W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski
![W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/07/pexels-andrea-piacquadio-3774939-1140x760.jpg)
Wydaje ci się, że dbasz o swoją szyję – starasz się ją rozciągać i jej nie nadwyrężać? Jest jednak mnóstwo rzeczy, które mogą sprawić, że twoje wysiłki pójdą na marne. Wylicza je fizjoterapeuta Kamil Kozakowski w swoim ostatnim wpisie na Instagramie.
Szyja tego nie lubi
Co sprawia, że nasza szyja cierpi? Takich czynników jest wiele i nie ze wszystkich możesz zdawać sobie sprawę. Ale uwierz mi, po jakimś czasie dadzą o sobie znać.
- Stres – jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie Kamil Kozakowski, długotrwały stres absolutnie nie służy mięśniom szyi. Stają się one wtedy mimowolnie napięte i bolesne.
- Długie przyjmowanie jednej pozycji przed komputerem – i nie chodzi tu wcale o jedną konkretną pozycję, ale o to, żeby czasem zmieniać sposób, w jaki siedzimy. Dzięki temu szyja nas nie będzie bolała.
- Urazy i wypadki – w tym przypadku ból może pojawić się dopiero po jakimś czasie. „Czasem są to tygodnie, czasem miesiące” – wyjaśnia fizjoterapeuta.
- Nieodpowiednia poduszka do spania – Kozakowski podkreśla, że błędem jest zarówno spanie na zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej poduszce.
Rodzaje ćwiczeń na ból karku i szyi
Równolegle z dbaniem o to, żeby nasza szyja nie była nadwyrężana na co dzień, warto też poznać odpowiednie ćwiczenia. Jeśli będziesz robiła je regularnie, sprawią, że uwolnisz się od bólu szyi. Dzielimy je na:
- ćwiczenia rozciągające – rozluźniają kark i szyję; warto zadbać o to, żeby poświęcić na ich wykonywanie co najmniej kilka minut dziennie, szczególnie jeśli już towarzyszy ci ból karku i ból szyi – zmniejszenie napięcia dzięki tym ćwiczeniom w dłuższej perspektywie pomoże ci wyeliminować objawy; jeżeli masz pracę, która sprzyja dolegliwościom, regularnie rób przerwy na wykonywanie choćby 1-2 ćwiczeń rozluźniających kark i szyję;
- ćwiczenia wzmacniające – wśród nich możemy wymienić ćwiczenia na kark i szyję, które zwiększają siłę mięśni górnej części pleców, odpowiedzialnych za utrzymywanie i stabilizowanie szyi; w tej grupie są m.in. ćwiczenia izometryczne, które polegają na aktywnym napinaniu mięśni.
Kamil Kozakowski
Kamil Kozakowski to fizjoterapeuta aktywny w mediach społecznościowych, gdzie pomaga swoim obserwatorom i obserwatorkom zrozumieć, skąd biorą się różne bóle, z którymi się zmagają, i wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić. Jego profil na Instagramie cieszy się coraz większą popularnością. „Człowiek to nie tylko kości i mięśnie” – podkreśla w swoim opisie na Instagramie.
RozwińZobacz także
![Kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/06/pexels-850x425.jpg)
„Obrzęki twarzy mogą zniknąć, gdy rozprawisz się z tymi napięciami” – pisze o napięciowym bólu głowy Pani Fizjotrener
![Atak pochwicy i fibromialgia](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/10/pani-alina-850x425.jpg)
„Chorzy na fibromialgię mają taką zasadę: nie za szybko, nie za długo, nie za ciężko, nie za mocno. Gdy człowiek się do niej dostosuje, może realnie zmniejszyć ból”. Jak wygląda życie z bólem, którego nikt nie rozumie?
Polecamy
![Joanna Piórek-Wojciechowska - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/joanna-piorek-wojciechowska_1-850x485.jpg)
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/07/istock-626269428-850x523.jpg)
Ćwiczenia na ból karku i szyi- wypróbuj ten zestaw!
![Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/09/dsc02210-kopia-850x425.jpg)
Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/10/istock-1175802684-850x567.jpg)
Ból głowy, karku, dyskomfort w okolicach twarzy? „Puść napięcie ze szczęki” – radzi Pani Fizjotrener
się ten artykuł?