Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
Lider japońskiej Partii Konserwatywnej Naoki Hyakuta w filmie na YouTube zaproponował kuriozalne rozwiązania na kryzys demograficzny w kraju. Zasugerował między innymi przymusowe usuwanie macic kobietom po 30. roku życia, aby „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Powiedział także, że kobiety powinny mieć zakaz wstępu na uniwersytety po ukończeniu 18. roku życia. Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką. Zarzucono mu mizoginizm. Polityk przeprosił „tych, którzy poczuli się urażeni”.
Usuwanie macic i zakaz studiów
W Japonii wskaźnik urodzeń od lat ulega pogorszeniu. Kraj zmaga się z wyzwaniami wynikającymi ze starzejącego się społeczeństwa i – co za tym idzie – kurczenia siły roboczej. Według raportu japońskiego ministerstwa zdrowia, w kraju odnotowano niewiele ponad 350 tys. urodzeń między styczniem a czerwcem, co stanowi spadek o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. To rodzi dyskusję na temat rozwiązań, które mogłyby odwrócić spadek wskaźnika urodzeń. Swoimi sugestiami na walkę z kryzysem demograficznym w kraju podzielił się lider japońskiej Partii Konserwatywnej Naoki Hyakuta.
Polityk na ten temat rozmawiał z koleżanką z partii, Kaori Arimoto. Transmisja nagrania trafiła na platformę YouTube. Hyakuta podczas rozmowy zasugerował swoje rozwiązania, które mogłoby skłonić kobiety do wcześniejszego posiadania dzieci. Jednym z nich było przymusowe usuwanie macic kobietom po 30. roku życia. Jego zdaniem to sprawiłoby, że kobiety czułyby, że „mają limit czasowy na ciążę”.
62-letni polityk opowiedział się również za ograniczeniem dostępu do edukacji uniwersyteckiej dla kobiet, które ukończyły 18 lat. Zakaz wstępu na uczelnie sprawiłby, że kobiety skupiłyby się na rodzeniu dzieci.
Kolejną – równie kontrowersyjną – propozycją Hyakuta, było wprowadzenie prawa uniemożliwiającego singielkom powyżej 25. roku życia zawierania małżeństw.
Jego rozmówczyni Kaori Arimoto po wysłuchaniu poglądów zasugerowała, że są one niepoprawne politycznie. Na co lider Partii Konserwatywnej odpowiedział, że jako pisarz pomysły ujął w „fabułę science fiction”, a więc mają one charakter czysto teoretyczny.
„Nie bawi mnie zmuszanie kobiet do małżeństwa i rodzenia dzieci”
Mimo tych zapewnień rozwiązania lidera japońskiej Partii Konserwatywnej na kryzys demograficzny w kraju wywołały powszechne oburzenie. Kobiety w całej Japonii potępiły jego opresyjne i głęboko mizoginistyczne uwagi, podkreślając, że brzmią „bardziej jak dystopijny koszmar niż polityka”.
„Odczytuję te komentarze jako nawoływanie do przemocy wobec kobiet” – stwierdziła w rozmowie z dziennikiem „South China Morning Post” wykładowczyni i pisarka Sumie Kawakami, zajmująca się problematyką płci kulturowej.
Głos w sprawie zabrał też m.in. pisarz Issui Ogawa.
„Jako pisarza science fiction nie bawi mnie, że groteskową ideę usuwania dziewczynom macic określa się jako science fiction, nie bawi mnie też zmuszanie ich do małżeństwa i rodzenia dzieci oraz ewentualnych kar” – powiedział Ogawa.
Wypowiedź Hyakuty skrytykowali także członkowie jego własnej partii, w tym m.in. Takashi Kawamur, który przeprosił za słowa kolegi i poprosił go na antenie Fuji Television o wycofanie się z kontrowersyjnych teorii. Fala krytyki z różnych stron zmusiła Hyakuta do przeprosin, które opublikował na swoim koncie w serwisie X.
„Przepraszam tych, którzy poczuli się urażeni. Nie mogę zaprzeczyć, że uwagi były zbyt ostre” – podkreślił.
I dodał, że „tylko sugerował” i „wcale nie chciałby takich rozwiązań”.
Źródło: independent.co.uk, timesofindia.indiatimes.com, scmp.com
Zobacz także
„Są dziewczynkami, nie żonami”. Będzie zakaz małżeństw dziewczynek w Kolumbii. To historyczny moment
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Polecamy
Wystarczy jedno badanie, by ocenić ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży
Adrianna Sułek-Schubert przez całą ciążę trenowała. Teraz przyznaje: „Popełniłam błąd”
„Twarzy dziecka nie pokaże, ale gołego cycka już tak”. Na karmiącą piersią aktorkę wylał się hejt
61-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Starała się o nie przez 37 lat
się ten artykuł?