WHO alarmuje: w 2020 roku nastąpił największy wzrost śmiertelności z powodu gruźlicy od 10 lat
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że pierwszy raz od 10 lat wzrosła liczba osób, które zmarły na gruźlicę. Stało się tak głównie dlatego, że mniej osób zbadano i skierowano na leczenie, ponieważ środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią COVID-19.
„Rok w rok około 1,5 mln osób umiera na gruźlicę”
W tle pandemii uległa pogorszeniu sytuacja osób chorych na gruźlicę, a konkretnie zostały zmniejszone nakłady na rzecz walki z tą chorobą zakaźną. To poskutkowało nie tylko zmniejszeniem liczby osób zdiagnozowanych, ale przede wszystkim znacznym wzrostem zgonów.
„Liczba osób, które zmarły na gruźlicę, wzrosła na świecie po raz pierwszy od 10 lat” – poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
We wstępnym raporcie WHO czytamy, że w 2020 roku na gruźlicę zmarło 1,5 miliona osób, dla porównania w 2019 roku było 1,4 miliona śmiertelnych ofiar. Co więcej, w ubiegłym roku zdiagnozowano gruźlicę u znacznie mniejszej liczby osób – 5,8 miliona niż rok wcześniej – 7,1 miliona przypadków.
„Nie możemy zaakceptować, że rok w rok około 1,5 mln osób umiera na gruźlicę, ponieważ nie ma dostępu do diagnostyki i leków, które mogą uratować im życie” – oświadczył dr Stijn Deborggraeve, doradca ds. chorób zakaźnych organizacji Lekarze Bez Granic.
Ponadto WHO szacuje również, że około 4 milionów osób cierpi na gruźlicę, ale nie zostały jeszcze zdiagnozowane.
Leczenie gruźlicy
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie – prątki gruźlicy Mycobacterium tuberculosis. Przenosi się drogą oddechową. Objawy najczęstszej postaci gruźlicy – gruźlicy płuc, obejmują przede wszystkim przewlekły kaszel, który utrzymuje się powyżej trzech tygodni.
Gruźlica jest uleczalna, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. W przypadku podejrzenia tej choroby, jak najszybciej powinny zostać wykonane badania w kierunku gruźlicy. Im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym mniejsze ryzyko rozwoju ostrej postaci choroby. Leczenie gruźlicy jest długotrwałe ze względu na możliwość przechodzenia prątków w stan uśpienia. Zwykle rekomendowanym sposobem postępowania jest przyjmowanie leków przez 6 miesięcy.
Ograniczony dostęp do testów na gruźlicę
Jak twierdzi agencja Reuters, gruźlica zabija każdego roku więcej chorych niż AIDS i malaria. Kraje o największej liczbie przypadków gruźlicy to Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Nigeria, Bangladesz i RPA.
Dr Stijn Deborggraeve uważa, że w wielu krajach z dużą liczbą chorych na gruźlicę dostęp do testów jest ograniczony, a produkująca je amerykańska firma Cepheid zawyża ich ceny dla uboższych krajów.
Ekspert zarzucił firmie, że otrzymała ponad 250 mln dolarów w ramach inwestycji publicznych na rozwój technologii testowania gruźlicy i nie udostępniła jej najbardziej potrzebującym. Firma Cepheid twierdzi, że przekazała swe testy krajom biedniejszym „z niską marżą” i jest „aktywnym uczestnikiem globalnej walki z gruźlicą”.
WHO zwraca uwagę na fakt, że inwestycje na rzecz walki z gruźlicą zmniejszyły się na świecie, a to oznacza, że globalne wysiłki zmierzające do osiągnięcia celów w zakresie zmniejszenia liczby osób dotkniętych tą chorobą „wydają się coraz bardziej poza zasięgiem”.
Profilaktyka gruźlicy, poza obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, obejmuje także zapobieganie transmisji zakażeń. Osoba, u której zdiagnozowano gruźlicę, po rozpoczęciu leczenia może zakażać innych przez około 2-3 tygodnie.
Zobacz także
Aleksandra Gnyszka: Dzięki licznym badaniom naukowym wiemy, że w ziołach występują silne związki wzmacniające funkcje układu nerwowego
HELLO PIONIERKI: Jak Anna Tomaszewicz-Dobrska została pierwszą w Polsce lekarką, choć nawet feministki twierdziły, że to nie przystoi
Adrianna Sobol: „Gdy opiekunowi osoby chorej na parkinsona mówi się o odpoczynku, ten zwykle odpowiada: ‘Ale ja nie mogę, nie wypada’”
Polecamy
Pani Anna miała zakrzep, a leczyli ją na zapalenie płuc. Pacjentka zmarła, lekarze staną przed sądem
Joanna Pęksa: „Marzę, by spakować mukowiscydozę do walizki i nie pozwolić, by ograniczała moje możliwości”
Bezdech senny – co to takiego? Jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?
Co to jest dusznica bolesna? Jak ją rozpoznać i leczyć?
się ten artykuł?