W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna
Kiedy w domu pojawia się dziecko, świat świeżo upieczonych rodziców diametralnie się zmienia. Bardzo często towarzyszy temu stres spowodowany nową sytuacją. Dodatkowo dochodzą dobre rady od mamy, babci i kilku koleżanek, a także strach o zdrowie małego człowieka. W jaki sposób stres wpływa na laktację młodej mamy? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie położna Anna Bulczak.
Nie da się uniknąć stresu w naszym życiu. Moment porodu i pojawienia się dziecka w naszym życiu może jeszcze go nasilić. Potrzeba czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji, co nie zawsze wychodzi nam idealnie. Stres jednak może napędzać nowe problemy, a jednym z nich jest zaburzona laktacja. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie położna Anna Bulczak.
Wszyscy ci dobrze radzą: rób to, zrób tamto, unikaj tego i tamtego.
Od każdego słyszysz co innego. Pojawia się stres, bo w końcu kogo słuchać, kiedy ty chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka.Przed porodem naczytałaś się, że stres wpływa negatywnie na laktację. Przecież żyjesz w permanentnym stresie o zdrowie i samopoczucie maleństwa, za które jesteś odpowiedzialna – rozpoczyna swój wpis specjalistka.
Wpływ stresu na laktację
Bulczak wyjaśnia, że za przebieg laktacji odpowiedzialne są hormony. By zrozumieć, jak działa na nie stres, położna dokładnie tłumaczy, co dzieje się w organizmie kobiety w trakcie laktacji.
- Prolaktyna (hormon odpowiedzialny za pojawienie się pokarmu). Wzrasta w ciąży i w pierwszych dobach po porodzie.
- Oksytocyna (hormon odpowiedzialny za wypływ pokarmu z piersi). Wzmożone wytwarzanie jest determinowane przez dziecko podczas ssania piersi, to naturalna reakcja organizmu mamy na sam jego widok i zapach. Poziom wzrasta też przy użyciu laktatora. Hormon ten powoduje skurcz komórek, które budują pęcherzyki mleczne i skutkuje wypływem pokarmu – pisze specjalistka.
Jak tłumaczy ekspertka, stres jest głównym czynnikiem, który zatrzymuje wydzielanie się oksytocyny. W konsekwencji może wpływać na wypływ pokarmu z piersi. Bulczak dodaje też, że stres wpływa także na ilość pokarmu.
Jak zminimalizować stres po porodzie?
Specjalistka zaznacza, że w takich sytuacjach należy zmniejszyć ilość stresujących bodźców. Jak dobrze to zrobić?
- Wykorzystaj ciążę na pogłębianie wiedzy i umiejętności; trudniej będzie zachwiać twoją pewnością siebie po porodzie.
- Znajdź położną – dobra położna to skarb – do niej możesz zgłosić się w każdej sprawie. Nie oceni, rozwieje twoje wątpliwości – zadbaj o to przed porodem, dzięki niej nie będziesz się czuła zagubiona.
- Nie czytaj internetu – a przynajmniej nie całego. Nie sugeruj się historiami innych mam. Każdy organizm jest inny i potrzebuje innych rozwiązań.
- Dbaj o swoje zdrowie psychiczne – wymienia Bulczak.
Zaufaj Położnej
„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.
Profil obserwuje obecnie prawie 31 tys. osób.
RozwińPolecamy
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
Czy znane są przyczyny migreny, czy tylko czynniki ją prowokujące?
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
się ten artykuł?