycznych skłonności do tego nowotworu.

 

Najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka. Takie postępowanie jest korzystniejsze dla pacjenta, jak i bardziej opłacalne dla budżetu służby zdrowia, ponieważ najbardziej kosztowne jest leczenie zaawansowanego raka piersi

Prof. Wojciech Rokita

Prof. Wojciech Rokita podkreślił podczas spotkania, że badanie USG piersi u każdej kobiety w ciąży powinno być refundowane z budżetu. – Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa jedynie badanie USG płodu – dodał.

Co powinno cię zaniepokoić w czasie ciąży

Utrzymujący się długo ból piersi, zgrubienie w piersi lub pod pachami, przebarwienia lub zaczerwienienie, wyciek z brodawki (lekko zabarwiona krwią wydzielina)

Co nie powinno cie niepokoić w czasie ciąży

W czasie ciąży piersi mogą się powiększyć nawet o trzy rozmiary. Kobieta może odczuwać delikatny ból lub tkliwość piersi. Na ich powierzchni mogą być widoczne naczynia krwionośne (siatka niebieskich linii). W drugiej połowie ciąży może pojawić się przezroczysta, lekko żółtawa wydzielina z brodawek – to siarka

Zobacz także

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?