W szkołach będą dystrybuować jodek potasu? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”
Tabletki z jodkiem potasu, środkiem chroniącym przed efektami promieniowania, mają być rozdawane w szkołach w przypadku zagrożenia. „Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama” – poinformował w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dyrektor biura OSKKO Marek Pleśniar.
Szkoły będą rozdawać tabletki z jodkiem potasu?
Dyrektorzy polskich szkół dowiedzieli się, że mogą być zaangażowani w dystrybucję tabletek z jodkiem potasu – donosi „Rzeczpospolita”. Jodek potasu to substancja blokująca wchłanianie radioaktywnego jodu-131, podaje się ją w sytuacji zagrożenia radiologicznego. Preparat chroni przede wszystkim przed wystąpieniem chorób nowotworowych będących konsekwencją wystawienia na promieniowanie.
Marek Pleśniar, szef biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, przyznał w rozmowie z gazetą, że napływają do niego informacje od dyrektorów szkół, którzy biorą udział w spotkaniach z samorządowcami.
„Informują nas o spotkaniach, podczas których są zobowiązywani przez gminy do dystrybucji tabletek w przypadku ewentualnego zagrożenia. Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama” – przekazał Pleśniar.
Na wszelki wypadek
W poniedziałek, 19 września, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało również o dostarczeniu preparatów z jodkiem potasu do komend Państwowej Straży Pożarnej. Jak wyjaśniał szef KPRM Michał Dworczyk, jest to procedura standardowa związana z sytuacją w Ukrainie i walkami wokół ostrzeliwanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
„Potencjalne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, powstania chmury radioaktywnej, która mogłaby przejść do Polski, więc postanowiliśmy wyprzedzająco przeprowadzić akcję” – tłumaczył.
W rozmowie z Radiem Zet uspokajał także, że Polacy nie powinni martwić się, ponieważ „polski rząd, jako rząd odpowiedzialny, woli być przygotowany na każdy, nawet czarny scenariusz”.
Eksperci ostrzegają również, by nie stosować preparatów z jodem na własną rękę, ponieważ może być to niebezpieczne dla zdrowia. Profilaktyczne spożycie tabletek bez uzasadnienia może prowadzić do wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy (w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia), zaburzeń ze strony układu pokarmowego, podrażnień błony śluzowej nosa i gardła. U osób z zaburzeniami układu krążenia przyjęcie preparatu może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia i życia. Po produkty z jodem w szczególności nie powinny sięgać osoby z alergią na jod, ponieważ może wystąpić u nich gorączka oraz objawy skórne, takie jak wysypka, świąd czy trądzik jodowy. Duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane także u kobiet ciężarnych i karmiących.
Polecamy
Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia
Nie jest lekarzem, ale udziela porad medycznych na TikToku. Rzecznik Praw Pacjenta złożył zawiadomienie w sprawie pseudomedyka
Dieta przy nadczynności tarczycy, która łagodzi objawy. Co jeść?
Jak objawia się chora tarczyca? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?