W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie
Każdego roku około 160 000 dzieci umiera z powodu powikłań po odrze. To choroba zakaźna o wysokim stopniu zakaźności. W Holandii zmarła dziewczynka zakażona odrą. Eksperci alarmują, że z powodu pandemii koronawirusa szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie. Profilaktyka szczepionkowa jest warunkiem koniecznym, żeby zapewnić dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo.
Mniej szczepień z powodu pandemii
Jak podają zagraniczne media, w szpitalu uniwersyteckim Radboudumc w Nijmegen we wschodniej Holandii zmarło dziecko zarażone odrą. Niderlandzcy lekarze podkreślają, że to pierwszy przypadek od czterech lat. Szpital nie podaje szczegółów w tej sprawie. Wiadomo jednak, że odra obecnie nie występuje w Holandii. Kraj ten wprowadził w 1976 roku program szczepień. Od tego momentu liczba zachorowań bardzo zmalała.
„Dopóki istnieją społeczności, w których szczepienia nie są powszechnie praktykowane, epidemie będą pojawiać się co kilka lat w tych społecznościach – zaznaczył Matthew McCall mikrobiolog medyczny w rozmowie z „De Gelderlander”
I dodał, że wirus jest zwykle przywożony do Holandii przez osobę, która zaraziła się nim za granicą.
Odra jest chorobą zakaźną o wysokim stopniu zaraźliwości. Podobnie jak ospa wietrzna pojawia się u dzieci najczęściej między drugim a piątym rokiem życia. Pamiętajmy, że mimo skutecznej szczepionki, w krajach rozwijających się odra jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Należy jednak zaznaczyć, że coraz więcej osób na całym świecie zaraża się odrą. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieje się to dlatego, że wzrasta popularność ruchów antyszczepionkowych, a poziom wyszczepienia nie jest zadowalający. Dodatkowo, jak ostrzegła w 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia, w trakcie pandemii koronawirusa szczepienia przeciw odrze ominęły aż 40 mln dzieci na całym świecie.
Jak jest w Polsce?
W Polsce wykorzystuje się w tym celu skojarzoną szczepionkę MMR (z ang. Measles, Mumps, Rubella – czyli odra, świnka, różyczka). Nie ma preparatu tylko i wyłącznie na odrę.
MMR – szczepienie obowiązkowe u dzieci
Szczepienie na odrę jest u dzieci obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Dorośli, którzy w dzieciństwie nie przyjęli szczepionki MMR, mogą to zrobić teraz, ale muszą zapłacić za to z własnych środków.
Kiedy wykonać szczepienie MMR?
Kiedy należy zatem szczepić się na odrę, świnkę i różyczkę? Zgodnie z kalendarzem szczepień dziecka, w Polsce powinno się przyjmować szczepionki MMR w dwóch dawkach:
- I dawka – należy ją podać pomiędzy 13. a 15. miesiącem życia,
- II dawka – należy ją podać w wieku 6 lat.
Szczepionka MMR rekomendowana jest również:
- osobom, które dotychczas nie były szczepione;
- osobom, u których zastosowano tylko jedną dawkę szczepionki;
- młodym kobietom, a zwłaszcza tym pracującym z dziećmi;
- młodym mężczyznom, aby zapobiec różyczce wrodzonej.
Odra zaliczana jest do groźnych chorób ze względu na to, że aż w 30 proc. przypadków dochodzi do powikłań. Należą do nich:
- zapalenie płuc,
- zapalenie ucha środkowego (może prowadzić do utraty słuchu),
- ostre zapalenie mózgu (może prowadzić do obrzęków mózgu),
- podostre stwardniające zapalenie mózgu (jego symptomy mogą ujawniać się nawet kilka lat po chorobie),
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- nieżyt żołądkowo-jelitowy (wraz z ostrą biegunką i dużym odwodnieniem),
- drgawki,
- problemy ze wzrokiem,
- śmierć.
Powikłania najczęściej pojawiają się u dzieci do 5. roku życia oraz u osób dorosłych, po 20. roku życia. Ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta wraz z wiekiem.
źródło: www.gov.pl, „De Gelderlander”
Zobacz także
„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą
„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna
„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych
Polecamy
Mykoplazma atakuje dzieci. Przedszkola wysyłają rodzicom ostrzeżenia
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
się ten artykuł?