Wiesz, na jakie pytanie lekarza 60 proc. pacjentów nie zna odpowiedzi? Wydaje się proste
„Jakie leki aktualnie pan/pani stosuje, w jakich dawkach? Jakie leki stosowane były wcześniej?” – to pytanie pada bardzo często podczas rozmowy z lekarzem. Jak się okazuje, jest to jednocześnie pytanie, na które większość z nas… nie umie odpowiedzieć. Anestezjolożka Anna Kociszewska-Bald tłumaczy, dlaczego tak ważna jest wiedza na ten temat i co ułatwi nam odpowiednie przygotowanie się do wizyty.
Jakie odpowiedzi słyszy anestezjolożka?
Anna Kociszewska-Bald podkreśla, że pytanie o przyjmowane leki zadaje zawsze swoim pacjentom i oczekuje od nich precyzyjnej odpowiedzi. Jednak przyznaje, że aż ok. 60 proc. z nich nie nie potrafi jej udzielić.
„Spotykam się z różnymi reakcjami: ’A co to panią interesuje?’, 'Nie wiem, proszę zapytać małżonkę/małżonka’, 'No rano 2 białe, wieczorem niebieska i ta duża’” – opowiada lekarka.
Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Według specjalistki warto przygotować zawczasu listę aktualnie stosowanych medykamentów. Powinna zawierać:
- nazwę preparatu,
- dawkę (czyli ile mg lub ml leku stosujemy),
- porę przyjmowania.
„Dodatkowo warto zapisać również, czy jesteśmy uczuleni na leki lub inne substancje (np. soję, białko jaja kurzego) oraz czy po jakichś stosowanych wcześniej lekach występowały działania niepożądane, a jeśli tak to jakie” – radzi Kociszewska-Bald.
Jakie informacje są istotne, jeśli leczymy ból?
Anestezjolożka zaznacza, że w poradni leczenia bólu przydadzą się również informacje o dotychczasowym leczeniu. Możemy wykorzystać w tym celu dzienniczek bólowy, w którym będziemy zapisywać odpowiedzi na ważne pytania, np.:
- Jakie leki przeciwbólowe były do tej pory stosowane?
- W jakim procencie przynosiły ulgę w bólu?
- Po jakim czasie rozpoczynały działanie?
- Jak długo się ono utrzymywało?
- Czy pojawiły się działania niepożądane?
„Polecam wszystkim – stwórzcie taką listę! Zabezpieczcie przed zniszczeniem. Lub wykorzystajcie do tego celu aplikację w telefonie. Zajmie to nie więcej niż 10 minut, a może uratować wam życie” – podkreśla specjalistka.
Kiedy możecie wykorzystać listę i dlaczego to istotne?
Anna Kociszewska-Bald pisze, że informacje z dzienniczka leczenia można wykorzystać
przy każdym kontakcie z opieką medyczną (wizyty w przychodni, ambulatoryjne, w szpitalu, u stomatologa, w aptece, w kontakcie z ZRM).
Dlaczego to takie istotne?
- Ponieważ leki mogą wchodzić we wzajemne interakcje. Lekarz musi więc wiedzieć jakie leki stosujesz na stałe.
- Nagłe odstawienie leków stosowanych przez wiele miesięcy może być niebezpieczne. np. podczas nieplanowanej hospitalizacji.
- Informacja o lekach, na które masz uczulenie, może uchronić cię przed ich niepotrzebnym zastosowaniem.
Mam nadzieję, że już nie masz wątpliwości, jak ważne jest przygotowanie do każdej wizyty. To co? Znajdź w domu jakiś niepotrzebny zeszyt i do roboty! – zachęca lekarka.
Anna Kociszewska-Bald
Anna Kociszewska-Bald jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10 letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.
Prowadzi poradnię leczenia bólu oraz stronę internetową, która służy edukacji pacjentów w zakresie bezpiecznego i skutecznego leczenia dolegliwości bólowych. Jej profil na Instagramie @pogotowiebolowe to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych, przydatnych informacji odnośnie zdrowia i różnych medykamentów.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
się ten artykuł?