W aptekach brakuje antybiotyków – alarmują farmaceuci. Sprawdź, jakich leków nie kupisz
Sezon na infekcje dopiero powoli się zaczyna, a już brakuje coraz więcej różnych antybiotyków. Jakich leków obecnie nie można dostać w aptekach? Wyjaśniamy.
Brakuje antybiotyków
Nadeszła jesień, a wraz z nią rozpoczęły się zmagania wielu osób z różnymi, mniejszymi i większymi, infekcjami. W tym roku lekarze i pacjenci mogą być w kropce, bo… w aptekach brakuje kilku antybiotyków. Jakich leków możesz obecnie nie kupić?
- Unasyn – to antybiotyk zawierający sultamycylinę, który stosuje się m.in. u chorych na zapalnie zatok, płuc i oskrzeli, dróg moczowych oraz ucha środkowego.
- Zinnat – to lek wydawany na receptę, który jest używany w formie granulatu lub tabletek powlekanych. Przepisywany jest m.in. pacjentom z zapaleniem zatok, układu moczowego, gardła, ucha środkowego i płuc. Mogą przyjmować go zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci (powyżej 3. miesiąca życia).
Oprócz tego, jak podaje Rynek Zdrowia, farmaceuci zgłaszają też brak leków z penicyliną i amoksycyliną. Jeśli chodzi o pierwszą substancję czynną, to nie można dostać między innymi Ospenu – antybiotyku zawierającego pochodną penicyliny: fenoksymetylopenicylinę, który jest wykorzystywany m.in. w leczeniu infekcji skóry, bakteryjnego zapalenia płuc czy gardła.
Natomiast jeśli chodzi o amoksycylinę, to jest ona wykorzystywana w wielu często przepisywanych przez lekarzy antybiotykach, takich jak: Augmentin, Penlac, Amylan, Hiconcil, Amoksiklav, Amotax. Używa się ich w leczeniu bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków, ostrego bakteryjnego zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego czy zakażenia w obrębie jamy ustnej.
O wiele większy problem
Antybiotyki, takie jak Unasyn, Zinnat czy preparaty z penicyliną i amoksycyliną, to niejedyne leki, jakich ostatnio nie można dostać w aptekach. Od pewnego czasu regularnie pojawiają się informacje o brakach w aptekach również preparatów dla chorych na cukrzycę. A kilka dni temu Rzecznik Praw Lekarza apelował o wprowadzenie na polski rynek jedynego leku skutecznego na małpią ospę.
„Apelujemy do władz państwa, by podjęły działania na rzecz sprowadzenia leku zawierającego tekowirymat do Polski. Placówki ochrony zdrowia nie mają możliwości dokonania zakupu we własnym zakresie. Konieczne jest porozumienie na szczeblu rządu„ – podkreślał w liście skierowanym do MZ Rzecznik Praw Lekarza lek. dent. Monika Potocka, która poprosiła również Rzecznika Praw Pacjenta o zainteresowanie się tą sprawą.
Jak podaje na swojej stronie Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, interwencja RPL pojawiła się po niepokojących sygnałach, jakie wpłynęły do biura RPL z jednego ze szpitali. Dotyczyły pogarszającego się stanu zdrowia grupy pacjentów z ostrym przebiegiem małpiej ospy.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Depresja podnosi temperaturę ciała. Ekspertka: Ta choroba nie siedzi w naszej głowie, panoszy się wszędzie
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
się ten artykuł?