Jak wyjąć tampon? Przewodnik krok po kroku
Prawidłowe stosowanie tamponów jest istotne dla komfortu i zdrowia intymnego każdej kobiety, która z nich korzysta. Czasem jednak mogą pojawić się problemy, takie jak trudności z wyjęciem tamponu. W tym przewodniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak poradzić sobie w różnych sytuacjach – gdy zgubisz sznurek, odczuwasz ból przy jego wyjmowaniu albo kiedy musisz usunąć suchy tampon. Te porady pomogą ci zachować spokój i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zapraszam do lektury!
Jak wyjąć tampon bez sznurka?
Zgubienie sznurka od tamponu bywa stresujące. Pamiętaj jednak, że twoja pochwa nie jest Czarną Dziurą i to, co tam włożysz, zawsze da się wyciągnąć. Dlatego przede wszystkim zachowaj spokój. Zacznij od dokładnego umycia rąk, aby zminimalizować ryzyko wprowadzenia bakterii do pochwy.
Znajdź wygodną pozycję – usiądź na krawędzi toalety lub stań, opierając jedną nogę na podwyższeniu. Wprowadź palce do pochwy i delikatnie przeszukaj jej ścianki w poszukiwaniu tamponu. Gdy to się uda, po prostu go złap i ostrożnie wyciągnij. Jeśli nie możesz wyczuć tamponu lub masz trudności z jego usunięciem, koniecznie udaj się do lekarza.
Należy pamiętać, by nigdy nie pozostawiać tamponu w pochwie dłużej niż zalecane 8 godzin, co jest ważne w prewencji zespołu wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome, TSS). TSS to rzadka, ale poważna choroba bakteryjna, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana. Związana jest z gromadzeniem się bakterii Staphylococcus aureus, które dobrze rozmnażają się w środowisku bogatym w krew i ciepło, czyli takim jak pochwa, a w wyniku przemiany materii wydzielają niebezpieczne toksyny. Objawy TSS obejmują:
- nagłą gorączkę,
- wymioty,
- biegunkę,
- wysypkę przypominającą oparzenie słoneczne,
- zawroty głowy,
- spadek ciśnienia krwi, co może prowadzić do zawrotów głowy i omdleń.
Jak bezpiecznie wyjąć suchy tampon?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle tampon jest suchy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy wybierzesz produkt o zbyt dużej chłonności w stosunku do obfitości twojej miesiączki lub kiedy próbujesz wyjąć go po zbyt krótkim czasie. Pamiętaj, że materiał też ma znaczenie – łatwiej jest usunąć tampon w gładkiej otoczce.
Jak wyjąć suchy tampon krok po kroku?
Najważniejsze przy wyciąganiu suchego tamponu to zachować spokój. Zacznij od głębokiego oddechu i spróbuj zrelaksować mięśnie dna miednicy. Delikatne parcie, jak przy oddawaniu moczu, może pomóc przesunąć tampon w dół – w tym czasie ostrożnie pociągnij za sznureczek, próbując różnych kątów, aby znaleźć najmniej bolesną pozycję. Możesz zastosować lubrykant, który nawilży ściany pochwy, ułatwiając przesuwanie tamponu.
Aby uniknąć takiego problemu w przyszłości, wybieraj tampony o odpowiedniej chłonności. Regularna zmiana tych środków higienicznych do menstruacji co kilka godzin jest kluczowa dla twojego zdrowia, dlatego, jeżeli okres nie jest obfity, zdecyduj się na mniejszy, mniej chłonny wariant.
Jak wyjąć tampon, żeby nie bolało? Praktyczne wskazówki
Wyjmowanie tamponu nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Z właściwą wiedzą i techniką możesz to zrobić bez bólu i dyskomfortu. Oto kilka kluczowych wskazówek:
- Twoje ciało jest wyjątkowe i zasługuje na troskliwą opiekę. Mięśnie miednicy, które mogą być napięte, odgrywają kluczową rolę w bezbolesnym wyjmowaniu tamponu. Przed przystąpieniem do wyjęcia, zrób kilka głębokich wdechów i postaraj się świadomie zrelaksować mięśnie.
- Każda kobieta jest inna, więc to ważne, abyś znalazła pozycję, która jest dla ciebie najbardziej komfortowa. Usiądź na toalecie, przykucnij, stań z nogą opartą o sedes lub przyjmij inną pozę, w której czujesz się swobodnie. Twoja wygoda jest tutaj priorytetem.
- Wyjmuj tampon z wyczuciem i bez pośpiechu. Chwyć sznureczek i delikatnie pociągnij go pod lekkim kątem. Jeśli poczujesz opór, zatrzymaj się, zrób przerwę i spróbuj ponownie, po chwili, zmieniając kąt. Gwałtowne ruchy mogą powodować dyskomfort, więc pamiętaj o delikatności.
- Jeśli tampon nie chce się przesuwać, może to oznaczać, że nie jest jeszcze wystarczająco nasiąknięty. Pozostaw go więc trochę dłużej w pochwie i spróbuj za jakiś czas. Jeśli problem będzie się powtarzał, rozważ wypróbowanie tamponów innej marki lub rodzaju.
- Higiena to podstawa. Regularna zmiana tamponów, co 4-6 godzin, jest kluczowa dla twojego zdrowia i komfortu. Dzięki temu unikniesz podrażnień oraz infekcji intymnych. Pamiętaj też o dokładnym umyciu rąk podczas każdej zmiany (przed i po).
- Jeśli doświadczasz bólu lub dyskomfortu podczas wyjmowania tamponu pomimo stosowania się do wspomnianych wskazówek, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Być może w twojej pochwie toczy się stan zapalny, przez który odczuwasz zwiększoną bolesność.
Bibliografia:
- https://www.healthline.com/health/how-to-insert-a-tampon [dostęp 09.01.2024]
- Ross A., Shoff H. W., Toxic Shock Syndrome, Treasure Island 2023, StatPearls Publishing.
- Vostral S., Toxic shock syndrome, tampons and laboratory standard–setting, CMAJ 2017, 23, 189(20).
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?