Przejdź do treści

Widłak goździsty – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Tekst o widłaku goździstym oraz jego zastosowaniach. Na zdjęciu: Zbliżone zdjęcie zielonych roślin - HelloZdrowie
Widłak goździsty - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Widłak goździsty to roślina, którą możesz spotkać na torfowiskach lub w lasach. Jednocześnie leczy i jest trujący, więc, aby go stosować musisz mieć odpowiednią wiedzę. Do leczenia różnych dolegliwości wykorzystuje się wyłącznie zarodniki tej rośliny. Polecamy ją między innymi przy chorobach układu moczowego, wątroby, przy zaparciach. Widłak goździsty jest pomocny również przy trudno gojących się ranach.

Jak wygląda widłak?

Widłak goździsty to roślina z rodziny widłakowatych. Rośnie wyłącznie w klimacie umiarkowanym. To roślina rodzima, czyli naturalnie występująca w Polsce. Wierzenia ludowe mówią o tym, że widłak ma chronić przed złem i nieczystymi siłami. Widłak goździsty jest trochę podobny do mchu. Roślina jest zielona przez cały rok. Wypuszcza długie na maksymalnie dwa metry pędy. Widłak goździsty rośnie do 15 lat. Niestety jest to również gatunek zagrożony wyginięciem.

W zielarstwie do celów leczniczych wykorzystuje się pyłek z widłaka. Zarodniki nie są toksyczne, ale pędy tej rośliny już tak. Najczęściej ten pyłek sprowadza się z północy Europy.

Widłak – właściwości lecznicze

Widłak goździsty jest dobry na rany. Tradycyjnie stosuje się go przy reumatyzmie, zaparciach oraz hemoroidach. Widłak goździsty ma działanie moczopędne. Z tego względu można go bezpiecznie stosować przy chorobach dróg moczowych. Mamy tutaj na myśli między innymi zapalenie pęcherza, czy kamienie nerkowe. Pomaga też przy chorobach wątroby, na przykład marskości, czy zapaleniu. Zmniejsza również skurcze mięśni oraz duszności. Widłak goździsty łagodzi objawy trądziku pospolitego oraz łuszczycy. To ziele jest pomocne też przy chorobach narządów rodnych.

Picie naparu z mięty / unsplash.com

Ziele widłaka goździstego – środek kosmetyczny

Ziele widłaka możesz stosować w postaci poduszek oraz okładów. Działa między innymi na wypryski skórne i inne problemy dermatologiczne.

Ziele widłaka goździstego – jak stosować?

Poza pyłkiem możesz używać ziela widłaka goździstego. Wykorzystaj go do sporządzenia leczniczego naparu. Musisz łyżeczkę surowca zalać przegotowaną wodą o temperaturze 96 stopni Celsjusza. Następnie tę miksturę zostaw pod przykryciem na od 10 do 15 minut. Z ziela widłaka możesz również przygotować poduszeczki. Mogą być pomocne przy bólach stawów, skręceniach kończyn albo przy skurczach stóp lub łydek. Jak możesz przygotować taką poduszeczkę z ziela widłaka? Konieczne będzie wsypanie do lnianego woreczka ziela widłaka. Taką poduszeczkę wystarczy przyłożyć na bolące miejsce i pozostawić na noc, aby odczuć znaczącą ulgę. Widłaka można też używać jako okłady w przypadku chorób skóry. Takich jak na przykład ŁZS, czy trądzik.

zioła na stole

Widłak goździsty – przeciwwskazania

Pyłku z tej rośliny nie możesz stosować, jeżeli cierpisz na przewlekłe biegunki, ponieważ pyłek z niej może powodować skurcz jelit. Do przeciwwskazań do stosowania widłaka goździstego należy zaliczyć również choroby układu krążenia, padaczkę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, problemy z jelitami. Po tę roślinę nie powinny sięgać też kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci.

Widłak goździsty – skutki uboczne

Pyłek z widłaka goździstego może powodować skurcz jelit, biegunkę oraz zgagę.

Napój ziołowy w zaparzony w szklanej filiżance, to może być napar, wywar, odwar albo macerat. W tle kwiatostany kopru

Ziele widłaka ze sklepu zielarskiego

Widłak goździsty wykazuje właściwości lecznicze. Surowiec zielarski to wysuszony pyłek zarodnikowy z widłaka. Nie ma on żadnego zapachu ani smaku. W składzie widłaka goździstego występują między innymi: substancje terpenowo-woskowe, celuloza, lipidy ciekłe i półciekłe. Dodatkowo w jego składzie  możesz znaleźć: sterole, kwas widłakowy, kwas cytrynowy, popiół bogaty w glin. Pyłek widłakowy zbiera się standardowo od lipca do września. Najlepiej tuż po deszczu, ponieważ wtedy pyłek zarodnikowy ziela widłaka goździstego sypie się o wiele mniej.

Glin w pyłku z widłaka jest bardzo toksyczny. Szczególnie jeżeli jest wchłaniany przez organizm w dużych ilościach. Najbardziej negatywnie wpływa on na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego. Spożywanie produktów, które mają w sobie aluminium może prowadzić do zaburzenia procesów poznawczych oraz do wytworzenia się objawów charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Dodatkowo glin może wywoływać zmiany neurodegeneracyjne w organizmie.

Widłak goździsty – ciekawostki

Pyłek zarodników widłaka goździstego wykorzystuje się w odlewnictwie do wysypywania form precyzyjnych odlewów. Indianie Potawatomi stosowali owocujące zarodniki widłaka goździstego do leczenia zaburzeń menstruacyjnych, do tamowania krwotoków oraz ściągająco na rany.

Pyłek z widłaka – gdzie kupić?

Pyłek z widłaka możesz kupić w zielarniach oraz w aptekach internetowych. Ze względu na toksyczność niektórych jego części nie polecamy zbierania go samodzielnie w lesie lub na torfowisku.

Widłak goździsty – cena

W sklepie zielarskim lub w aptece możesz kupić pyłek z ziela widłaka. Jest sprzedawany zazwyczaj w opakowaniach po 50 g i 100 g. jego cena to odpowiednio 40 zł i 170 zł.

 

Źródła:

  1. Kepel, W. Heise, P. Pawlaczyk, P. Urbański, P. Górski, Aktualizacja listy gatunków roślin objętych ochroną gatunkową oraz wskazania dla ich ochrony http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5444/Aktualizacja_listy_gatunkow_roslin_objetych_ochrona_gatunkowa_oraz_wskazania_dla_ich_ochrony.pdf
  2. M. Widłak, Toksyczność glinu wyzwaniem środowiskowym (przegląd literatury), Rocznik Świętokrzyski. Ser. B – Nauki Przyr. 32: 131–140, 2011Polska Akademia Nauk – Oddział w Krakowie, Kieleckie Towarzystwo Naukowe,Katedra Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, https://rocznikswietokrzyski.pl/wp-content/uploads/2015/01/010.pdf
  3. W. Dyr, Toksyczne działanie glinu na układ nerwowy: znaczenie występowania tego pierwiastka w diecie i w lekach, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 2002, II, 173-I78 , file:///C:/Users/mola8/AppData/Local/Temp/ppin_2-2002-10.pdf

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?