Przejdź do treści

WHO: Afryka kontynentem bez polio. Udało się zaszczepić 95 proc. populacji

Tekst o Afryce wolnej od polio dzięki szczepieniom. Na zdjęciu: Osoba podająca lekarstwo dziecku - HelloZdrowie
Afryka wolna od polio / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacyjna, organ powołany przez WHO do monitorowania walki z polio w Afryce, poinformował o zwycięstwie kontynentu nad polio. Jednym z warunków uznania kontynentu za wolny od polio były szczepienia. Najnowsze dane wskazują na fakt, że w Afryce przeciwko polio zaszczepiono ponad 95 proc. populacji. To bardzo dobra wiadomość!

Afryka wolna od polio

„Dzisiaj jest dzień świętowania i dzień nadziei. Dziś spotykamy się, aby cieszyć się historycznym sukcesem w dziedzinie zdrowia publicznego – certyfikatem zwalczenia wirusa polio w regionie afrykańskim” – mówił we wtorek podczas konferencji Tedros Adhanom, dyrektor generalny  Światowej Organizacji Zdrowia.

25 sierpnia 2020 r. Afryka uzyskała tytuł „kontynentu wolnego od polio” po 4 latach bez nowego przypadku tej choroby na kontynencie. Dlaczego teraz? Udało się bowiem zaszczepić 95 proc. populacji kontynentu. Ze względu na trudno dostępne tereny nie było to proste. Lekarze i pielęgniarki często poświęcali swoje życie, by pomóc mieszkańcom afrykańskich wiosek.

Obecnie polio na świecie występuje już tylko w Afganistanie i Pakistanie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
fot. Tomasz Przybyszewski

Choroba polio

Choroba Heinego-Medina (polio) nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi. Był to Jakob Heine i Karl Oskar Medin, którzy w 1840 i 1890 roku określili chorobę jako porażenie dziecięce, a jego etiologię jako wirusową. Obecnie poliomielitis występuje głównie w ubogich krajach Azji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem polio szczepionki, która powinna być podawana każdemu dziecku. Obecnie szczepionka ta jest w kalendarzu szczepień i dzięki temu polio w Polsce praktycznie nie występuje. Choroba ma etiologię wirusową.

Wirus polio przenosi się drogą fekalno-oralną i na skutek jego działania i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów obwodowych, co prowadzi do rozwoju kalectwa, a nawet zgonu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?