„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem
Agata Buzek jako dziecko przez 4 lata walczyła z nowotworem. I choć udało jej się wygrać z rakiem, nadal wspomina ten niezwykle trudny czas. „Sprowadza się on do nieskończonej ilości nadziei, wiary i miłości ze strony rodziców. W chorobie doświadczałam momentów załamania, a mimo tego widzę tam jasność” – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Agata Buzek o swojej chorobie
Agata Buzek o swojej chorobie dowiedziała się, gdy miała 8 lat. Był 1985 rok, dziewczynka miała przystąpić do pierwszej komunii świętej. Ponieważ jednak nieustannie chorowała, jej rodzice zdecydowali się na wizytę u specjalisty.
U dziewczynki zdiagnozowano ziarnicę złośliwą – chorobę nowotworową węzłów chłonnych. Walczyła z nią przez 4 lata. Przeszła operację i chemioterapię.
Choroba nie odpuściła tak szybko. Powróciła ze zdwojoną siłą. To wtedy Agatę wysłano do Niemiec. W Polsce nie widziano już szans na jej powrót do zdrowia. Po 4 latach, w 1989 roku, przyszła aktorka wróciła do domu. Jak przyznaje po latach, czas choroby był trudnym doświadczeniem.
„Sprowadza się on do nieskończonej ilości nadziei, wiary i miłości ze strony rodziców. W chorobie doświadczałam momentów załamania, a mimo tego widzę tam jasność. Mama i tata nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją. Nigdy nie doświadczyłam nakazów, zakazów, kar. Pewnie dlatego jest mi dziś łatwiej przekabacać się na tę stronę ufną i marzeniową, niż tkwić w ciemnościach, które przecież też dobrze znam” – opowiedziała w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Od diagnozy minęło ponad 30 lat. Agata Buzek wygrała z chorobą, a teraz uchodzi za jedną z najpopularniejszych aktorek swojego pokolenia.
RozwińZiarnica złośliwa – co to za choroba?
Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina) to choroba, która rozwija się w węzłach chłonnych i pozawęzłowej tkance limfatycznej. Jest bardzo podstępna – przez długi czas nie daje żadnych objawów.
Pierwszym symptomem choroby, które pacjent może zauważyć, jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi, pod pachami, w pachwinach, a także wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej. Sygnałami rozwijającej się choroby może być również: podwyższona temperatura ciała, nadpotliwość (zwłaszcza nocą), duszności, osłabienie, nagły spadek wagi, bóle brzucha czy zmiany skórne.
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?