W jaki sposób stwierdzić, czy śpimy wystarczająco dużo? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak
„Jeśli zasypiacie od razu po przyłożeniu głowy do poduszki, to znak że jesteście wyczerpani. Zdrowe zasypianie powinno trwać kilkanaście minut!” – pisze na swoim profilu Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki. Ekspert, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek” wyjaśnia, w jaki sposób sprawić, by nasz sen był efektywny oraz co zrobić, jeśli przebudzamy się w środku nocy i nie możemy zasnąć.
Sposób na dobry sen
Codziennie czujesz się wyczerpana, rano nie możesz wstać z łóżka lub budzisz się w nocy i nie możesz spać? Dawka snu, której organizm potrzebuje, jest zależna od wieku, płci, aktywności fizycznej i twojego ogólnego samopoczucia. Warto również pamiętać, że zarówno brak, jak i nadmiar, snu mogą przynieść nam negatywne konsekwencje. Ważne więc, by zadbać o efektywny sen, a nasz organizm się odwdzięczy. Problem ten wziął na tapet Dawid Polak, biotechnolog znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”.
„Jaki jest sposób na dobry sen? To dbanie o to, żeby był to sen efektywny. Śpimy wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy” – pisze.
I dodaje, że w tym celu warto prowadzić kalendarz snu. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć, ile czasu tracimy na próbę zaśnięcia zamiast spania.
„Doktor Michael Mosley uważa, że dla cierpiących na bezsenność najgorsza jest godzina 3-4 w nocy. To wtedy ludzie się przebudzają i nie mogą zasnąć przez gonitwę myśli. Takie pobudki to swego rodzaju atawizm – nasi przodkowie, w czasach gdy nie było elektryczności, kładli się o zmierzchu i wstawali o brzasku” – tłumaczy.
Ekspert radzi, by w sytuacji przebudzenia się w środku nocy zrobić sobie mały spacer po domu, aż znowu poczujemy senność i zmęczenie. Ważne jest, by łóżko kojarzyło się ze spokojem, a nie z bezsennością, stresem i nieudolnymi próbami zaśnięcia. Jak wymienia Polak, warto również:
- spędzać co najmniej 5 godzin w łóżku,
- przestrzegać regularnych pór snu i czuwania,
- unikać drzemek w ciągu dnia (chyba, że jest to 20 minutowa „power nap”),
- nie prowadzić samochodu, gdy czujecie się senni.
Jak stwierdzić, czy śpimy wystarczająco długo?
Biotechnolog wyjaśnia, że rozwiązanie jest bardzo proste. Jeśli jesteśmy zmęczeni po przebudzeniu, oznacza to, że nasz sen nie był odpowiednio długi.
„Jeśli zasypiacie od razu po przyłożeniu głowy do poduszki, to znak że jesteście wyczerpani. Zdrowe zasypianie powinno trwać kilkanaście minut!” – tłumaczy.
Dodaje również, że w książce „Moc dobrego snu” jej autor podkreśla znaczenie odpowiedniej diety dla efektywnego snu. Jak zaleca, ostatni posiłek należy spożywać o 20, a pierwszy o 8 rano.
„Kiszonki, podobnie jak bogate w błonnik jedzenie, dobrze wpływa na sen. Osoby otyłe częściej mają problemy ze snem, co jest dowodem na rolę lekkiej diety. Doktor podkreśla też, że farmakologia (tabletki nasenne) powinna być ostatecznością! Zaleca jedynie melatoninę, zwłaszcza w podróży, gdy istnieje ryzyko jet lagu. Pomaga też medytacja i ćwiczenia relaksacyjne” – dodaje.
Polak zaznacza także, by nie zapominać o wietrzeniu pokoju przed snem. W jaki sposób jeszcze można sobie pomóc?
„Oprócz wcześniej wymienionych sposobów pomaga mi świeża pościel, dobrana poduszka i niekorzystanie z telefonu w łóżku! Wolę przed samym snem poczytać książkę. Naprawdę pomaga.
Dobry sen to zdrowa głowa. Podczas snu układ limfatyczny oczyszcza nasz mózg z toksyn powstałych w procesie oddychania komórkowego oraz dostarcza do niego składniki odżywcze i białka” – podsumowuje.
Dawid Polak – kim jest?
Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuję się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 36 tys. internautek i internautów.
Obecnie głównym tematem zainteresowań Dawida Polaka jest pandemia koronawirusa. Jak sam o sobie mówi, stara się uświadamiać swoich obserwatorów w temacie szczepień. Oprócz tego na swoim profilu publikuje też dużo ciekawostek ze świata nauki.
RozwińZobacz także
Dlaczego „power nap” nie jest dla każdego i jak rozpoznać, że nasz sen jest dobrej jakości – wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Wierzbicka
Toksyczne bujanie w obłokach. Kiedy marzenia stają się ucieczką od realnego życia, mówi dr Monika Kornacka
Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania
Polecamy
„Żona w nocy nagle przestaje oddychać i dopiero po jakimś czasie bierze wdech”. Bezdech senny dotyczy także kobiet
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
się ten artykuł?