Przejdź do treści

W jaki sposób hormony wpływają na stan naszych jelit? Dietetyczka Emilia Cesarek wyjaśnia

Tekst o wpływie hormonów na jelita podczas cyklu. Na zdjęciu: Dwie kobiety w dżinsach i białych koszulkach - HelloZdrowie
Jelita a cykl miesięczny / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni. Składa się z czterech faz, które następują po sobie. W każdej z nich poziomy hormonów się zmieniają, wywołując specyficzne objawy w naszym ciele. Jakie? Dietetyczka Emilia Cesarek pisze o tym w swoim najnowszym poście na Instagramie.

Cykl miesięczny a stan jelit

„Nie ma jasnej odpowiedzi, które było pierwsze, czy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) czy IBS (zespół jelita drażliwego). Zmiany w podwzgórzu wpływają zarówno na proces trawienia, stymulowanie pasażu jelitowego, jak i na przebieg cyklu menstruacyjnego!” – wyjaśnia dietetyczka Emilia Cesarek.

I dodaje, że kobieta, która od dawna cierpi na IBS, może odczuwać jego skutki z większym lub mniejszym nasileniem w poszczególnych fazach cyklu. Przez zmiany hormonalne mogą nasilać się zmiany w rytmie wypróżnień. 

„Menstruacja – to czas kiedy estrogeny i progesteron są względnie nisko. Objawy IBS nie są nasilone. Jeśli w ostatniej fazie odczuwałaś zaparcia, możesz tu zauważyć lekką biegunkę lub większą ilość wypróżnień.

Faza folikularna – wzrastają estrogeny. Tu wciąż IBS nie daje dużych objawów. Czujesz się dobrze.

Owulacja – szczyt estrogenów i wzrost progesteronu. Możliwe jest występowanie objawów IBS. Najczęściej odczuwane są zaparcia i wzdęcia.

Faza literalna – to faza ostatnia, w której często pod koniec obserwujemy zmiany w postaci PMS. Tu objawy jelitowe mogą być nasilone. Zaparcia i wzdęcia będą objawem wysokiego progesteronu, który wpływa na spowolnienie pasażu jelitowego” – tłumaczy ekspertka.

Dieta FODMAP / pexels

Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Jej profile w mediach społecznościowych (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?