Wąglik – co to jest? Jakie są jego rodzaje i objawy
Wąglik to ostra choroba zakaźna ludzi i zwierząt wywoływana bakterią, laseczką wąglika. Najczęściej zapadają na nią bydło, konie i owce, rzadziej atakuje kozy, zwierzęta futerkowe i świnie. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową.
Jak można zarazić się wąglikiem?
Zachorowanie człowieka zawsze poprzedzone jest kontaktem z chorym lub padłym zwierzęciem zakażonym wąglikiem.
Postać jelitowa i ustno-gardłowa wąglika związana jest z zakażeniem drogą pokarmową (zjedzeniem zakażonego mięsa lub produktów odzwierzęcych).
Rodzaje i charakterystyka
Postać jelitowa. Objawy: silny ból brzucha nasilający się przy ucisku, biegunka lub zaparcie, smolisty lub podbiegnięty krwią kał, wymioty, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, obecność płynu w jamie otrzewnej. Czasami dochodzi do przedziurawienia (perforacji) jelita. Choroba rzadko ma przebieg łagodny, przypominający lekkie zatrucie pokarmowe. Śmiertelność wynosi 25–80 proc.
Postać ustno-gardłowa. Objawy: silny ból gardła, gorączka z dreszczami, spadek ciśnienia krwi, przyspieszone tętno, zapalenie węzłów chłonnych, a czasem owrzodzenie jamy ustnej i gardła. Śmiertelność wynosi 50 proc.
Postać płucna. Zakażenie drogą wziewną – zarodniki wąglika muszą znaleźć się we wdychanym powietrzu. Objawy: gorączka, ból mięśni, głowy, dreszcze, ogólne rozbicie, kaszel, czasami ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że następuje przejściowa poprawa samopoczucia, która może trwać kilka-kilkadziesiąt godzin. W drugiej fazie choroby, która zwykle kończy się śmiercią, występuje sinica skóry, duszność, zaburzenia orientacji i śpiączka.
Postać skórna. Rozwija się wskutek kontaktu uszkodzonej skóry z zarodnikami wąglika. Objawy: zaczerwienienie oraz grudki lub krostki, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem, a następnie w owrzodzenie o rozmiarze od 4 do 30 mm. Bóle mięśni i ogólne rozbicie. W 80–95 proc. przypadków dochodzi do samoistnego wyleczenia. Reszta wymaga terapii.
Jak wygląda leczenie wąglika?
Leczenie wąglika w każdej postaci polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków.
Polecamy
A jednak warto pić mleko. Szklanka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego
Lekarze mówią o pladze zakażeń bakteryjnych. „W środowisku szpitalnym namnażają się co 8 minut”
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
się ten artykuł?