Przejdź do treści

Woda utleniona do ucha – jak skutecznie wykorzystać ją w domowym leczeniu?

ucho kobiety
Fot. blackday / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Woda utleniona do ucha podana zostać powinna odpowiednio szybko, w momencie rozwoju choroby. Tylko w taki sposób może skutecznie zahamować rozwój bakterii i wirusów odpowiedzialnych za stan chorobowy. Według naukowców płukanie ucha wodą utlenioną można wykorzystać w leczeniu przeziębienia lub grypy. Woda utleniona jako lek na zapalenie ucha ma szansę pomóc w 90% przypadków.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Podanie wody utlenionej do ucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie z działaniem odkażającym. Natomiast prof. Iwan Nieumywakin dowiódł, że woda utleniona niszczy różnego rodzaju drobnoustroje, patogeny, wirusy, bakterie i grzyby, jest więc również cennym narzędziem w walce ze stanami chorobowymi.

Woda utleniona do ucha – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Woda utleniona na ból ucha? Pacjenci są przyzwyczajeni raczej do aplikacji w okolice ucha rozgrzewających olejków, ale nie wody utlenionej. Wydaje się natomiast, że to właśnie ten drugi sposób jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Tłustych olejków w bardzo wielu przypadkach nie powinno się w ogóle aplikować do ucha, ponieważ mogą wyrządzić więcej szkód, niż przynieść korzyści.

Czy można wlać wodę utlenioną do ucha? Jest to nadtlenek wodoru, który dla ludzkiego organizmu jest bezpieczny, szczególnie w formie 3 lub 1,5% roztworu, jakim jest woda utleniona. W kontakcie z błonami śluzowymi rozkłada się na wodę i tlen atomowy. Ten drugi odpowiada za niszczenie patogenów, jednak tylko tych, które żyją w warunkach beztlenowych. Z tego powodu woda utleniona do ucha jest bezpieczna, pomaga w wielu przypadkach, lecz nie na wszystkie infekcje.

Jak stosować wodę utlenioną?

Wodę utlenioną do ucha należy aplikować bardzo ostrożnie. Stosuje się w tym celu jedynie 1,5 lub 3% roztwór wody utlenionej. Chory powinien leżeć na boku. Do ucha wkrapla się najpierw jedną kroplę wody i obserwuje reakcję organizmu. Jeśli nie pojawia się ból, można wpuścić do ucha kolejne 3–4 krople wody utlenionej. Pozostawia się je na 3–5 minut, w których trakcie powinno dojść do rozpadu na wodę i tlen atomowy. Temu zjawisku towarzyszy charakterystyczne syczenie. Po upływie wyznaczonego czasu nadmiar wody zbiera się płatkiem kosmetycznym (absolutnie wykluczone jest stosowanie patyczków kosmetycznych). Dokonuje się analogicznej operacji na drugim uchu. Zabieg należy powtarzać co 2–3 godziny, nie dłużej jednak niż 2–3 dni.

Zapalenie utleniona na ból ucha? Tak!

Woda utleniona jest jednym z domowych sposobów na zapalenie ucha, grypę i przeziębienie. Aby jej aplikacja okazała się skuteczną metodą, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • woda utleniona do ucha powinna zostać podana do 12 godzin od wystąpienia pierwszych symptomów choroby; środek ten nie zadziała na rozwinięty stan zapalny;
  • woda utleniona na ból ucha pomoże jedynie w przypadku, gdy za stan chorobowy odpowiadają patogeny żyjące w warunkach beztlenowych;
  • woda utleniona stosowana do ucha w leczeniu chorych zatok, przeziębienia lub stanów zapalnych nie powinna być stosowana w przypadku odczuwania długotrwałego bólu ucha.

Źródło: healtline.com

Zobacz także

Woda utleniona na zatkane ucho

Czyszczenie ucha wodą utlenioną to metoda, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Usuwanie woskowiny z ucha wodą utlenioną jest zdecydowanie lepszym sposobem niż wykorzystywanie w tym celu patyczków kosmetycznych, których aplikacja wewnątrz ucha jedynie przesuwa woskowinę w głąb kanału słuchowego. Woda utleniona podawana do ucha to także ciekawa alternatywa dla gotowych produktów z apteki przeznaczonych do zatkanego ucha. Woda utleniona przeznaczona do takiego celu powinna zostać rozcieńczona w ciepłej wodzie. Łyżkę 3% roztworu należy połączyć z ½ szklanki wody. Do aplikacji można wykorzystać gruszkę. W ten sposób usuwa się nadmiar woskowiny, a także zwalcza patogeny.

Woda utleniona do ucha – co mówią lekarze?

Woda utleniona podawana do ucha na przeziębienie to jeden z coraz popularniejszych sposobów walki z infekcją. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy bezpieczny. Nie ma wprost sformułowanych przeciwwskazań do stosowania wody utlenionej. Większość lekarzy przestrzega jednak przed stosowaniem jej bez konsultacji. Zarówno w przypadku rozwiniętej infekcji, jak i poważnie zatkanego ucha konieczna jest pomoc lekarska, a samodzielne stosowanie wody utlenionej do czyszczenia ucha może przynieść więcej problemów niż korzyści. Lekarze zwracają uwagę, że woda utleniona jest silnym utleniaczem, w związku z czym może uszkodzić delikatne tkanki naskórka w uchu. Niektórzy przestrzegają nie tylko przed stosowaniem samej wody utlenionej, lecz także jej rozcieńczonego roztworu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?