Wirtualny endoskop zastąpi tradycyjne badanie? „To gigantyczny postęp w telemedycynie”
Czy jest możliwe, żeby lekarz dogłębnie zbadał przewód pokarmowy, mimo że pacjent znajduje się w domu, a nie w gabinecie? Wkrótce może to stać się rzeczywistością, ponieważ o wejście na rynek medyczny stara się PillBot™. Jego twórcy zapewniają, że wirtualny endoskop pozwoli na wczesne wykrycie raka żołądka. Lekarz będzie miał możliwość zbadać pacjenta dzięki aplikacji w telefonie.
„To zrewolucjonizuje opiekę zdrowotną”
W dniach 19-20 października odbędzie się Med-Tech World Summit. Gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia będzie Malta, na którą przybędzie ponad 3 tys. czołowych specjalistów, ekspertów i innowatorów z sektora medycznego i technologicznego z Wielkiej Brytanii, Europy, Ameryki Północnej, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. To wydarzenie poświęcone jest odkrywaniu najnowszych postępów i trendów w technologii medycznej. To właśnie wtedy zostanie zaprezentowane światu innowacyjne mikrorobotyczne urządzenie PillBot™, które kształtem przypomina pigułkę.
To wirtualny endoskop, który – zdaniem twórców – pozwoli pacjentowi „uzyskać dostęp do najlepszych na świecie lekarzy bez wychodzenia z domu”. Oznacza to, że lekarze będą mogli zdalnie eksplorować wnętrze układu pokarmowego pacjenta. Poruszać się po nim za pośrednictwem aplikacji na smartfona, uzyskując w czasie rzeczywistym, wspomagane sztuczną inteligencją dane diagnostyczne. Po zakończeniu badania zrobotyzowana pigułka ma być naturalnie usuwana z organizmu.
Zdaniem firmy Enditax, która stoi za stworzeniem tego innowacyjnego produktu, pigułka ma być o wiele lepszą alternatywą dla tradycyjnego badania endoskopowego, bo umożliwi lekarzom szybkie monitorowanie żołądka podczas połączenia telemedycznego. Jest wygodna w użyciu. Pacjent do badania nie musi się przygotowywać. Wystarczy, że pominie posiłek i napije się stosownej ilości wody.
Wynalazek ten wzbudził ogromne zainteresowanie w środowisku medycznym, szczególnie wśród gastrologów, ze względu na jego potencjał w zakresie usprawnienia procesów diagnostycznych i zminimalizowania procedur inwazyjnych. Uczestnicy Med-Tech World Summit zobaczą na własne oczy, jak działa ten innowacyjny produkt. CEO firmy połknie zrobotyzowaną pigułkę, a obsłuży go zdalnie specjalista z renomowanej kliniki Mayo.
„Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za obecność Endiatx na Malta Med-Tech World Summit i umieszczenie nazwy Malta na arenie międzynarodowej. To zaszczyt mieć podczas wydarzenia firmy prezentujące technologie, które zrewolucjonizują naszą opiekę zdrowotną. Możemy zainspirować świat nieskończonymi możliwościami PillBot i wielu innych technologii”- powiedział z ekscytacją dr Dylan Attard z Med-Tech World Summit
Zespół fimy Endiatx z siedzibą w Redwood City w Kalifornii, która stworzyła PillBota™, wierzy, że to krok do zrewolucjonowania telemedycyny, która pozwala na większy dostęp do opieki zdrowotnej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Ich zdaniem wirtualny endoskop może zmienić kształt opieki zdrowotnej na całym świecie, ale jest to nadal wizja przyszłości, ponieważ wynalazek oczekuje dopiero na badania kliniczne, zatwierdzenie przez FDA i komercjalizację.
Wirtualny endoskop szansą na wczesne wykrycie zmian nowotworowych
Rak żołądka zbiera śmiertelne żniwo zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad pięć tysięcy nowych przypadków zachorowania, a duża śmiertelność wynika głównie z późnej diagnostyki choroby. Każdego roku na raka umiera 800 000 tys. ludzi na całym świecie. Nie otrzymują oni na czas badania endoskopowego ponieważ szpitale i poradnie są przepełnione.
Twórcy wirtualnego endoskopu wierzą, że zmniejszy on obciążenie placówek i umożliwi lekarzom leczenie większej liczby pacjentów. Jak również zapewniają, że będzie gigantycznym krokiem w telemedycynie, umożliwiając równy dostęp do technologii ratującej życie. Najpierw jednak wynalazek musi zostać zatwierdzony do użytku.
Rak żołądka- objawy
Symptomy rozwoju raka żołądka są mało charakterystyczne i – podobnie jak w przypadku innych nowotworów – mogą być łatwo przeoczone w tej początkowej fazie. Pierwsze objawy ze względu na podobieństwo, mogą z powodzeniem zostać pomylone z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego. Należą do nich:
- przewlekłe pieczenie w żołądku,
- wzdęcia i odbijanie
- utrata apetytu,
- nudności,
- sporadyczne niewielkie bóle brzucha.
W miarę postępu choroby dochodzą również inne dolegliwości i objawy takie, jak:
- ogólne uczucie osłabienia,
- spadek wagi,
- nasilające się bóle brzucha (szczególnie są to bóle nadbrzusza – powyżej pępka),
- wymioty,
- występowanie krwi w stolcu.
Szczególnym sygnałem powinny być bóle nadbrzusza, które pojawiają się po spożyciu posiłku i ustępują na czczo. Charakterystyczne jest dla nich to, że nie ustępują po zażyciu leków, które zobojętniają soki trawienne i przyjmowane są przy dolegliwościach takich, jak wrzody żołądka czy zgaga.
Oprócz wspomnianych już wcześniej nudności, utraty apetytu i spadku wagi, u niektórych chorych pojawia się również wstręt do spożywania mięsa (mięsowstręt). Rozwój choroby związany jest również z zaburzeniami oddawania stolca. Może on mieć ciemny, smolisty kolor. Jest to następstwem krwawienia w przewodzie pokarmowym.
Dodatkowymi objawami występującymi przy rozwoju raka żołądka są także: anemia, senność, bladość skóry i spojówek.
źródła:endiatx.com, lovinmalta.com
Zobacz także
„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne
„Lekarze, z którymi miałam do czynienia, podchodzą do medycyny cyfrowej z zainteresowaniem, ale również z bardzo wyraźnymi oczekiwaniami” – mówi Agata Błasiak, która stoi na czele wydziału Digital Health Innovation na National University of Singapore
Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”
Polecamy
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Nie myślałem, że życie zgotuje mi taki scenariusz”. Tomasz Jakubiak zwrócił się do fanów z prośbą o pomoc
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
się ten artykuł?