Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa
Wiesz, że wkładka wewnątrzmaciczna (IUD – intrauterine device) to metoda antykoncepcyjna z ponad 50-letnią historią? A słyszałaś o takiej, która nie zawiera hormonów? Warto się jej przyjrzeć! Ginekolog dr Michał Strus tłumaczy, jak działa i dlaczego jest skuteczna.
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – jak działa?
Dr Michał Strus wyjaśnia, że w zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T”, na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub np. stopu miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce.
„Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy), co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium” – pisze dr Strus.
Dr Michał Strus podkreśla, że wielokierunkowe działanie wkładek bez hormonów pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7 proc. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55 proc. i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki.
Czy wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów jest dla wszystkich? Według dr Strusa nie.
„Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią, a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną” – tłumaczy.
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat wkładki wewnątrzmacicznej niezawierającej hormonów. Dr Michał Strus podaje najważniejsze fakty na jej temat.
- U około 5 proc. kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek.
- Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki.
- U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50 proc. mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej.
- Wkładka nie chroni w 100 proc. przed ciążą pozamaciczną.
- Kobieta, która przebyła ciąże pozamaciczną, może stosować IUD z miedzią.
- Przed założeniem wkładki należy wykluczyć infekcję szyjki macicy oraz pochwy.
- Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD.
- Wkładki mogą być stosowane przez kobiety, które nigdy nie rodziły.
Dr Michał Strus
Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 12 tys. osób.
RozwińPolecamy
Będzie rewolucja w antykoncepcji dla mężczyzn? Nowy żel wydaje się obiecujący
Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”
Chciała usunąć implant antykoncepcyjny. Usłyszała, że to niemożliwe, bo pręcik utknął… w płucu
Antykoncepcja niehormonalna – przegląd dostępnych metod
się ten artykuł?