Witamina B12 – czy jest nam potrzebna do życia
Niewiele osób wie, że witamina B12 jest jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?
Jest to organiczny związek chemiczny zawierający kobalt jako atom centralny. Zalicza się ją do grupy witamin B, czyli inaczej mówiąc rozpuszczalnych w wodzie prekursorów koenzymów. Witamina B12 jest złożonym związkiem kompleksowym, jeżeli chodzi o strukturę chemiczną.
Jest to jedna z tych witamin, która jest niezbędna w procesie syntezy kwasów nukleinowych. Jej inna nazwa to cyjanokobalamina. Jednym z jej głównych zadań jest synteza DNA materiału genetycznego komórek naszego organizmu. Dzięki tej witaminie wytwarza się otoczka mielinowa neuronów oraz tworzą się neurotransmitery. Do jej zadań należy również produkcja czerwonych krwinek i regulacja syntezy homocysteiny. Trzeba wiedzieć, że to właśnie homocysteina odpowiedzialna jest za rozwijanie się miażdżycy w naszych organizmach. Witamina B12 u ludzi wytwarzana jest w jelicie grubym. Proces wchłaniania witaminy B12 zależny jest od obecności czynnika Castle’a. Ten czynnik produkowany jest w komórkach głównych żołądka.
Witamina B12 występuje w surowicy w połączeniu z białkami – transkobalaminą I i II. Z nimi to właśnie przedostaje się do przewodu pokarmowego. Tam następuje jej magazynowanie. Witamina B12 przedostaje się również do szpiku kostnego. W tym miejscu wykorzystywana jest do procesu dojrzewania komórek krwi. Cyjanokobalamina jest koenzymem ważnym w reakcjach metylacji w naszym organizmie. Jest to bardzo ważny proces, jeżeli chodzi o prawidłową przemianę węglowodanów, białek, tłuszczów w innych procesach.
Witamina B12 – niedobór
Niedobór tej witaminy bardzo często objawia się za pomocą objawów neurologicznych, hematologicznych, psychiatrycznych. Jest to tzw. zespół chorobowy, u podstaw którego leży zaburzenie metabolizmu metioniny. Dzieje się tak przez brak kofaktora enzymu syntetazy metioniny.
Trzeba wiedzieć, że nieleczony niedobór witaminy B12 może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego nie wolno tego stanu bagatelizować. Poziom witaminy B12 wykonywany jest przy okazji takich chorób, jak niedokrwistość makrocytarna.
Na niedobór tej witaminy najczęściej narażone są osoby na diecie wegańskiej, alkoholicy, anorektycy, osoby starsze nie odżywiajace się prawidłowo. Do tego na niedobór tej witaminy mogą być skazane osoby zmagające się z takimi chorobami jak:
- wrodzony niedobór czynnika wewnętrznego,
- choroby żołądka
- choroba Addisona – Biermera
- wrodzone, wybiórcze zaburzenie wchłaniania
- celiakia
- choroby jelita cienkiego
- infestacja bruzdogłowcem szerokim
- zespół rozrostu bakteryjnego
- AIDS
- niedobór transkobalaminy II.
Witamina B12 – suplementacja
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 to 2 µg/dobę. Jeżeli zajdzie taka potrzeba lekarz przepisze nam specjalne tabletki zawierające tę witaminę. Można ją także znaleźć w dużych ilościach w takich pokarmach jak: skorupiaki, mleko, ryby, jajka, sery, rośliny strączkowe.
Witamina B12 – objawy niedoboru
Naukowcy udowadniają, że objawy wskazujące na niedobór tej witaminy mogą pojawić się nawet do 6 lat później. Do najpoważniejszych i najbardziej znanych objawów należy anemia. Dzieje się tak poprzez źle dobraną dietę ubogą w taką witaminę. Do tego trzeba doliczyć złe wchłanianie i niedostateczną produkcję erytrocytów.
Do innych objawów zaliczyć można:
- jąkanie się
- lęk
- rozdrażnienie
- kłopoty z koncentracją
- suchość i łamliwość włosów,
- brązowienie i żółcenie się skóry,
- rozdwajanie i łamanie się paznokci,
- drętwienie kończyn,
- przemęczenie,
- stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej,
- zaburzenia miesiączkowania.
- pogłębianie demencji
- zaburzenia żołądkowo – jelitowe.
Witamina B12, a anemia złośliwa
Inaczej nazywana anemią megaloblastyczną została odkryta na przełomie XIX wieku. Powodem jej występowania jest przewlekły niedobór witaminy B12. W tej chorobie szpik kostny przestaje produkować erytrocyty. Powodem takiego przewlekłego niedoboru może być zła dieta (zbyt duża ilość fast foodów) lub też stan po resekcji żołądka, kiedy to czynnik Castle’a jest zaburzony. Warto w takim momencie zgłosić się na badanie witaminy B12, dzięki czemu będzie można szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?