Przejdź do treści

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Kobieta
Badanie krwi pomoże w wykrywaniu lęku? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego/ fot. Ann Danilina/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Indiana University School of Medicine wykazali, że badania z krwi mogą wykryć lęk u pacjentów. „Niektórzy ludzie mają ataki paniki, ale myślą, że przechodzą zawał serca” – powiedział Alexander Niculescu, główny autor badania. Jak tłumaczył, dzięki prostym testom można ocenić nie tylko poziom lęku, ale także ryzyko rozwoju zaburzeń w przyszłości. Odkrycie badaczy może całkowicie zmienić podejście do profilaktyki zdrowia psychicznego!

Test z krwi wykryje zaburzenia lękowe?

Naukowcy z Indiana University School of Medicine opracowali testy krwi, które mogą pomóc osobom zmagającym się z lękiem. W badaniu, prowadzonym pod kierownictwem doktora nauk medycznych Alexandra Niculescu, wzięło udział 490 osób. Uczestnikom pobierano krew co 3-6 miesięcy, a próbki poddawano analizie pod kątem występowania w nich biomarkerów RNA. Według naukowców to właśnie te znaczniki biologiczne pomagają w określeniu natężenia lęku u pacjentów oraz ułatwiają późniejsze leczenie. Badacze w swoich testach wykazali 19 biomarkerów krwi, które można wykorzystać do oceny lęku u chorych z zaburzeniami. Jak podkreślają, test oparty na biomarkerach może nie tylko określić czynniki wpływające na poziom lęku, ale także przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym Molecular Psychiatry.

Niculescu zaznaczył, że najnowsze odkrycie można także łączyć z wcześniej opracowanymi przez jego zespół metodami. Naukowcy przy użyciu biomarkerów stworzyli również testy krwi oceniające skłonności samobójcze, ryzyko rozwoju depresji, zespołu stresu pourazowego czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Jak podkreślają, badanie próbek krwi to wygodny i obiektywny sposób na dokładniejsze poznanie tego, co dzieje się w organizmie pacjenta. Dzięki temu diagnozy, które w dużej mierze opierają się na obserwacji zachowań chorego, będą dokładniejsze. Testy pozwolą lekarzom m.in. lepiej dopasować techniki terapeutyczne oraz potrzebne do wyzdrowienia leki.

Rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Naukowcy zwracają uwagę, że ich odkrycie pomoże przedstawić bardziej kompleksowy obraz zdrowia psychicznego pacjenta i określenie ryzyka przyszłych problemów. Dzięki testom z krwi pacjenci zmagający się z lękami będą mogli zidentyfikować przyczyny stresu i wyeliminować je. Co więcej, lekarze będą w stanie zapobiegać zaburzeniom lękowym u pacjentów, jeszcze zanim te wystąpią, co jest istotne w kwestii stawiania odpowiedniej oceny zdrowia chorego.

Zaburzenia lękowe objawiają się występowaniem nadmiernego lęku i niepokoju. Pojawiają się także objawy fizyczne, takie jak ból brzucha i głowy, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk i wiele innych, które mogą wpływać na błędną diagnozę stanu pacjenta.

„Niektórzy ludzie mają ataki paniki, ale myślą, że przechodzą zawał serca, i leżą na ostrym dyżurze z różnego rodzaju objawami fizycznymi” – powiedział Niculescu i dodał: „Jeśli dowiemy się wcześniej, że u pacjentów występuje ryzyko wystąpienia lęku, możemy pomóc im uniknąć tego bólu i wyleczyć ich przed wystąpieniem objawów”

Zaburzenia lękowe są powszechne i znacząco wpływają na jakość życia. Ważne jest więc, by spróbować lepiej je zrozumieć, zdiagnozować i skutecznie leczyć.

„To jest coś, co mogłoby być testem panelowym w ramach regularnych wizyt zdrowotnych pacjenta w celu oceny jego zdrowia psychicznego w czasie rzeczywistym i zapobiegania wszelkim przyszłym niepokojom” – podsumował Niculescu.

 

Źródło: Nature.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?