Włókniak twardy ‒ łatwy do usunięcia nowotwór skóry. Jak się go pozbyć i nie pomylić z innymi groźnymi zmianami?
Włókniak twardy jest niewielkim guzkiem na skórze, traktowanym jako zmiana nowotworowa o charakterze łagodnym. Usunięcie guzka jest łatwe i bezbolesne, dzięki czemu można się go pozbyć podczas jednego zabiegu. Włókniak twardy nie ulega zezłośliwieniu, ale przed jego usunięciem zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.
Włókniak, fachowo określany nazwą “fibroma”, należy do grupy zmian spowodowanych niewłaściwym rozrostem tkanki łącznej. Jego rozmiar jest niewielki ‒ od 0,5 mm do 1 mm. Włókniak twardy to zmiana niegroźna, którą z powodzeniem usuniemy w gabinecie medycyny estetycznej lub podczas wizyty u chirurga.
Włókniak twardy ‒ skąd takie określenie?
Określenie włókniaka jest uzależnione od proporcji włókien i komórek tkanki łącznej w nim zawartych. Włókniaki twarde mają tych włókien więcej, przez co są bardziej odporne na odkształcenia pod wpływem nacisku. Od włókniaków miękkich różnią się też zabarwieniem. Ich kolor jest czerwony lub brązowy i pokrywa je zwykle biały naskórek. Włókniaki twarde mają postać guzków podskórnych, lokujących się na twarzy, tułowiu lub na kończynach (np. włókniak twardy na nodze). U kobiet często umiejscawiają się w piersiach.
Dlaczego włókniak twardy może być pomylony z innym nowotworem?
Mimo, że włókniak twardy nie jest złośliwy, niekiedy można go pomylić z guzem o wysokim stopniu złośliwości. Jest to spowodowane jego dużym podobieństwem do innych, groźnych zmian skórnych tj. włókniakomięsakiem albo czerniakiem. Dlatego przed usunięciem zaleca się dokładne zbadanie zmiany i upewnienie się, czy guzek nie budzi żadnych wątpliwości co do swojego pochodzenia. Jeśli włókniak twardy wywołuje niepokój u lekarza dermatologa, zaleca się poddanie go badaniu histopatologicznemu. Na wynik takiego badania czeka się kilkanaście dni. Dopiero po odebraniu wyniku można decydować o dalszym losie włókniaka. Koszt badania to kilkaset złotych.
Usuwanie włókniaków ‒ czy to jest bezpieczne?
O ile potwierdzono, że jest to włókniak twardy, usuwanie go jest zabiegiem bezpiecznym i w pełni bezbolesnym. Zabiegi usunięcia guzków trwają od kilku sekund do kilkudziesięciu minut, w zależności od metody. Pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków i nie wymaga zwolnienia lekarskiego. Cena zabiegów waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Zobacz także
Metody usuwania włókniaków twardych
Jeśli włókniak twardy budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy go usunąć metodą chirurgiczną. Lekarz odda wyciętą tkankę do szczegółowego badania. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Włókniaków twardych zbadanych przez dermatologa można się pozbyć, o ile stanowią problem estetyczny lub są zlokalizowane w miejscach narażonych na podrażnienie.
Najpopularniejszą metodą usuwania włókniaków twardych jest krioterapia. Wymrażanie nie trwa długo, nie wiąże się z bólem i jest bezpieczne dla osób w każdym przedziale wiekowym ‒ w tym także dzieci. Z krioterapii korzystać mogą też kobiety w ciąży i osoby starsze. Cały zabieg trwa około 10 sekund.
Istnieją też inne metody usuwania włókniaków twardych, nie są one jednak przeznaczone dla wszystkich. Laseroterapii oferowanej w gabinetach medycyny estetycznej nie mogą poddać się kobiety w ciąży ani osoby, u których pojawił się stan zapalny tkanki okalającej włókniaka twardego. Laserem nie usuwa się również włókniaków u pacjentów ze skłonnością do blizn. Ranki po zabiegu goją się do 3 tygodni. Miejsca usunięcia nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych.
Inna metoda to zabieg z użyciem prądów. Zmianę na skórze razi się prądem o wysokiej częstotliwości, dlatego nie mogą skorzystać z niego osoby z rozrusznikami serca bądź z zaburzeniami krzepliwości krwi. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również ciąża oraz cukrzyca. Po zabiegu elektrokoagulacji może pojawić się niewielki obrzęk skóry i zaczerwienienie w miejscu usunięcia włókniaka. Stan ten może się utrzymywać do kilku dni. Skórę należy wówczas przecierać wodą utlenioną. Zabieg z użyciem prądów wymaga niekiedy znieczulenia miejscowego.
Pamiętajmy, że każda zmiana na skórze, której pochodzenia nie znamy, wymaga wizyty u specjalisty. Lekarz może dostrzec to, czego my nie widzimy gołym okiem. I choć wydaje się nam, że to zwykły włókniak twardy, usuwanie go powinno być zawsze skonsultowane z dermatologiem.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
się ten artykuł?