Przejdź do treści

Wieszasz czysty ręcznik w łazience raz w miesiącu? Chemiczka ostrzega, jakie mogą być tego konsekwencje

Na zdjęciu kobieta w turbanie z ręcznika, czytająca gazetę- HelloZdrowie
Na brudnych ręcznikach gromadzą się bakterie, wirusy i grzyby pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile gospodarstw domowych, tyle zwyczajów dotyczących częstotliwości wymiany ręczników. Jedni wymieniają je raz w tygodniu, inni raz w miesiącu. Wymiana ręczników nie jest jednak tylko rutynową czynnością. To także dbanie o zdrowie swoje oraz domowników. Na brudnych ręcznikach gromadzą są bakterie i wirusy, grzyby oraz wiele innych intruzów. Wyjaśnia to w najnowszym wpisie w swoim poście na Instagramie chemiczka Sylwia Bogdan.

Czarna lista zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się na brudnym ręczniku

Jak podkreśla w swoim wpisie na Instagramie Sylwia Bogdan, podstawowe minimum wymiany ręczników wynosi dwa razy w tygodniu. Chemiczka zwraca uwagę na to, że brudne ręczniki mogą na sobie mieć różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli wycieramy się nimi po kąpieli lub myciu rąk, mogą na nich znajdować się bakterie i wirusy z powierzchni skóry. Jeśli ich odpowiednio nie wysuszymy, będą one miejscem rozwoju pleśni i grzybów. Jest także ryzyko, że znajdziemy na nich resztki jedzenia, jeśli wycieraliśmy nimi dłonie lub twarz po posiłku. Trudno także o nieskazitelnie czysty ręcznik, jeśli narażony jest na kurz czy inne zanieczyszczenia powietrza. A tak może zdarzyć się w każdej łazience.  Chemiczka przestrzega także, że na ręcznikach mogą znajdować się ślady kosmetyków, takich jak podkład, kremy czy olejki.

„Pomyśl, że ten wyżej opisany mix wcierasz codziennie w skórę, gdy wycierasz ciało ręcznikiem po prysznicu…”- pisze.

Opowiedziała także o swoim doświadczeniu. Kiedy miała problemy z trądzikiem, jej kosmetolożka zaleciła codzienną wymianę ręczników do twarzy.

„Dlatego ważne jest regularne pranie ręczników, aby utrzymać je w czystości i zapewnić odpowiednią higienę”- podsumowała swój wpis.

Kto stoi za profilem „Zdrowa chemia”?

„Zdrowa chemia” (@chemiazdrowa) to profil na Instagramie prowadzony przez chemiczkę i doktorantkę na wydziale chemii Sylwię Bogdan. Jak sama o sobie pisze, obala czarny PR na temat chemii. W jej postach znajdziemy między innymi przepisy, informacje o naturalnych suplementach diety czy olejkach. Jej profil na Instagramie obserwuje już ponad 30,4 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?