Przejdź do treści

Witamina D – kiedy należy uważać z jej suplementacją? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta
Witamina D - kiedy należy uważać z jej suplementacją? Wyjaśnia farmaceutka/ PExels, fot. Angela Roma
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Witaminę D uważa się za substancję bezpieczną, a jej suplementacja jest powszechna z powodu globalnych niedoborów. Istnieją jednak sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność” – apeluje na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska. Ekspertka wyjaśnia, kiedy należy uważać z suplementacją i z jakimi lekami witamina D może wchodzić w interakcję.

Przeciwwskazania do suplementacji witaminy D

Szacuje się, że nawet 90 proc. Polaków wykazuje niedobór witaminy D. Spowodowane jest to położeniem geograficznym naszego kraju i zbyt krótkim okresem, kiedy promienie słoneczne dostarczają do naszych organizmów jej odpowiednią dawkę. Warto więc suplementować witaminę D, zwłaszcza jesienią i zimą. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do jej spożywania, o czym pisze na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska.

Witaminę D uważa się za substancję bezpieczną, a jej suplementacja jest powszechna z powodu globalnych niedoborów. Istnieją jednak sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność” – wyjaśnia ekspertka.

Kiedy należy uważać z suplementacją witaminy D? Farmaceutka wymienia:

  • sarkoidozę (u osób z sarkoidozą dochodzi do nadmiernej przemiany witaminy D w aktywne metabolit y- rośnie ryzyko zatrucia),
  • kamienie nerkowe,
  • hiperkalcemię,
  • nadmierną suplementację witaminy D,
  • niewydolność/zaburzenia pracy nerek,
  • osoby unieruchomione (w osób przewlekle leżących może dochodzić do uwalniania wapnia z kości i ryzyka hiperkalcemii, dlatego suplementacja powinna przebiegać z dużą ostrożnością).
Kobieta bierze leki

Z jakimi lekami nie należy łączyć witaminy D?

Jak tłumaczy Winczewska, z suplementacją należy również uważać, jeśli stosujemy równolegle dodatkowe leki. Witamina D może wchodzić w interakcję z różnymi substancjami. O których mowa?

Witamina D może też wchodzić w interakcje z:

  • lekami moczopędnymi (tiazydy), które zatrzymują wapń, dlatego może rosnąć ryzyko hiperkalcemii w połączeniu z witaminą D,
  • glikokortykosteroidami (mogą osłabiać działanie witaminy D),
  • glikozydami nasercowymi (witamina D nasila ich działanie arytmogenne),
  • lekami przeciwpadaczkowymi (m.in. fenytoina)

– punktuje specjalistka.

Ekspertka zaznacza, że w przypadku wymienionych dolegliwości i leków należy zgłosić się do lekarza, który będzie nadzorował naszą suplementację.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zofia Winczewska – kim jest?

Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Na co dzień zajmuje się też prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie obecnie obserwuje ponad 14 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?