Uważasz, że masz obfite miesiączki? Pani Fizjotrener uspokaja i wyjaśnia, kiedy naprawdę powinnaś się martwić
Co miesiąc zmagasz się z obfitym okresem? A może wydaje ci się, że ostatnio krwi miesiączkowej jest więcej niż ostatnio? Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako „Pani Fizjotrener”, w swoim poście na Instagramie wyjaśnia, czy jest się czym martwić i tak naprawdę, co to znaczy „obfite”?
Obfite miesiączki
„Bardzo trudno określić, czy ilość krwi miesięcznej jest w normie czy nie…” – wyjaśnia Gosia Włodarczyk w swoim poście. Ekspertka zaprezentowała także wyniki badań, które mówią, że:
- średnia objętość miesiączki wynosi ~86 ml,
- za powód do zmartwień uważamy ilość powyżej ~170 ml,
- nierodzące mają mniejszą objętość krwi menstruacyjnej ~45ml, a rodzące ~99ml.
„Jak to zbadano? 28 kobiet w różnym wieku i o różnym trybie życia przez trzy cykle liczyło ilość krwi, stosując kubeczek menstruacyjny! Sprytne! A więc ty też możesz sama przeprowadzić taki test w domu. Jeśli używasz podpasek, to uważa się, że objawem obfitej miesiączki jest potrzeba zmiany co 1-2 godziny” – pisze „Pani Fizjotrener”.
Przyczyny obfitych miesiączek
Ekspertka w poście wyjaśniła też, co może nas zaniepokoić.
Rozwiń„Sygnałem niepokojącym również może być duże osłabienie, zawroty głowy. Oczywiście taki problem należy skonsultować z lekarzem, ponieważ pojawienie się obfitych miesiączek może być objawem choroby: nowotworów, stanów zapalnych, endometriozy, polipów, mięśniaków czy wad anatomicznych” – dodaje Gosia Włodarczyk.
Pani Fizjotrener
Jest fizjoterapeutką kobiet i trenerką, zajmująca się na co dzień terapią dna miednicy, blizn i rozejścia mięśnia prostego. Mowa o Gosi Włodarczyk, czyli obecnie jednej z najpopularniejszych fizjoterapeutek w sieci, znanej jako „Pani Fizjotrener”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie 40 tys. osób!
Zobacz także
„Kaja Godek upodlona menstruacją”. Hanna Lis i Pani Miesiączka zareagowały na wpis działaczki
Kubeczek menstruacyjny – jak używać? Aplikacja kubeczka
„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?