Wieszasz czysty ręcznik w łazience raz w miesiącu? Chemiczka ostrzega, jakie mogą być tego konsekwencje
Ile gospodarstw domowych, tyle zwyczajów dotyczących częstotliwości wymiany ręczników. Jedni wymieniają je raz w tygodniu, inni raz w miesiącu. Wymiana ręczników nie jest jednak tylko rutynową czynnością. To także dbanie o zdrowie swoje oraz domowników. Na brudnych ręcznikach gromadzą są bakterie i wirusy, grzyby oraz wiele innych intruzów. Wyjaśnia to w najnowszym wpisie w swoim poście na Instagramie chemiczka Sylwia Bogdan.
Czarna lista zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się na brudnym ręczniku
Jak podkreśla w swoim wpisie na Instagramie Sylwia Bogdan, podstawowe minimum wymiany ręczników wynosi dwa razy w tygodniu. Chemiczka zwraca uwagę na to, że brudne ręczniki mogą na sobie mieć różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli wycieramy się nimi po kąpieli lub myciu rąk, mogą na nich znajdować się bakterie i wirusy z powierzchni skóry. Jeśli ich odpowiednio nie wysuszymy, będą one miejscem rozwoju pleśni i grzybów. Jest także ryzyko, że znajdziemy na nich resztki jedzenia, jeśli wycieraliśmy nimi dłonie lub twarz po posiłku. Trudno także o nieskazitelnie czysty ręcznik, jeśli narażony jest na kurz czy inne zanieczyszczenia powietrza. A tak może zdarzyć się w każdej łazience. Chemiczka przestrzega także, że na ręcznikach mogą znajdować się ślady kosmetyków, takich jak podkład, kremy czy olejki.
„Pomyśl, że ten wyżej opisany mix wcierasz codziennie w skórę, gdy wycierasz ciało ręcznikiem po prysznicu…”- pisze.
Opowiedziała także o swoim doświadczeniu. Kiedy miała problemy z trądzikiem, jej kosmetolożka zaleciła codzienną wymianę ręczników do twarzy.
„Dlatego ważne jest regularne pranie ręczników, aby utrzymać je w czystości i zapewnić odpowiednią higienę”- podsumowała swój wpis.
Kto stoi za profilem „Zdrowa chemia”?
„Zdrowa chemia” (@chemiazdrowa) to profil na Instagramie prowadzony przez chemiczkę i doktorantkę na wydziale chemii Sylwię Bogdan. Jak sama o sobie pisze, obala czarny PR na temat chemii. W jej postach znajdziemy między innymi przepisy, informacje o naturalnych suplementach diety czy olejkach. Jej profil na Instagramie obserwuje już ponad 30,4 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Mycie samą wodą i wietrzenie okolic intymnych i krocza to stanowczo za mało”. Ginekolożka opowiada o prawidłowej higienie intymnej
„Odporność zaczyna się od jedzenia”. Magdalena Bajtlik radzi, jak wzmocnić swój organizm
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
Latające kleszcze w Polsce. Kiedy atakuje strzyżak jeleni?
Kąpie dzieci w środę i niedzielę. „Jak często wolno im myć zęby? Raz w tygodniu?” – komentują internauci
się ten artykuł?