Przejdź do treści

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt
"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt/ GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

28-letnia Brynne Zuri Hunt zmagała się z przewlekłym bólem przez 10 lat – do momentu, aż usunięto jej macicę. Pragnęła tego zabiegu, ponieważ wiedziała, że przyniesie jej ulgę, i rzeczywiście ból ustąpił. Zanim to się jednak stało, musiała przejść długą i wyboistą drogę.

Ból, który nie pozwala normalnie żyć

Brynne Zuri Hunt, Amerykanka z Portland w stanie Oregon w USA, przez ostatnie 10 lat zmagała się z bólem menstruacyjnym, który utrudniał jej codziennie funkcjonowanie. Kobieta miała bardzo długie i obfite miesiączki, którym towarzyszyły silne skurcze. Objawy takie są typowe między innymi dla endometriozy, ale mogły mieć też inne źródło. Brynne chodziła od lekarza do lekarza, szukając ratunku, ale tylko odbijała się od kolejnych drzwi.

„Pracownicy służby zdrowia zawsze byli bardzo lekceważący, nie brali na poważnie moich problemów z menstruacją. Przypisali mi każdy rodzaj środka antykoncepcyjnego: szereg tabletek, trzy różne wkładki domaciczne i implant” – wspominała Brynne cytowana przez „Daily Mail”.

Nic jednak nie przynosiło jej ukojenia w walce z bólem. Według 28-latki jedynym ratunkiem na jej przewlekłą, niezdiagnozowaną chorobę mogło być usunięcie macicy. Jednak żaden specjalista, z którym rozmawiała, nie chciał się na to zgodzić – mimo że kobieta deklarowała, że nie chce mieć dzieci.

„Dorastałam w bardzo religijnym, mormońskim środowisku, w którym najważniejszym zadaniem stereotypowej kobiety jest posiadanie dzieci i bycie gospodynią domową. Jednak ja sama nigdy nie miałam instynktu macierzyńskiego. Jestem wspaniałą ciocią, kocham moje siostrzenice i siostrzeńców, uwielbiam dzieci moich przyjaciół, ale macierzyństwo nigdy nie było dla mnie” – podkreśliła Brynne. „Wiele kobiet w mojej rodzinie, w tym moja matka, miało naprawdę okropne ciąże i myślę, że to też wpłynęło na moją decyzję” – dodała.

W końcu kobieta trafiła na lekarkę, która wysłuchała jej obaw i w pełni zrozumiała, że Brynne nie chce mieć dzieci. Specjalistka dała jej zielone światło na wykonanie histerektomii i już na drugiej wizycie miała wyznaczony termin operacji.

„Czułam się, jakby z moich ramion został zdjęty ogromny ciężar” – wyznała 28-latka.

Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go naukowcy WUM

Długa i męcząca droga do zabiegu

Brynne przeszła zabieg w sierpniu 2022 r. Razem z macicą usunięto jej cały układ rozrodczy z wyjątkiem jajników. „Histerektomia to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem i nie mogę się doczekać życia bez dzieci” – zaznaczyła.

Choć histerektomia przyniosła 28-latce upragnioną ulgę, to drogę do uzyskania zgody na operację wspomina bardzo źle. Kobieta musiała odbyć długą i męczącą psychicznie przeprawę z lekarzami. Słyszała od nich wiele różnych komentarzy, które wolałaby wymazać z pamięci. Ginekolodzy przekonywali ją, że przecież nie wie, czy kiedyś jednak nie będzie chciała mieć dzieci albo pytali, co na to jej chłopak. Mówili: „A co, jeśli twój partner chce mieć dzieci?”, „Nie spotkałeś jeszcze właściwego mężczyzny”.

„To było strasznie irytujące, zwłaszcza gdy nie było nikogo, kto mógłby odpowiednio zdiagnozować, co spowodowało moje ekstremalne miesiączki i skurcze” – podkreśliła 28-latka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Usunięcie macicy – na czym polega zabieg?

Histerektomię przeprowadza się metodą tradycyjną albo laparoskopową, zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. W pierwszym przypadku operacja polega na otwarciu powłok jamy brzusznej i wyjęciu macicy. Bardzo często podczas wykonywania takiej operacji chirurg-onkolog podejmuje decyzję, czy coś jeszcze zostanie usunięte. Często są to np. przydatki, jajniki czy jajowody.

Jeśli chodzi o histerektomię wykonywaną metodą laparoskopową, to w pierwszej kolejności przez malutką dziurkę przy pępku wprowadzany jest wziernik. Pozwala on obserwować całą jamę brzuszną. Przez drugą dziurkę wprowadzane są mikronarzędzia, dzięki którym można wykonać odcięcie macicy od podtrzymujących ją więzadeł. Następnie macica pocięta jest na mniejsze fragmenty, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.

Metoda laparoskopowa jest mniej inwazyjna i stosowana jest wtedy, kiedy nie trzeba usuwać całości macicy wraz z przydatkami. Natomiast histerektomia metodą tradycyjną (wraz z usunięciem przydatków i całego trzonu macicy, górnej części pochwy) bardzo często wykonywana jest u pacjentek w starszym wieku, aby uniknąć zagrożenia zachorowania na nowotwór.

Po każdej operacji, bez względu na metodę jej przeprowadzenia, istnieje konieczność hospitalizacji. Jej okres zależny jest od stanu zdrowia pacjentki. Podczas obydwu rodzajów histerektomii pobierane są wycinki tkanki do badania histopatologicznego.

 


Źródło: „Daily Mail”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?