Przejdź do treści

Używasz pulsoksymetru? Lekarz wymienia, o czym musisz pamiętać

pulsoksymetr
Używasz pulsoksymetru? Lekarz wymienia, o czym musisz pamiętać/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Pulsoksymetr powinien na stałe zagościć w polskich domach nie tylko z powodu epidemii” – apeluje lekarz rodzinny Michał Domaszewski, znany w mediach społecznościowych również jako „Doktor Michał”. Specjalista wyjaśnia, w jaki sposób używać pulsoksymetru w domu, by wynik nie był przekłamany. 

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to nieduże urządzenie służące do mierzenia poziomu wysycenia krwi tlenem (saturacja krwi) oraz tętna. Sprzęt pozwala nam sprawdzić, czy dobrze oddychamy. Jak wiadomo, problemy z układem oddechowym (napady duszności) to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19.

Co bada pulsoksymetr poza stopniem wysycenia krwi tlenem? Zazwyczaj drugim mierzonym parametrem jest puls, czyli liczba uderzeń serca na minutę.

Tętno - sprawdź prawidłowy puls

O czym pamiętać, używając pulsoksymetru?

Używanie pulsoksymetru nie jest skomplikowane, jednak przez nieuwagę łatwo można popełnić błąd. Problem ten poruszył na swoim  profilu na Instagramie lekarz rodzinny Michał Domaszewski. Jak zaznacza, urządzenie przyda nam się nie tylko w czasie pandemii.

„Pulsoksymetr powinien na stałe zagościć w polskich domach nie tylko z powodu epidemii” pisze.

Urządzenie – w zależności od tego, jaki jego rodzaj posiadamy – należy umieścić na palcu lub nadgarstku (u niemowląt i dzieci najczęściej na stopie). Miejsce, na którym założymy urządzenie, powinno być suche i czyste. O czym jeszcze należy pamiętać, używając pulsoksymetru w domu? Domaszewski wyjaśnia:

Pomiar saturacji robimy:

  • urządzeniem na palec (nie przez smartfon),
  • siedząc w pomieszczeniu, nie na świeżym powietrzu,
  • spokojnie oddychając (niegłęboko),
  • mierzymy 30-60 sek.,
  • na palcu wskazującym lub środkowym (nie kciuk),
  • musimy pamiętać, żeby palec był ciepły (inaczej sztucznie zaniżamy wynik),
  • na palcu bez niepomalowanego paznokcia żadnym lakierem,
  • przy saturacji poniżej 95 proc. kontakt z lekarzem, jeśli masz COVID-19 (od tej zasady są oczywiście wyjątki),
  • pomiary 2-3 razy dziennie.

Wynik uzyskamy w kilka sekund. Prawidłowa wartość, którą powinno wskazać urządzenie, wynosi ok. 99-95. Wynik poniżej 95 świadczy o niedostatku tlenu w krwi i jest sygnałem, by pilnie zgłosić się do lekarza.

Michał Domaszewski – kim jest?

Jak sam o sobie pisze na swoim blogu doktormichal.com:

„Jestem lekarzem rodzinnym, który na co dzień leczy dzieci i dorosłych. Bardzo chętnie dzielę się wiedzą medyczną i uważam, że współczesny lekarz  powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez wszystkie media„.

Profil lekarza na Instagramie obserwuje prawie 27 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?