WHO: Przez koronawirusa SARS-CoV-2 mogło umrzeć ponad 16 mln osób na świecie. „Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii”
„To tragedia. To oszałamiająca liczba i ważne jest, abyśmy uhonorowali stracone życia” – mówiła dr Samira Asma z działu danych WHO. Jak podała Organizacja, w ciągu dwóch lat pandemii COVID-19 bezpośrednio lub pośrednio zmarło 16,6 mln osób na całym świecie.
Trzy razy więcej zgonów niż zakładano
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pandemia COVID-19 bezpośrednio lub pośrednio spowodowała śmierć od 13,3 do 16,6 mln osób na całym świecie od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021. To o 13 proc. więcej zgonów niż normalnie oczekiwano w ciągu dwóch lat, nie uwzględniając bieżącego roku. WHO wyjaśniła, że za pośrednie zgony uważa przypadki, kiedy chorym nie udzielono pomocy na czas z powodu przeciążonego systemu opieki, np. przesunięto zabiegi chemioterapii czy operacji.
„Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii, ale także na potrzebę inwestowania przez wszystkie kraje w bardziej odporne systemy opieki zdrowotnej, które mogą zapewnić podstawowe usługi zdrowotne podczas kryzysów” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Z wcześniej zebranych danych liczba zgonów bezpośrednio związanych z COVID-19 i zgłoszonych do WHO w podanym okresie wynosiła nieco ponad 5,4 mln. Organizacja zaznaczała jednak, że liczby te są zaniżone, ponieważ zbierała dane od swoich państw członkowskich. Nowy raport WHO pokazał prawdziwe globalne żniwo pandemii. Według danych, prawie trzy razy więcej osób zmarło w wyniku COVID-19 niż sądzono wcześniej.
„To tragedia. To oszałamiająca liczba i ważne jest, abyśmy uhonorowali stracone życia” – mówiła dr Samira Asma z działu danych WHO.
Ile osób zmarło w Polsce z powodu COVID-19?
Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce odnotowano 4 marca 2020 r. Od tego czasu zarejestrowano 5 998 909 przypadków zakażenia i 116 099 zgonów w wyniku infekcji. Do znacznego wzrostu zakażeń w naszym kraju doszło w 2021 roku, w którym przez COVID-19 zmarła rekordowa liczba osób, jeśli chodzi o ogólną umieralność Polaków. Z danych rządowych wynika, że ogólna liczba zgonów w ubiegłym roku przekroczyła pół miliona, a 69 tys. osób zmarło bezpośrednio z powodu infekcji koronawirusem.
Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, w połowie maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii. Decyzja o rezygnacji ze stanu epidemii została podjęta po analizie prawnej i konsultacjach na „różnych poziomach administracji”. Wirusolodzy podkreślają jednak, że nie oznacza to, że koronawirus zniknie. Zaledwie 5 maja zarejestrowano w naszym kraju 911 nowych przypadków zakażenia.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Anthony Fauci zakażony wirusem Zachodniego Nilu. Immunolog był światowym ekspertem od COVID-19
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
Wirusy zombie z wiecznej zmarzliny powodem nowej pandemii? „Skutki mogą być katastrofalne”
się ten artykuł?