Walczysz z infekcją miejsc intymnych? Dr Południewski wyjaśnia, kiedy powinnaś udać się do lekarza
Wiemy, że leczenie infekcji intymnych wymaga konsultacji lekarskiej. Z drugiej strony – większość z nas leczy się samodzielnie. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA”. Też jesteś w tej grupie? Lepiej zmień swoje nawyki.
W wakacje częściej korzystamy z publicznych pływalni, plażujemy, uprawiamy sport. Częściej też zdarzają się nam jednorazowe stosunki seksualne. To wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Wtedy to pojawia się swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach czy upławy. Znasz to z własnego doświadczenia? A może zauważyłaś, że infekcje wracają? Najwyższy czas, byś usłyszała parę gorzkich słów. Leczenie infekcji intymnych nie kończy się na zastosowaniu leków dostępnych bez recepty.
Polka leczy się samodzielnie
Stało się. Złapałaś infekcję miejsc intymnych. Swędzi tak, że nie możesz wytrzymać. Co robisz w pierwszej kolejności? Idziesz do apteki, gdzie wymieniasz swoje objawy farmaceutce w okienku, a później stosujesz to, co specjalistka ci zaproponuje. To nie jest wymyślona przeze mnie historia. 49 proc. Polek tak robi – tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska w ramach programu „Zdrowa ONA”. Okazuje się też, że najwięcej zaufania do farmaceutów mają matki. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że kobiety posiadające dzieci nie mają czasu na wizytę u lekarza. Infekcje intymne wolą leczyć „na własną rękę”.
45 proc. w pierwszym kroku sięga też po suplementy diety, które mają im pomóc w walce z infekcjami miejsc intymnych. Co jeszcze robią Polki, gdy zauważają u siebie infekcje miejsc intymnych? Proszą o poradę swoje mamy i koleżanki.
Co na to lekarz?
– Na pewno kobiety powinny zasięgać informacji medycznej z pewnych i fachowych źródeł, co do leczenia infekcji. Za takie można uznać porady farmaceutów, portale zdrowotne – szczególnie te sygnowane przez lekarzy. Jednak najważniejszym czynnikiem weryfikującym postępowanie jest skuteczność, a tę można w największym stopniu uzyskać po prawidłowej diagnozie lekarskiej. Zastosowanie leczenia doraźnego parafarmaceutykami, gdy nie ustąpią objawy, powinno zawsze skłaniać do konsultacji z lekarzem – tłumaczy dr Grzegorz Południewski, specjalista ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
Czy infekcję intymną można wyleczyć bez konsultacji lekarskiej? Niekoniecznie. Domowe sposoby, rady przeczytanie w internecie czy doświadczenie koleżanek tutaj nie pomoże.
– Infekcje to najczęstsza przyczyna wizyt u ginekologa, można powiedzieć, że w ciągu życia taka przypadłość przytrafi się każdej kobiecie. Oczywiście są takie panie, które zachorują 2-3 razy w życiu, a będą i takie, które będą cierpieć co miesiąc. Powszechność dolegliwości sprawia, że powstało wiele sposobów na domowe leczenie przekazywane, od pokoleń, przez koleżanki czy rodzinę.
Często prowadzi to jednak do ociągania się z wizytą u lekarza, a w konsekwencji do przewlekania się choroby. Wiele zależy także od rodzaju infekcji. Na przykład grzybiczne infekcje intymne nie znikną same i nie da się ich wyleczyć domowymi sposobami. Samodzielne leczenie nie tylko nie przyniesie rezultatów, ale może pogorszyć stan pacjentki i wydłużyć proces terapii – wyjaśnia dr Grzegorz Południewski.
Do lekarza marsz!
Infekcje miejsc intymnych nie są czymś, co zniknie samo bądź po zastosowaniu łatwo dostępnych czopków czy maści z apteki. Przyczyną tego typu dolegliwości może być brak odporności, niewłaściwa higiena miejsc intymnych, antybiotykoterapia czy częste odbywanie stosunków seksualnych.
Czujesz, że z twoimi miejscami intymnymi jest „coś nie tak”? Umów się na wizytę u ginekologa. Nieodpowiednio leczona infekcja może przekształcić się w zrosty utrudniające zajście w ciążę. A to tylko jeden z możliwych scenariuszy.
Zobacz także
„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy
Higiena intymna u kobiet – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
Co na infekcje intymne w ciąży? Domowe sposoby
Polecamy
Wrzód miękki – możesz z nim wrócić po… współżyciu w tropikach
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
O czym świadczą upławy w ciąży? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza
Syndrom miesiąca miodowego lubi nawracać. „Kobiety są na niego bardziej narażone” – mówi ginekolożka
się ten artykuł?