Włókniak w piersiach – co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?
Włókniak w piersiach to zmiana, która dla wielu z nas jest powodem do niepokoju. Okazuje się jednak, że w ogromnej większości przypadków nie jest ona zagrożeniem dla zdrowia. Jakie objawy daje włókniak w piersiach? Jak się go diagnozuje i na czym polega jego leczenie? Wyjaśniamy.
Włókniak w piersiach – czym jest?
Włókniak w piersiach to łagodna zmiana nowotworowa, która niezwykle rzadko ulega zezłośliwieniu (dzieje się tak u 1-2% pacjentek) i nie daje przerzutów. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy włókniaki w piersiach są groźne, odpowiedź brzmi: w większości przypadków nie są, jednak nie należy ich ignorować. Włókniak stanowi rezultat mutacji komórek tkanki łącznej i powstaje pod wpływem estrogenu. Zdarza się, że występuje w obu piersiach naraz. Wielkość i kształt guza związane są z momentem aktualnego cyklu miesiączkowego – najczęściej jest okrągły lub owalny.
Zwykle włókniak atakuje kobiety między 35. a 55. rokiem życia, ale jednocześnie nie pojawia się po menopauzie – wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której przyjmuje się hormonalną terapię zastępczą. Warto dodać, że ryzyko wystąpienia włókniaków jest większe u pacjentek, obciążonych genetycznie, a więc w sytuacji, gdy w rodzinie dochodziło do rozwoju chorób nowotworowych.
Włókniak w piersiach – objawy
Najbardziej charakterystycznym symptomem włókniaka w piersiach jest wyczuwalna pod skórą, twarda zmiana. Może się przesuwać. Jeśli jest duża, niekiedy powoduje ból lub lekki dyskomfort, jednak u większości kobiet nie daje żadnych dodatkowych dolegliwości. Najłatwiej włókniaka jest wyczuć przed miesiączką.
Diagnostyka włókniaka w piersiach
U młodych pacjentek, przy podejrzeniu włókniaka w piersiach zaleca się badanie palpacyjne, a następnie badanie USG, dzięki któremu można obejrzeć tkanki miękkie. W przypadku prawidłowego obrazu guza nie ma konieczności prowadzenia dalszej diagnostyki. Inaczej wygląda to u kobiet, które ukończyły 35. rok życia. U nich wykonuje się mammografię, a jeżeli istnieje podejrzenie poważniejszych zmian, konieczne jest wykonanie biopsji gruboigłowej lub cienkoigłowej. Pobiera się wówczas również materiał do badania histopatologicznego.
Włókniak w piersiach – jak leczyć?
Jedynie u części pacjentek lekarze decydują się na usunięcie włókniaka. Taki zabieg przeprowadza się głównie wtedy, gdy zmiany te są duże, nieustannie się powiększają oraz wywołują ból. Wtedy wykorzystuje się zwykle krioterapię, czyli eliminowanie włókniaka przy pomocy niskich temperatur lub elektrokoagulację, a więc wypalanie zmian przy pomocy prądu elektrycznego. W niektórych przypadkach dokonuje się także usunięcia włókniaka metodą operacyjną, jeśli zmiany są duże, bądź laserem, gdy są niewielkie.
Samobadanie piersi
Warto zaznaczyć, że omawiane przez nas zmiany często wyczuwalne są podczas samobadania piersi, dlatego dobrze jest je regularnie przeprowadzać. W jaki sposób? Oto krótka instrukcja:
- Stań przed lustrem, załóż ręce za głowę i dokładnie obejrzyj swoje piersi. Sprawdź, czy nie zmieniły się ich wielkość, kolor, kształt. Ważne jest także ich położenie. Przyjrzyj się swoim brodawkom oraz skórze, która je otacza – sprawdź, czy nie ma na nich „pomarańczowej skórki”, owrzodzeń czy wycieków.
- Opuść ręce i przyjrzyj się swoim piersiom w ten sposób. Następnie oprzyj dłonie na biodrach i wykonaj tę same czynności.
- Ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wycieka z niej żadna wydzielina.
- Zbadaj się również ręką przeciwną do danej piersi (drugą połóż z tyłu głowy). Ruchem okrężnym, trzema środkowymi palcami, dotykaj coraz to kolejne obszary na piersi. Następnie wykonaj te same ruchy na drugiej piersi.
- Połóż się na plecach, załóż jedną rękę za głowę i wykonaj te same czynności, co w poprzednim kroku.
Czy wykonujesz regularnie badania piersi?
Włókniak w piersiach a ciąża
Ciąża może przyczyniać się do powstawania włókniaków, podobnie jak terapia hormonalna, środki antykoncepcyjne czy nawet czynniki genetyczne. Należy w tym przypadku jednak zachować spokój – pamiętaj, że są to zmiany łagodne, a szanse ich zezłośliwienia są minimalne. Jak już jednak wspominało, warto je regularnie badać, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Bibliografia:
- https://medlogist.com/en/oncology/desmoidnaya-fibroma/lechenie-fibromi-molochnoj-zhelezy [dostęp 25.10.23].
- Jassem J., Krzakowski M., Bobek-Billewicz B., Breast cancer, Oncology in Clinical Practice, 2020, t. 16, 5, s. 207-260.
- Magro G., Angelico G., Spadola S., Ragusa R., Righi A., Orvieto E., Fibroma of the breast: a rare tumour in the spectrum of the benign spindle cell tumours of the mammary stroma, Polish Journal of Pathology, 2018, 69(2), s. 189-194.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Kamil Szymczak przeszedł operację po wykryciu guza w piersi. „Nigdy nie ignorujcie swojego zdrowia” – zaapelował
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
się ten artykuł?