W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc.
![W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/05/gettyimages-1258010769-1140x570.jpg)
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że w Wielkiej Brytanii potwierdzono zachorowanie na małpią ospę. To już kolejny przypadek zarażenia tą groźną chorobą w ostatnim czasie.
Co wiadomo o zarażonym pacjencie?
Jak informuje w oficjalnym komunikacie Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zakażony pacjent przyleciał do Anglii z Nigerii. To właśnie tam prawdopodobnie zaraził się małpią ospą. W tej chwili znajduje się pod opieką specjalistów w szpitalu zakaźnym.
UKHSA uspokaja: chory przechodzi zakażenie łagodnie i czuje się dobrze. Obecnie służby szukają osób, które miały z nim bliski kontakt, żeby sprawdzić, czy one również nie są nosicielami wirusa.
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii odnotowano w 2018 r. Od tego czasu potwierdzono kilka takich infekcji. Ostatnio o wirusie było głośno w zeszłym roku, kiedy potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia w północnej Walii.
Małpia ospa – co to za choroba
Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Jej źródłem jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus, a zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami – głównie wiewiórkami, rzadziej małpami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.
Z jednego na drugiego człowieka wirus może przejść drogą kropelkową albo przez kontakt z wydzielinami chorego, np. śliną. Na szczęście według specjalistów ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie. W dużej mierze wynika to z tego, że charakterystyczne pęcherze na skórze pozwalają na szybkie zidentyfikowanie i odizolowanie osoby chorej. Oprócz nich małpia ospa daje objawy grypopochodne, takie jak:
- gorączka,
- powiększone węzły chłonne,
- bóle głowy, mięśni, gardła,
- kaszel,
- zmęczenie.
Niestety śmiertelność wśród chorych jest wysoka. Według danych WHO umiera do 10 proc. osób zakażonych małpią ospą.
RozwińPolecamy
![Joanna Trzepiecińska na premierze spektaklu "Apetyt na życie"](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/02/joanna-trzepiecinska-krztusiec-hellozdrowie-850x478.jpg)
Joanna Trzepiecińska przez duszności wylądowała w szpitalu. „Ciągle z tym walczę. To niebezpieczna choroba”
![Dziecko wyciera nos chusteczką higieniczną](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/dziecko-rsv-hellozdrowie-850x478.jpeg)
„Medycyna daje nam nową możliwość ochrony dzieci przed RSV”. Jest lek, ale nie dla wszystkich
![chora kobieta kaszle na kanapie - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/krztusiec_adobestock_567629705-850x478.jpeg)
Lawinowy wzrost przypadków krztuśca w Polsce. Skutki budzą grozę. „Naderwane przyczepy mięśni, wylewy do gałek ocznych”
![Pacjentki na oddziale zakaźnym](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/przepelnione-oddzialy-z-powodu-grypy-hellozdrowie-850x478.jpeg)
Grypa uderzyła z ogromną siłą. Lekarze: „40 pacjentów, a na oddziale 17 miejsc”
się ten artykuł?