„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
„Naprawdę w XXI wieku jesteśmy w stanie wymyślić badanie krwi diagnozujące Alzheimera, a nie możemy przewidzieć i zareagować na sytuację, która dotyczy połowy społeczeństwa i wydać na to równowartość paczki kieliszków do tabletek?” – pisze Siostra Bożenna. Pielęgniarka opisała historię pacjentki, która dostała miesiączki w trakcie pobytu na oddziale ratunkowym. Z dostępnych szpitalnych środków higienicznych dostała jedynie… pampersy.
Ubóstwo menstruacyjne w polskich szpitalach
Autorka popularnego profilu w mediach społecznościowych „Siostra Bożenna”, która aktywnie opisuje – najczęściej w żartobliwy sposób – swoją pracę w szpitalu, wskazuje na problemy, z jakimi na co dzień mierzą się pielęgniarki. Tym razem jednak z rzeczywistością polskich szpitali zderzyła się pacjentka, która trafiła z obrażeniami na szpitalny oddział ratunkowy.
„Trafiła do nas na oddział ostatnio dziewczyna 'na ostro’ prosto z ulicy. Wiadomo, jak wychodzisz z domu po bułki do sklepu, to nie podejrzewasz, że spadnie ci słup na głowę i przewiozą cię na bombach na ostry dyżur. Ogólnie nic jej zbytnio nie było, ale skoro dyżurny już zwlókł swoją habilitowaną dup***ę z socjalnego, to przyjęliśmy ją na obserwację” – opisuje autorka posta.
Pielęgniarka dodaje, że niestety pacjentka w trakcie pobytu w szpitalu dostała miesiączki. Nie miała ze sobą żadnych podręcznych artykułów higienicznych, więc zwróciła się po pomoc do pracowników. Niestety sprawa okazała się dość skomplikowana, a pielęgniarki mogły zaproponować jej jedynie… pampersy.
„W całym szpitalu, w którym leży pół województwa, nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu – bo w aptece szpitalnej takich rzeczy nie ma i nie będzie” – wyjaśnia Siostra Bożenna.
Wykluczenie menstruacyjne
Autorka profilu postanowiła sprawdzić, czy w innych szpitalach w Polsce sytuacja z dostępem do środków higienicznych potrzebnych w czasie miesiączki wygląda tak samo. Wnioski są przerażające.
„Zrobiłam mały research wśród znajomych w innych szpitalach i w gruncie rzeczy to problem dość szeroki” – relacjonuje.
Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka co piątą kobietę w naszym kraju, a spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Takie dane płyną z raportu opublikowanego przez Kulczyk Foundation. Niektóre kraje zdecydowały się obniżyć lub zlikwidować podatki na podpaski, tampony i inne środki higieniczne. Tak jest m.in w kilkunastu stanach w USA i w państwach, np. w Kenii, Kanadzie, Australii, Indiach, Kolumbii, Malezji, Nikaragui, Jamajce, Nigerii, Ugandzie, Libanie oraz Trynidadzie czy Tobago.
W Szkocji środki higieniczne są dostępne bezpłatnie w budynkach publicznych, w tym w szkołach, na uczelniach i uniwersytetach. W Polsce podobny krok nie jest nawet brany pod uwagę przez rządzących. W związku z tym z brakiem środków higienicznych kobiety muszą borykać się nawet w szpitalach. Jak dodaje Siostra Bożenna, na szczęście pacjentkę w niezbędne środki zaopatrzyły pielęgniarki, dzieląc się własnymi podpaskami.
„W trakcie całego pobytu oczywiście dziewczyna była zaopatrzona, bo każda z nas coś tam podrzuciła, ale czy naprawdę w XXI wieku jesteśmy w stanie wymyślić badanie krwi diagnozujące Alzheimera, a nie możemy przewidzieć i zareagować na sytuację, która dotyczy połowy społeczeństwa i wydać na to równowartość paczki kieliszków do tabletek?” – podsumowuje.
Siostra Bożenna
Siostra Bożenna to profil w mediach społecznościowych prowadzony przez pielęgniarkę, która – jak sama o sobie pisze – jest miłośniczką twardych igieł i miękkich pośladków. Przyznaje, że odkąd została pielęgniarką, wizyty w cyrku są jej zbędne, bo… ma je na co dzień.
Autorka popularnego profilu aktywnie walczy z toksycznymi relacjami na linii pielęgniarka – pacjent/lekarz czy inna pielęgniarka. Na jej fanpejdżu dość regularnie pojawiają się wpisy, które mają przybliżyć internautom sytuację pielęgniarek w naszym kraju. Jej historie o kulisach pracy, pisane pół żartem, pół serio, mają nie tylko bawić, ale również zwracać uwagę na poważne problemy, z jakimi na co dzień mierzą się pielęgniarki w różnych rejonach Polski. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 77 tys. internautów.
RozwińZobacz także
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna
Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”
Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. „Młode kobiety nie powinny mieć luk w edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Izabela Leszczyna o skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów: „To musi potrwać. Nigdy nie powiedziałam, że to się stanie ot tak”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
się ten artykuł?