Przejdź do treści

Fizjoterapeutka Katarzyna Piotrowska: „wiele kobiet słysząc szum wody, nawet myśląc o odkręconym kranie, może odczuwać parcie na pęcherz”. Od czego to zależy?

Nietrzymanie moczu u kobiet / rawpixel
Nietrzymanie moczu u kobiet / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Odczuwasz parcie na pęcherz, słysząc szum wody albo myśląc o odkręconym kranie? Nie jesteś sama. „Trzymanie moczu jest zależne od trzech ważnych czynników…” – wyjaśnia Katarzyna Piotrowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Jakich? I co może powodować problemy z oddawaniem moczu? 

Trzymanie moczu – od czego jest zależne?

„Trzymanie moczu jest zależne od trzech ważnych czynników:
1. sprawne mięśnie dna miednicy, które w sposób świadomy zwężają światło cewki
2. sprawne i nieprzerwane więzadła łonowo-cewkowe
3. dobrze odżywiona śluzówka, która zawęża światło cewki” – wyjaśnia Katarzyna Piotrowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna na swoim profilu na Instagramie.

Co może spowodować nietrzymanie moczu?

Dlaczego tak wiele kobiet zmaga się z nietrzymaniem moczu? Według specjalistki problem pojawia się, gdy mięśnie dna miednicy, włókna mięśniowe toniczne i fazowe nie pracują odpowiednią. Nietrzymanie moczu pojawia się także, gdy kobieta ma zły wzorzec oddechowy, była w ciąży bądź rodziła drogami natury.

Problem z oddawaniem moczu to również skutek nieodpowiedniego treningu zwiększającego tłocznię brzuszną oraz nadwagi. Jak dodaje jednak Katarzyna Piotrowska, powodów może być znacznie więcej.

„Nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko kobiet po porodzie drogami natury. Jeśli zauważasz u siebie nawet niewielkie gubienie moczu, jak w pierwszym stopniu, polecam Ci fizjoterapię uroginekologiczną” – dodaje fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Nietrzymanie moczu w skali Stamey’a

Specjalistka wyjaśniła także, że stopień nietrzymania moczu można oznaczyć dzięki skali Stamey’a.

  • I stopień nietrzymania moczu – zaliczamy do niego pacjentki, które gubią moczu podczas dużego, nagłego wysiłku, podczas kaszlu oraz kichania.
  • II stopień – pacjentki gubią mocz podczas sprzątania, podbiegania czy podskoków.
  • III stopień – nietrzymanie moczu pojawia się nawet podczas leżenia czy zwykłego chodzenia.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Katarzyna Piotrowska

Mgr Katarzyna Piotrowska to ceniona w środowisku certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna oraz instruktorka Body Control Pilates.

Na jej profilu na Instagramie znajdziemy ciekawostki związane z ciałem kobiety (m.in. przed ciążą bądź po porodzie) oraz wiele innych postów związanych z pracą fizjoterapeuty. Obecnie profil specjalistki obserwuje ponad 16 tys. osób.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Katarzyna Piotrowska (d. Galińska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?