W ciągu ostatnich 5 lat liczba niezaszczepionych dzieci zwiększyła się trzykrotnie. PZH opublikował najnowsze dane
Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczba uchylających się od szczepień – informuje Państwowy Zakład Higieny. I dodaje, że w czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się trzykrotnie, od 16,6 tys. uchyleń w 2015 roku do 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku.
Niezaszczepione dzieci w Polsce
Państwowy Zakład Higieny informuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat drastycznie wzrosła liczba rodziców, którzy nie zgadzają się na szczepienie swoich dzieci. Ta sytuacja z roku na rok staje się bardziej dramatyczna. W 2010 roku odnotowano 3437 uchylających się, podczas gdy w 2019 roku takich osób było już 48 609.
Rosnąca liczba rodziców uchylających się od szczepień obowiązkowych to zwiększona liczba zachorowań na choroby zakaźne i ciężkie powikłania. Właśnie dlatego PZH apeluje, by podejmując decyzje o szczepieniach, rozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami oraz szukać faktów (a nie opinii!) na temat szczepień.
Odmowy szczepień – w jakim województwie pojawia się ich najwięcej?
PZH opublikowało także mapę odmów szczepień obowiązkowych w 2019 roku z podziałem na województwa. Widać na niej wyraźnie, że najwięcej rodziców niezgadzających się na szczepienia swoich dzieci mieszka w województwach śląskim (8147 odmów) oraz mazowieckim (7273 odmów).
W przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej osób, które odmówiły szczepienia dzieci jest w województwach: śląskim, wielkopolskim oraz pomorskim. Wskaźnik wykazuje od 9 do 12 osób na 1000 mieszkańców.
Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Wykonywane są w 1., 2., 6., 10., 14. i 19. r. ż. Szczepienia obowiązkowe stosuje się przeciwko gruźlicy, pneumokokom, krztuścowi, błonicy, odrze, śwince, różyczce, polio, tężcowi, WZW typu B oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib).
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia: „jeśli nie zaszczepisz zdrowego dziecka, dopuszczasz się zaniedbania i narażasz je na zachorowanie oraz ewentualne powikłania choroby zakaźnej„.
Warto o tym pamiętać!
Zobacz także
„Szczepienie nie jest osobistym wyborem. Grypa stanowi poważne zagrożenie” – pisze lekarka na Instagramie
Czy można zaszczepić dziecko w czasie upałów? Pediatra Łukasz Durajski wyjaśnia, czy to zdrowe
Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce. Zmiany w 2019 roku dotyczą gruźlicy i różyczki
Polecamy
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
Jak się (nie) szczepi Polska powiatowa. Irena Agata Łucka: „Odbywamy bardzo niemiłe rozmowy telefoniczne. Myślimy nad współpracą z psychologami”
się ten artykuł?