Przejdź do treści

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydaje ci się, że używasz tamponów w poprawny sposób? Właśnie, może tylko ci się wydaje… Podczas tej pozornie prostej czynności wiele kobiet popełnia błędy – sprawdź, czy ty też ich nie robisz!

Używanie tamponów jest bardzo wygodne podczas menstruacji i wydawać by się mogło, że podczas ich stosowania trudno o błędy. W rzeczywistości jednak tak nie jest – wiele błędów możesz popełniać zupełnie nieświadomie. Sprawdź, czy któreś z tych dziesięciu zachowań nie jest ci obce.

Świadomie używasz więcej niż jednego tamponu

Wkładanie do pochwy więcej niż jednego tamponu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli twoje krwawienie jest mocne, przerzuć się na tampony o większej chłonności lub wraz z tamponem załóż podpaskę. Dwa tampony włożone jednocześnie nie będą bardziej chłonne, a tylko niewygodne i mogą spowodować podrażnienia.

Trzymasz tampony luzem w torebce

Każda kobieta doskonale wie, że warto mieć przy sobie środki higieniczne na wypadek pojawienia się menstruacji wcześniej. Wiele z nas po prostu nosi luzem tampony w torebce – to duży błąd! Mimo, że tampony są opakowane w folię, to może dojść do jej uszkodzenia i tampon narażony będzie na kontakt z nie zawsze doskonale czystym wnętrzem torebki.  Lepiej przechowywać tampony w kosmetyczce lub kieszonce.

Nie sprawdzasz, co ile wymieniać tampon

Syndrom szoku toksycznego jest poważnym zagrożeniem i rozwijać się może wtedy, kiedy nosimy tampon zbyt długo. Ze względu na rozwinięcie się potencjalnie niebezpiecznej choroby, tampon trzeba wymienić po maksymalnie ośmiu godzinach noszenia (lepiej to robić częściej), nawet jeśli krwawienie jest bardzo lekkie. Spróbuj zapamiętać, o której godzinie zmieniasz tampon, a jeśli masz z tym problemy – zapisz w kalendarzyku lub ustaw sobie alarm.

Kobieta siedzi

Nie myjesz rąk przed włożeniem tamponu

Po włożeniu tamponu zawsze myjesz ręce – ale czy robisz to także PRZED? Ręce są siedliskiem bakterii, więc należy umyć je także przed aplikacją środków higienicznych. Dzięki temu masz pewność, że do twojej pochwy nie dostają się żadne niepożądane patogeny.

Używasz tamponów tylko o jednej chłonności

Bez znaczenia, który to dzień okresu, korzystasz tylko z tamponów o jednej chłonności? Nie popełniaj tego błędu! Badania pokazują, że korzystanie z mocno chłonnych tamponów wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu szoku toksycznego. Dobieraj więc chłonność do swoich potrzeb i dnia okresu.

Menstruacyjne środki higieniczne

Nie zmieniasz tamponu po wizycie na basenie

Jeśli jesteś aktywna fizycznie i uwielbiasz pływanie, to tampony dają ci możliwość cieszenia się treningiem nawet podczas okresu. Po pływaniu koniecznie wymień tampon, nawet jeśli nie czujesz takiej potrzeby.

Nie sprawdzasz daty ważności

Na każdym opakowaniu tamponów znajduje się data ważności produktu – wiele kobiet jej nie sprawdza, zakładając, że w tamponie nie ma nic, co mogłoby się zepsuć… Tak naprawdę nie wiesz jednak, jak zachowuje się dany produkt po upływanie wskazanego przez producenta czasu. Dlatego nie używaj tamponów, które stoją w twojej łazienkowej szafce za długo.

Aplikujesz za płytko

Podczas noszenia tamponów nie powinien być odczuwalny ból czy dyskomfort – są one aplikowane w miejsce, które nie jest wrażliwe. Jeśli jednak włożysz tampon zbyt płytko, będzie to bolesne lub niewygodne. Jeśli podczas noszenia zdarza ci się to czuć – prawdopodobnie nie wkładasz środków higienicznych wystarczająco głęboko. Jeśli masz z tym problemy, spróbuj używać tamponów z aplikatorem.

Używasz tamponów przy wydzielinach

Wydzieliny są naturalną częścią kobiecego układu rozrodczego i zmieniają się w zależności od dnia cyklu – w niektóre dni jest ich więcej niż w inne. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w środku cyklu może się też pojawić krwawy śluz, który nie zwiastuje jednak menstruacji. Gdy pojawia się wydzielina, nie korzystaj z tamponów! Ich stosowanie poza okresem zmienia pH pochwy, zwiększa ryzyko infekcji oraz suchości pochwy. Jeśli wydzieliny z pochwy cię niepokoją – odwiedź ginekologa.

Używasz tamponów non stop

Chociaż tampony są bardzo wygodne, to stosowanie ich przez całą dobę nie jest obojętne dla zdrowia – zwiększa to ryzyko syndromu szoku toksycznego i infekcji pochwy. Dlatego przynajmniej na noc skorzystaj z podpasek albo kubeczka menstruacyjnego.

 

Bibliografia/Źródła: Cosmopolitan

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?